Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Зміни в земельному законодавстві – 2023, які ви могли пропустити

17.12.2023 144 0 0



Цього року відбулось чимало змін у земельному законодавстві, про які ми неодноразово писали в наших публікаціях. У цій статті ми коротко нагадаємо про основні новації, які впроваджені із цього року та мають важливе значення для сільгосппідприємств. Також звертаємо увагу, що з 01.01.2024 юрособи отримають право придбати у власність земельні ділянки сільгосппризначення (див. про це у консультації «З 01.01.2024 юрособи стануть учасниками ринку землі»).


Що передбачає Закон № 3050

Із 06.05.2023 набув чинності Закон від 11.04.2023 № 3050-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від cплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» (далі – Закон № 3050).

Законом № 3050 було внесено зміни:

Особливі правила поводження із законсервованими земельними ділянками

1. До переліку земель, які можуть бути законсервовані, Законом № 3050 додатково включено (абзаци п’ятий і шостий ч. 1 ст. 51 Закону № 962):

  • земельні ділянки, забруднені хімічними речовинами внаслідок надзвичайних ситуацій та/або збройної агресії та бойових дій під час воєнного стану;
  • земельні ділянки, на яких розташовані військові інженерно-технічні та/або фортифікаційні споруди.

Пам’ятайте: консервації також підлягають інші земельні ділянки, вказані в ч. 1 ст. 51 Закону № 962. Наприклад: деградовані землі, малопродуктивні землі, що не мають степового, лучного, лісового рослинного покриву, господарське використання яких є екологічно небезпечним та економічно неефективним, а також техногенно забруднені земельні ділянки, на яких неможливо одержати екологічно чисту продукцію, а перебування людей на цих ділянках є небезпечним для їхнього здоров’я.

Консервація земель здійснюється шляхом припинення чи обмеження їх господарського використання на визначений термін та залуження, залісення або ренатуралізації (ст. 51 Закону № 962).

2. Відомості про землі, забруднені вибухонебезпечними предметами внаслідок надзвичайних ситуацій та/або збройної агресії та бойових дій під час воєнного стану, обов’язково вносяться до Державного земельного кадастру (далі – ДЗК).

Так, в ч. 1 ст. 13 Закону № 3613, де наводиться склад відомостей ДЗК про землі в межах територій адміністративно-територіальних одиниць (АР Крим, областей, міст Києва та Севастополя, районів, міст, селищ, сіл, районів у містах), передбачено, що інформація про заходи щодо охорони земель і ґрунтів містить (п. «и»):

  • код (номер);
  • назву;
  • площу;
  • контури земель, у межах яких запроєктовано захід із координатами його поворотних точок та довжиною;
  • товщину родючого шару ґрунту (у разі рекультивації порушених земель, зняття та перенесення родючого шару ґрунту);
  • кошторисну вартість запроєктованих робіт;
  • строки проведення заходу;
  • дані про документи, на підставі яких передбачено здійснення заходу щодо охорони земель і ґрунтів у межах території адміністративно-територіальної одиниці.

Відомості про землі, забруднені вибухонебезпечними предметами внаслідок надзвичайних ситуацій та/або збройної агресії та бойових дій під час воєнного стану, містять (п. «і» ч. 1 ст. 13 Закону № 3613):

  • назву;
  • площу;
  • контури земель із координатами їх поворотних точок і довжиною;
  • дату початку обстеження небезпечної території операторами протимінної діяльності та дату визнання земельних ділянок придатними для користування.

Відомості, перелічені в п. «і» ч. 1 ст. 13 Закону № 3613, вносяться до ДЗК на підставі інформації, отриманої в порядку електронної інформаційної взаємодії між ДЗК та Центром протимінної діяльності, Центром гуманітарного розмінування (ч. 23 ст. 21 Закону № 3613).

3. Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності, передані в оренду на земельних торгах, не може бути зменшена за згодою сторін протягом строку дії договору оренди, а також у разі його поновлення, окрім випадків консервації таких земельних ділянок, а також визнання їх забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами (ч. 4 ст. 23 Закону № 161). Тобто орендна плата за вказані земельні ділянки може бути зменшена за згодою сторін, якщо ділянка була законсервована або забруднена (потенційно забруднена) вибухонебезпечними предметами.

4. У разі розірвання договору з ініціативи орендаря орендодавець має право на отримання орендної плати за землі сільгосппризначення за 6 місяців, а за землі несільськогосподарського призначення – за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладення договору оренди цієї ж ділянки на тих самих умовах (ч. 2 ст. 32 Закону № 161).

Виняток: розірвання договору обумовлено невиконанням або неналежним виконанням орендодавцем договірних зобов’язань, а також у зв’язку із забрудненням (потенційним забрудненням) орендованої земельної ділянки вибухонебезпечними предметами.

Земельну ділянку, яка викуплена членом фермерського господарства, можна передавати в користування господарству

Покупець земельної ділянки має право на розстрочення платежу зі сплати ціни ділянки з рівним річним платежем з урахуванням індексу інфляції, за умови встановлення заборони на продаж або інше відчуження та надання в користування земельної ділянки до повного розрахунку за договором купівлі-продажу (абзац другий п. 61 розд. X ЗК).

Виняток: надання в користування фермерському господарству (далі – ФГ) земельних ділянок, які перебувають у власності членів такого ФГ, що є покупцями цієї ділянки.

Нагадаємо, до 06.05.2023 п. 61 розд. X ЗК була встановлена умова про те, що в разі реалізації покупцем свого права на розстрочення платежу зі сплати ціни земельної ділянки забороняється продаж або інше відчуження та надання в користування цієї ділянки до повного розрахунку покупця за договором купівлі-продажу.

Що передбачено Законом № 3065

З 08.06.2023 набув чинності Закон від 02.05.2023 № 3065-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання вчинення нотаріальних та реєстраційних дій при набутті прав на земельні ділянки» (далі – Закон № 3065). Цим документом унесено зміни:

Розглянемо основні зміни, які були введені Законом № 3065.

1. Скорочено мінімальний строк оренди землі, якщо орендодавцем виступає військова адміністрація (далі – ВА). Сільгосппідприємства можуть оформлювати договір оренди земельної ділянки комунальної власності, якщо орендодавцем є військово-цивільна адміністрація або ВА на строк менше ніж 7 років.

Виняток: дія цього положення не поширюється на передання в оренду земельної ділянки в порядку здійснення начальником ВА населеного пункту повноважень, передбачених ч. 2 ст. 10 Закону від 12.05.2015 № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» (ч. 13 ст. 93 ЗК).

2. Уточнено права власника земельної ділянки, який володіє нею на праві довірчої власності. Згідно із ч. 1 і 2 ст. 891 ЗК у разі припинення відповідно до закону права власності особи, яка передала своє майно в довірчу власність, довірчий власник має права та виконує обов’язки власника земельної ділянки. Обов’язки останнього він повинен виконувати з урахуванням особливостей, передбачених ЗК та Цивільним кодексом.

Із дня набуття особою права довірчої власності на земельну ділянку (якщо за законом право власності особи, яка передала своє майно в довірчу власність, припиняється) до довірчого власника переходять усі права та обов’язки власника земельної ділянки за чинними договорами оренди, емфітевзису, суперфіцію та договором про встановлення земельного сервітуту.

3. Перевірка набувача земельної ділянки не проводиться в разі купівлі ділянки для ведення садівництва та ОСГ. Так, перевірка не здійснюється в разі набуття у власність земельних ділянок сільгосппризначення (абзац третій ч. 4 ст. 130 ЗК):

  • для ведення садівництва – площею не більше ніж 0,25 га;
  • для ведення ОСГ (розташовані в межах населених пунктів) – площею не більше ніж 2 га.

4. Деталізовано порядок передачі переважного права купівлі земельної ділянки сільгосппризначення. Згідно із ч. 1 ст. 1301 ЗК якщо земельна ділянка сільгосппризначення продається не на земельних торгах, то заява про держреєстрацію такого наміру подається:

  • або нотаріусу, який посвідчуватиме договір купівлі-продажу в межах свого нотаріального округу за місцезнаходженням земельної ділянки або за зареєстрованим місцем проживання (місцезнаходженням) власника земельної ділянки;
  • або нотаріусу, який його заміщує, разом із проєктом такого договору.

Детальніше про це див. у консультації «Як реалізувати переважне право купівлі сільгоспземлі за новими правилами».

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Online видання «Баланс-Агро»»

Публікації бухгалтерського online видання «Баланс-Агро»

6696 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали