Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чи нараховується валютна пеня у період воєнного стану?

Запитання – відповіді

Підприємство перерахувало своєму контрагенту за ЗЕД-контрактом передоплату за товар ще до запровадження воєнного стану (тобто до 24.02.2022). Товар було поставлено з порушенням строку в 90 днів, установленого наразі НБУ для експортно-імпортних розрахунків (з дати передоплати до моменту постачання минуло 120 календарних днів). Чи буде у цьому випадку нараховано пеню за порушення порядку валютних розрахунків?

Ні, пеня у цьому випадку не повинна нараховуватися, оскільки ще не закінчився строк, установлений для розрахунків за імпортні постачання.

Пояснимо докладніше. Наразі діє постанова Правління НБУ від 24.02.2022 № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (далі – Постанова № 18). Пунктом 142 цієї постанови встановлено новий строк для розрахунків за експортними та імпортними операціями, який зараз становить 90 календарних днів (далі – к. д.). Проте у цьому ж пункті зазначено, що строк у 90 к. д. застосовується до операцій, здійснених починаючи з 5 квітня 2022 року.

Це означає, що коли операція відбулася до 05.04.2022 (як у нашій ситуації), то до неї застосовуються строки для валютних розрахунків, які діяли до цієї дати. І такий строк становить 365 к. д. виходячи з вимог Закону від 21.06.2018 № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції», далі – Закон № 2473 (п. 2 ч. 1 ст. 12) і Положення про заходи захисту і визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління НБУ від 02.01.2019 № 5 (п. 21).

У нашій ситуації передоплата за імпортною операцією була перерахована до 05.04.2022. Отже, товар має надійти імпортерові протягом 365 днів, а надійшов через 120 днів. Як бачите, строки не порушені, тому пеня не нараховується.

Чи діє звільнення від нарахування валютної пені в період воєнного стану? Іншими словами, чи доведеться заплатити пеню, якщо встановлений законом строк оплати/постачання товару буде порушений у цей період?

Нагадаємо, що застосування валютної пені передбачене ч. 5 ст. 13 Закону № 2473. Після закінчення строку, установленого законодавством для розрахунків між сторонами ЗЕД-контракту, така пеня нараховується у розмірі 0,3 % суми коштів, не отриманих експортером, або вартості товару, не поставленого імпортеру.

Контроль за розрахунками між сторонами ЗЕД-контрактів і дотриманням строків здійснюють банки, а ось застосовувати заходи відповідальності у вигляді нарахування пені уповноважені податкові органи (ч. 8 ст. 13 Закону № 2473).

На період воєнного стану норма п. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ Податкового кодексу (далі – ПК) звільняє платників податків від відповідальності, передбаченої ПК, якщо в них відсутня можливість своєчасно виконати свої податкові обов'язки.

Проте пеня передбачена не ПК, а іншим законодавством. Виходить, що ця норма ПК не звільняє платника податків від сплати валютної пені.

Зате в ПК є інша норма, запроваджена на період воєнного стану, а саме п. 69.9 підрозд. 10 розд. ХХ. У ній зазначено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, для платників податків і контролюючих органів призупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладений на контролюючі органи. А це означає, що строки, передбачені Законом № 2473, теж призупиняються до кінця війни.

Крім того, є ще норма ч. 6 ст. 13 Закону № 2473, яка може допомогти підприємству «відбитися» від валютної пені в період воєнного стану. Згідно із цією нормою, якщо виконання договору зупиняється у зв'язку з виникненням форс-мажорних обставин, то перебіг строку для розрахунків і нарахування пені зупиняється на весь період дії форс-мажорних обставин і відновлюється з наступного дня після закінчення дії форс-мажору.

До відома! Запровадження в Україні воєнного стану є форс-мажором. Тому норма ч. 6 ст. 13 Закону № 2473 може захистити українського суб'єкта ЗЕД від нарахування валютної пені.

Підтвердженням виникнення і закінчення дії форс-мажорних обставин є відповідна довідка уповноваженої організації (органу) країни, де перебуває сторона ЗЕД-контракту, у якої виник форс-мажор.

За нашим законодавством підтверджувати форс-мажорні обставини уповноважена Торгово-промислова палата (далі – ТПП) (ст. 14, 141 Закону від 02.12.1997 № 671/97-ВР «Про торгово-промислові палати в Україні»). Як посвідчувальний документ ТПП видають сертифікати про такі обставини.

У звичайних умовах, щоб отримати такий сертифікат, суб'єкту господарювання (далі – СГ) потрібно було звернутися до ТПП із заявою і пакетом документів для засвідчення форс-мажорних обставин за кожним договором (окремим податковим або іншим зобов'язанням), виконання якого стало неможливим унаслідок форс-мажору. Проте зараз умови далекі від звичайних. Тому ТПП на своєму сайті опублікувала інформацію про те, що було затверджено рішення спростити процедуру засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

З метою позбавити СГ від необхідності звертатися до ТПП України і регіональних ТПП і готувати пакет документів на сайті ТПП було розміщено загальний офіційний лист ТПП про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). Це лист від 28.02.2022 № 2024/2.0-7.1.

На замітку! Якщо саме форс-мажорні обставини перешкоджають своєчасному виконанню зобов'язань за ЗЕД-контрактом (наприклад, утруднена доставка вантажу до України у зв'язку з воєнним станом), то валютна пеня не нараховується до закінчення дії форс-мажору. У нашому випадку – до скасування воєнного стану.

Коментарі до матеріалу
Популярне
28.03.2025
Спецпроєкт «ПММ: від документування до списання»
Тема обліку пально-мастильних матеріалів (далі – ПММ) актуальна завжди. А скасування затверджених норм списання ПММ, особливі правила зберігання пального для генераторів та свіжа судова практика підвищили інтерес до цієї теми. Адже хочеться мати актуальну інформацію та врахувати можливі ризики...
27.02.2025
Спецпроєкт «Декларація з ПДВ і додатки до неї: алгоритм заповнення»
Кожен платник ПДВ щомісяця подає звітність із цього податку. І здавалося б, що з її заповненням усе зрозуміло і жодних запитань немає. Але змінюється форма звітності, здійснюються нові операції – і запитання виникають. У спецпроєкті ми розглянули нюанси заповнення рядків декларації та додаткі...
28.04.2025
Спецпроєкт «Документальне оформлення операцій з основними засобами»
Тема документального оформлення операцій з основними засобами актуальна завжди, незалежно від пори року. Адже практично неможливо знайти підприємство, яке не мало би на балансі об'єкти основних засобів. А оскільки операції з такими об'єктами в бухгалтерському обліку зазвичай відображаються великими ...
Нове
29.06.2022
Наказ про призупинення дії трудового договору з ініціативи працівника в умовах воєнного стану
Аналітика: Призупинення дії трудового договору в умовах воєнного стану Зразок складання: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ПЕРЕМОГА» Код ЄДРПОУ 123456789 НАКАЗ 25.03.2022 м. Ірпінь № 177-К Про призупинення дії трудового договору з ініціа...
29.06.2022
Наказ про призупинення дії трудового договору з боку роботодавця в умовах воєнного стану
Аналітика: Призупинення дії трудового договору в умовах воєнного стану Зразок складання: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «СВІТЛИЙ ЧАС» Код ЄДРПОУ 123456789 НАКАЗ 25.03.2022 Київ № 147-К Про призупинення дії трудового договору в умовах ...
29.06.2022
Заява про призупинення дії трудового договору з ініціативи працівника в умовах воєнного стану
Аналітика: Призупинення дії трудового договору в умовах воєнного стану Зразок складання Директору ТОВ «Виробництво» Величному Ігорю Івановичу юриста юридичного відділу Срібної Ольги Іванівни Заява У зв’язку з виїздом поза межі м. Ірпінь та відсутні...
Кращі матеріали