Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Повернення єдинника четвертої групи з третьої групи зі ставкою ЄП 2 %

20.06.2023 19 0 0


Сільгосппідприємства, які були платниками єдиного податку (далі – ЄП) четвертої групи та перейшли до третьої групи платників ЄП за ставкою 2 %, для повернення у свою групу повинні подати декларацію платника ЄП четвертої групи. У цій статті розглянемо порядок подання такої декларації.


У яких випадках сільгосппідприємство повертається до четвертої групи єдинників

Сільгосппідприємства можуть повернутися до четвертої групи платників ЄП як за власним бажанням, так і після закінчення дії особливого режиму оподаткування зі сплатою ЄП у третій групі за ставкою 2 % (далі – спецрежим), установленого на період воєнного стану п. 9 підрозд. 8 розд. XX Податкового кодексу (далі – ПК).

До речі, зараз у Верховній Раді перебуває на розгляді проєкт Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану від 31.01.2023 № 8401. Його автори пропонують, зокрема, скасувати тимчасову ставку ЄП у розмірі 2 % уже з 1 липня 2023 року, не чекаючи на закінчення дії воєнного стану. Тому, якщо цей законопроєкт буде прийнято, то з 1 липня сільгосппідприємство автоматично повернеться у четверту групу єдинників.

Як відмовитися від спецрежиму за власним бажанням

Порядок відмови від спецрежиму прописано в абзаці другому пп. 9.9 підрозд. 8 розд. XX ПК. Так, платник податків має право самостійно (шляхом подання заяви) відмовитися від використання особливостей оподаткування, передбачених цим підпунктом, із першого дня місяця, що настає за місяцем, у якому прийнято таке рішення.

У цьому разі платник податків вважається таким, що застосовує систему оподаткування, на якій він перебував до вибору спецрежиму, крім випадку, якщо в заяві про відмову від спецрежиму було зазначено про перехід на сплату інших податків і зборів.

Тобто згідно з пп. 9.9 підрозд. 8 розд. XX ПК сільгоспідприємства, які перейшли на спецрежим, можуть за власним бажанням відмовитися від нього та:

  • або повернутися до системи оподаткування, яку вони застосовували до переходу на спецрежим;
  • або вибрати іншу доступну для них систему оподаткування (наприклад, єдинник четвертої групи, який перейшов до третьої групи платників ЄП за ставкою 2 %, може подати заяву та вибрати третю групу зі сплатою ЄП за ставкою 3 % або 5 % або перейти на загальну систему).

І головне – до єдинників четвертої групи, які самі відмовилися від спецрежиму, не застосовуються обмеження, передбачені пп. 298.8.8 ПК. А саме: якщо платник ЄП четвертої групи за власним бажанням вибрав іншу групу єдинників або перейшов на загальну систему оподаткування, то повторно він може бути включений до четвертої групи не раніше ніж через два роки після такого переходу.

Тобто сільгосппідприємства можуть повернутися у свою групу одразу (із першого дня місяця, що настає за місяцем, у якому подано заяву про відмову від спецрежиму), а не чекати два роки.

У який строк слід подати заяву для повернення до четвертої групи єдинників і за якою формою?

Щоб відмовитися від спецрежиму та повернутися у четверту групу платників ЄП, до податкового органу слід подати Заяву про застосування спрощеної системи оподаткування за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 16.07.2019 № 308 (далі – заява). Електронний ідентифікатор форми – J0102003.

На думку податківців (див. питання 59 у роз’ясненні ДПС від 07.04.2022), заяву треба подати до першого дня місяця, що настає за місяцем, у якому прийнято рішення про відмову від спецрежиму. Наприклад, у разі прийняття рішення про відмову від спецрежиму з 01.05.2023 заяву про відмову треба подати не пізніше 30.04.2022 (оскільки це вихідний, не пізніше 28 квітня).

Які особливості заповнення заяви?

На нашу думку, у заяві слід проставити позначку не про зміну групи єдинника, а про відмову від спрощеної системи, тобто заповнити розд. 5.5. Адже податківці вважають, що в разі переходу єдинника з третьої групи до четвертої треба подавати заяву саме про відмову від спрощеної системи оподаткування (див. ЗІР, категорія 108.02.01).

Подання та заповнення декларації платника ЄП четвертої групи в разі переходу зі спецрежиму

Сільгосппідприємство, яке у 2023 році повертається зі спецрежиму до четвертої групи єдинників (незалежно від причини – за власним бажання чи після закінчення воєнного стану), має подати декларацію платника ЄП четвертої групи (далі – декларація) на 2023 рік за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 24.11.2022 № 394 (у редакції наказу Мінфіну від 15.12.2022 № 438). Електронний ідентифікатор форми – J0103805.

Зазначимо, що строк подання декларації не визначено. На нашу думку, це треба зробити до 20-го числа місяця, що настає за кварталом, в якому підприємство повернулося до четвертої групи (за аналогією подання уточнюючої декларації, пп. 295.9.5 ПК). Тобто, якщо підприємство повернулося до четвертої групи з 1 травня, декларацію треба подати до 20 липня.

Який пакет документів слід подати разом із декларацією?

Разом із декларацією подається пакет документів, який подають платники ЄП четвертої групи, тобто:

  • сама декларація з ЄП (як загальна, так і звітні);
  • додаток 1 до кожної з декларацій;
  • додаток 3 до кожної з декларацій;
  • Розрахунок частки сільгосптоваровиробництва за 2022 рік.

Чи обов’язково подавати додаток 3 разом із декларацією? Якщо так, то як його заповнити, якщо розрахунок мінімального податкового зобовязання (далі – МПЗ) за 2022 рік був поданий у складі декларації платника із спецрежимом?

Так, обов’язково, оскільки цей додаток є невіддільною частиною декларації.

Проте заповнювати його не потрібно. Адже підприємство вже відзвітувало про МПЗ за 2022 рік разом із декларацією платника ЄП третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану за грудень.

Як заповнити декларацію?

Покажемо в таблиці, як заповнити заголовну частину загальної та звітної декларацій.

Назва
та/або
код рядка

Що відображається

Загальна декларація

Звітна декларація

1

2

3

Порядковий
номер за рік

Порядковий номер декларації послідовно наростаючим підсумком залежно від кількості поданих відповідних декларацій.

У примітках до декларації вказано, що нумерувати треба окремо за типом декларацій («Загальна», «Нова загальна», «Уточнююча загальна», «Звітна», «Нова звітна», «Уточнююча звітна») незалежно від контролюючого органу, до якого подається декларація

Загальна декларація подається один раз, тому в цьому полі завжди буде цифра «1».

Якщо подається нова загальна або уточнююча загальна декларація, то її нумерація теж починається з 1

Звітні декларації нумеруються послідовно, починаючи з 1, 2, 3 тощо.

Якщо подається нова звітна або уточнююча звітна декларація, то її нумерація теж починається з 1

Тип декларації

(01–07)

Робиться позначка «Х» навпроти поля, що відповідає типу декларації.

Позначку навпроти поля 07 «Довідково» ставлять тільки:

– фізособи (підприємці, зареєстровані у формі сімейного фермерського господарства), які вперше подають декларацію;

– підприємці – у разі подання декларації з метою призначення пенсії/матеріального забезпечення та страхових виплат

У загальній декларації цю позначку ставлять одночасно навпроти полів 01 «Загальна» та 04 «Звітна»

У звітній декларації позначка ставиться навпроти поля 04 «Звітна»

за ____ рік

Рік, за який подається декларація.

У разі подання декларації на 2023 рік указують «2023»

починаючи
з ____

з урахуванням уточнень з ____

У разі подання загальної та звітних декларацій ці рядки не заповнюються. Їх заповнюють тільки для подання уточнюючих декларацій (у разі набуття/втрати права власності або користування сільгоспугіддями або виправлення помилок у декларації)

За ________ місяць

Заповнюється виключно єдинниками-фізособами, які подають декларацію вперше або з метою призначення пенсії/матеріального забезпечення, страхових виплат

2–6

Дані про сільгосптоваровиробника (найменування, код ЄДРПОУ, код виду економічної діяльності, податкова та електронна адреси тощо)

7

Найменування органу ДПС за основним місцем обліку платника

8

Найменування органу ДПС за місцем розташування сільгоспугідь.

У загальній декларації це поле заповнюється за бажанням платника

9

Код КАТОТТГ територіальної громади за місцезнаходженням органу ДПС, в якому платник перебуває на податковому обліку.

Рівень 3 згідно з Довідником КАТОТТГ

Код КАТОТТГ територіальної громади, на території якої розташовані земельні ділянки. Рівень 3 згідно з Довідником КАТОТТГ

У розрахунковій частині декларації наводяться дані про сільгоспугіддя, які перебувають у власності чи користуванні станом на 1-ше число місяця, в якому підприємство повернулося до четвертої групи платників ЄП. Суму ЄП слід розрахувати з 1-го числа місяця, в якому підприємство повернулося до своєї групи, до кінця року.

Якщо підприємство повернулося не з початку кварталу, то сума ЄП за такий квартал розраховується за формулою:

S = C х R х Kд. корист : Кд. кварт,

де

  • S – сума податку за квартал;
  • С – річна сума ЄП за земельну ділянку (із 1 січня по 31 грудня поточного року);
  • R – розмір сплати ЄП у кварталі, у якому підприємство повернулося до четвертої групи єдинників (I і II квартали – 10 %; III квартал – 50 %; IV квартал – 30 %);
  • Кд. корист – кількість календарних днів користування сільгоспугіддями із 1-го числа місяця до кінця кварталу, у якому підприємство повернулося до четвертої групи єдинників;
  • Кд. кварт – кількість календарних днів у кварталі, у якому підприємство повернулося до четвертої групи.

Порядок заповнення декларації розглянемо на прикладі.

Приклад

Сільгосппідприємство до 01.04.2022 було платником ЄП четвертої групи, а з цієї дати перейшло до третьої групи єдинників. Із 01.05.2023 воно подало заяву на відмову від третьої групи і повернулося до четвертої. На 01.05.2023 площа сільгоспугідь, якими користувалося підприємство, становила 1 200 га (НГО – 30 000 грн/га).

Оскільки підприємство перейшло до четвертої групи не з початку кварталу, воно має розрахувати суму ЄП за ІІ квартал за формулою (див. вище).

Дані для розрахунку:

  • річна сума ЄП – 342 000 грн (1 200 га х 30 000 грн х 0,95 : 100);
  • кількість календарних днів у IІ кварталі – 91;
  • фактична кількість днів користування у ІI кварталі (із 1 травня по 30 червня) – 61;
  • ставка ЄП на ІІ квартал – 10 %.

Сума ЄП за ІІ квартал становить 22 925,27 грн (342 000 грн х 10 % х 61 к. д. : 91 к. д.).

Відповідно сума ЄП за ІІІ та ІV квартали становить:

  • III квартал – 171 000 грн (342 000 грн х 50 %);
  • IV квартал – 102 600 грн (342 000 грн х 30 %).

Отже, річна сума ЄП, яку має сплатити підприємство, – 296 525,27 грн (22 925,27 грн + 171 000,00 грн + 102 600,00 грн). Ця сума наводиться у графі 6 уточнюючої декларації.

Виходячи з наявних даних заповнимо декларацію (див. фрагмент).

Фрагмент

<...>

№ з/п

Категорія земель

Площа земельної ділянки

Нормативна грошова оцінка одиниці площі земельної ділянки

Ставка податку
(% до нормативної грошової оцінки земельної ділянки)

Річна сума податку
(графа 3 х графа 4 х графа 5 / 100)

I квартал

II квартал

III квартал

IV квартал

графа 6 х 10 / 100 / (кількість календарних днів у кварталі) х (кількість календарних днів користування та/або володіння землею)

графа 6 х 50 / 100 / (кількість календарних днів у кварталі) х (кількість календарних днів користування та/або володіння землею)

графа 6 х 30 / 100 / (кількість календарних днів у кварталі) х (кількість календарних днів користування та/або володіння землею)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

1

Землі сільськогосподарського призначення (сільськогосподарські угіддя, у тому числі для сільськогосподарських товаровиробників, які спеціалізуються на виробництві (вирощуванні)
та переробці продукції рослинництва на закритому ґрунті)

1.1

Рілля, всього

1 200,0000

30 000,00

0,95

342 000,00

22 925,27

171 000,00

102 600,00

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

3

Нараховано на 2023 рік, усього
(сума р. 1, 2 графа 7–10)

342 000,00

22 925,27

171 000,00

102 600,00

4

Позитивне значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов'язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок

(р. 4 графа 3 розділу II додатка 3)

Х

Х

Х

5

Загальні податкові зобов'язання з єдиного податку (сума р. 3, 4 графа 6–10)

342 000,00

22 925,27

171 000,00

102 600,00

...

...

...

...

...

...

<...>

Як заповнити заголовну частину загальної та звітної декларацій.doc
Завантажити
Фрагмент заповнення декларації платника ЄП четвертої групи.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу