Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Фактичні перевірки органами ДПС у воєнний період

20.06.2023 7 0 0

Фактичні перевірки є важливим інструментом контролю та регулювання різних сфер діяльності суб’ єктів господарювання (далі – СГ). У цій статті ми відповімо на такі запитання:

  • чи можуть фактичні перевірки проводитись у період воєнного стану;
  • у яких випадках та за якими підставами проводяться фактичні перевірки;
  • як довго триває фактична перевірка;
  • які документи пред’ являють посадові особи ДПС перед перевіркою.

Запитання – відповіді

Чи має право ДПС проводити фактичні перевірки у воєнний час?

Як відомо, у період воєнного стану деякі види податкових перевірок були заборонені нормами Податкового кодексу (далі – ПК). Водночас згідно з пп. 69.2 підрозд. 10 розд. ХХ ПК у воєнний період податковим органам дозволено проводити фактичні перевірки.

Які питання перевіряють податківці під час фактичної перевірки?

Податківці можуть проводити таку перевірку за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об’ єктів права власності такого платника (пп. 75.1.3 ПК).

Предметом цих перевірок є:

  • дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки;
  • порядок здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій;
  • наявність ліцензій, свідоцтв, у тому числі на виробництво та оборот підакцизних товарів;
  • дотримання роботодавцем норм законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин із працівниками (найманими особами). Для з’ ясування факту належного оформлення трудових відносин із працівником, який провадить трудову діяльність, можуть використовуватись документи, що посвідчують особу, або інші документи, що дозволяють її ідентифікувати (посвідчення посадове або водія, санітарна книжка тощо).

Також у період воєнного стану податкові органи мають право контролювати питання ціноутворення шляхом проведення перевірок на підставі пп. 69.27 підрозд. 10 розд. ХХ ПК.

Завважимо, що саме під час фактичних перевірок здійснюється контроль застосування РРО та здійснення розрахунків.

Майте на увазі! Під час перевірки перевіряючі можуть проводити хронометраж господарських операцій. За його результатами складається довідка, яку підписують як посадові особи податкового органу, так і посадові особи СГ (його представника) та/або особи, які фактично здійснюють господарські операції (п. 80.8 ПК).

Під час проведення фактичної перевірки податкові органи мають право отримувати від СГ документи та/або інформацію, яка підтверджує вартість придбання товару, що є предметом перевірки.

Чи повідомляє орган ДПС про проведення фактичної перевірки?

Для цього виду перевірок не передбачено завчасне повідомлення платника про її проведення з метою використання фактора раптовості (п. 80.1 ПК).

Зверніть увагу: перед початком фактичної перевірки з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій та ведення касових операцій посадові особи ДПС на підставі пп. 20.1.10 ПК можуть провести контрольну розрахункову операцію (п. 80.4 ПК).

Як часто до платника податків можуть приходити із фактичною перевіркою?

Законодавством не обмежена періодичність проведення фактичних перевірок. За наявності відповідних підстав вони можуть проводитися кілька разів протягом місяця.

Які підстави щодо фактичної перевірки?

Фактичні перевірки проводяться у порядку, визначеному ст. 80 ПК. Головне правило – наявність підстав, зазначених у п. 80.2 ПК (див. таблицю).

Підстави щодо фактичних податкових перевірок

з/п

Підстава

Норма ПК

1

2

3

1

Виявлення за результатами перевірок інших платників податків фактів, що свідчать про можливі порушення платником законодавства щодо виробництва та обороту підакцизних товарів, здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на органи ДПС, та необхідність перевірки таких фактів

Пп. 80.2.1

2

Наявність та/або отримання в установленому законодавством порядку від держорганів або органів місцевого самоврядування інформації, що свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС, зокрема щодо проведення розрахункових та касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на органи ДПС, виробництва та обороту підакцизних товарів

Пп. 80.2.2

3

Письмове звернення покупця (споживача), оформлене згідно із законом, про порушення платником податків установленого порядку ведення розрахункових та касових операцій, патентування чи ліцензування

Пп. 80.2.3

4

Неподання СГ до встановленого законом строку обов’ язкової звітності про застосування РРО та/або ПРРО, розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, подання їх з нульовими показниками

Пп. 80.2.4

5

Наявність та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства у частині:

– виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах;

– цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів лічильниками-витратомірами та/або лічильниками-рівнемірами;

– здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва та обороту спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального

Пп. 80.2.5

6

Виявлення за результатами попередньої перевірки порушення законодавства з питань, визначених у пп. 75.1.3 ПК

Пп. 80.2.6

7

Наявність та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин та про виплату роботодавцями доходів у вигляді зарплати без сплати податків до бюджету, а також провадження фізособою підприємницької діяльності без держреєстрації

Пп. 80.2.7

Зверніть увагу! Нещодавно ДПС запустила в месенджері Telegram новий сервіс для громадян – чат-бот StopViolationBot, за допомогою якого будь-яка особа в режимі 24/7 може оперативно інформувати ДПС про виявлені порушення законодавства, зокрема:

  • про незастосування РРО/ПРРО, невидачу чеків;
  • відмову у розрахунку банківською карткою;
  • торгівлю без ліцензій, порушення порядку реалізації підакцизної продукції;
  • завищення цін на продовольчі товари, лікарські засоби, пальне;
  • неоформлення трудових відносин з найманими працівниками;
  • провадження господарської діяльності без держреєстрації.

Інформація, отримана ДПС із зовнішніх джерел, у тому числі чат-бота «StopViolationBot», може бути підставою для проведення фактичної перевірки.

Скільки триває фактична перевірка?

Фактична перевірка не має перевищувати 10 діб (п. 82.3 ПК). Продовжити цей строк можна не більше ніж на 5 діб за наявності відповідних підстав, а саме:

  • подання заяви СГ, якщо йому треба подати документи, що стосуються питань перевірки;
  • змінний режим роботи або сумований облік робочого часу СГ та/або його господарських об’ єктів.

Які умови допуску перевіряючих до перевірки?

Фактична перевірка повинна проводитись двома або більше посадовими особами податкового органу у присутності посадових осіб СГ, його представника або особи, яка фактично здійснює розрахункові операції (п. 80.7 ПК).

Перед початком фактичної перевірки перевіряючі зобов’ язані пред’ явити (п. 81.1 ПК):

1) направлення на перевірку, підписане керівником органу ДПС або його заступником та скріплене печаткою. Воно має містити всі необхідні відомості, установлені п. 81.1 ПК;

2) службові посвідчення;

3) копію наказу про проведення перевірки.

Якщо ці документи не пред’ явлені на початок перевірки чи оформлені з порушеннями законодавства, то СГ має право не допустити перевіряючих до перевірки.

Що має бути зазначено у наказі про проведення перевірки?

Вимоги до оформлення документів для проведення перевірки наведено у п. 81.1 ПК. Так, наказ про призначення перевірки має містити:

  • дату видання;
  • найменування контролюючого органу;
  • найменування та реквізити перевіюваного суб’ єкта (П. І. Б. фізособи-підприємця);
  • адреса перевірюваного об’ єкта;
  • мета та вид перевірки (документальна планова/позапланова або фактична);
  • підстави для проведення перевірки, визначені ПК;
  • дати початку та закінчення перевірки;
  • період діяльності, який перевірятиметься.

Наказ про проведення перевірки дійсний за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та печатки.

Як діють посадові особи ДПС, якщо підприємство відмовиться допустити їх до фактичної перевірки?

Якщо підприємство (його представники або працівники, які беруть участь у розрахункових операціях) відмовляються допускати посадових осіб ДПС до перевірки, складається акт, який підтверджує факт відмови та містить заявлені причини відмови (п. 81.2 ПК). Один примірник акта вручається посадовій особі підприємства під підпис. При цьому посадові особи підприємства можуть надати свої письмові пояснення щодо складеного акта.

Чи можуть фактичні перевірки проводитись у неробочий час підприємства?

Ні, не можуть. Такі перевірки проводяться з огляду на правила внутрішнього розпорядку перевірюваного підприємства або об’ єкта. У ПК із цього приводу нічого не сказано. Проте самі податківці, посилаючись на норми КЗпП (див. ЗІР, категорія 130.03), роблять висновок, що фактичні перевірки мають проводитися протягом строку, визначеного у направленні на перевірку, з огляду на правила внутрішнього трудового розпорядку платника податків.

Як оформлюються результати перевірки?

Порядок оформлення результатів перевірки встановлено ст. 86 ПК. Залежно від результатів перевірки складається (п. 86.1 ПК):

  • акт – якщо виявлено порушення;
  • довідка – якщо порушення не виявлено.

Акт (довідка) складається у двох примірниках (п. 86.5 ПК) та підписується у місці проведення перевірки або у приміщенні податкового органу (третій абзац п. 86.5 ПК).

Якщо ви не погоджуєтеся з висновками акта (довідки), то можете підписати його із запереченнями. Ці заперечення можна подати разом із підписаним примірником акта (довідки) або окремо у строки, передбачені ПК.

До уваги: час складання акта (довідки) про результати перевірки не включається до строку проведення перевірки, установленого ПК (з урахуванням його продовження).

ДПС у ході фактичної перевірки виявила порушення та склала акт. Підприємство не може одразу подати документи, які могли б пом’ якшити його провину. Чи можна подати документи пізніше?

Так можна. Якщо підприємство або його представники не згодні з висновками перевірки або фактами та даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, воно має право подати свої заперечення, додаткові документи та пояснення до податкового органу, що проводив перевірку (п. 86.7 ПК).

Це можуть бути, зокрема, документи, що підтверджують відсутність провини, наявність пом’ якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності згідно з ПК. Зробити це потрібно протягом 10 робочих днів з дня, що настає за днем отримання акта (див. ЗІР, категорія 130.06).

Такі заперечення, додаткові документи та пояснення є невід’ ємною частиною матеріалів перевірки.

Підстави щодо фактичних податкових перевірок.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу