Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Зареєструвати РРО стало ще простіше

25.04.2019 749 0 0

Затверджено нові порядки ведення реєстру екземплярів реєстраторів розрахункових операцій та реєстру центрів сервісного обслуговування реєстраторів розрахункових операцій (далі – Реєстр РРО, Реєстр ЦСО). Відповідний наказ Мінфіну від 13.02.19 р. № 64 (далі – Наказ № 64) набуває чинності з дня його офіційного опублікування, тобто з 19.04.19 р. («Офіційний вісник України» від 19.04.19 р. № 30).

Змінами, зокрема, передбачено, що реєстрація РРО буде здійснюватися за спрощеною процедурою. Для цього достатньо однієї заяви спрощеної форми, яку можна подати в електронній формі без додатків.

Реєструючи РРО, виробник (постачальник) має внести відомості:

  • щодо екземпляра РРО, який ним поставлений для введення в обіг, – до Реєстру РРО;
  • ЦСО, якому надається право здійснювати технічне обслуговування та ремонт такої моделі РРО за укладеним з виробником договором, – до Реєстру ЦСО.

Зі свого боку ЦСО має направити до ДФС в електронній формі повідомлення про укладення із суб’єктом господарювання (далі – СГ) – власником РРО договору про технічне обслуговування та ремонт РРО.

До початку реєстрації власник РРО має надіслати (подати) до контролюючого органу повідомлення про об’єкти оподаткування, об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, у якому надати інформацію про господарську одиницю, де буде застосовуватися РРО. Порядок та строки подання повідомлення визначено наказом Мінфіну від 09.12.11 р. № 1588.

Отже, спрощення реєстраційної процедури забезпечується запровадженням електронного обміну документами між усіма суб’єктами відносин у сфері застосування РРО (виробник РРО, ЦСО, СГ, ДФС) та взаємодії інформаційних ресурсів фіскальної служби.

У межах здійснення заходів, спрямованих на спрощення процедури реєстрації РРО, запровадження двох електронних реєстрів, ДФС розроблено нові електронні форми документів та створено нові сервіси в Електронному кабінеті, які працюють у тестовому режимі до набрання чинності Наказу № 64. Це дозволяє виробникам (постачальникам) подавати заяви для наповнення відповідних реєстрів, а ЦСО – повідомлення про укладені договори. Інформаційні повідомлення про запроваджені сервіси розміщені у відкритій частині Електронного кабінету в розділі «Новини».

Після завершення етапу тестування у зв’язку із набранням чинності Наказу № 64 виробникам (постачальникам) необхідно буде подати заяви для наповнення реєстрів у порядку та строки, установлені цим наказом.

Обмін заявами та повідомленнями між виробниками (постачальниками) та ДФС, між ЦСО і ДФС, між ДФС та СГ здійснюватиметься в електронній формі із застосуванням кваліфікованих електронних підписів (далі – КЕП).

Заяви про включення до реєстрів екземпляру РРО/ЦСО та повідомлення ЦСО можуть підписуватись уповноваженими особами виробників (постачальників) або ЦСО, яким делеговано право підпису електронних документів та які направили до органу ДФС повідомлення про надання інформації щодо ЕЦП в електронному вигляді за формою, установленою Порядком обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженим наказом Мінфіну від 06.06.17 р. № 557.

Заяви про реєстрацію РРО можуть бути підписані та подані представником СГ за умови наявності документів, що посвідчують його особу та підтверджують надані йому повноваження, а також виконання вимог щодо електронної ідентифікації у разі подання заяви в електронній формі.

Наказом № 64 визначено період (2 місяці) та особливості первинного формування і наповнення Реєстру РРО. Так, ДФС протягом двох місяців, що настають за місяцем набрання чинності цього наказу, формує реєстр, включає до нього екземпляри РРО, які зареєстровані в органах ДФС і перебувають в експлуатації.

Виробники (постачальники) протягом трьох місяців подають заяви про включення до Реєстру РРО всіх реєстраторів, поставка яких була здійснена до набрання чинності Наказу № 64.

Протягом трьох місяців для первинної реєстрації РРО, не включених виробниками до Реєстру РРО, власники додаватимуть до заяви паспорти (формуляри) таких РРО та паспорти модема (у разі застосування зовнішнього модема), а також копії документів, які підтверджують факт купівлі або безплатного отримання РРО у власність, іншого документа, що підтверджує право власності/користування РРО.

Первинне наповнення Реєстру ЦСО інформацією здійснюватиметься на підставі заяв виробників (постачальників) протягом двох місяців після набрання чинності Наказу № 64. Водночас ЦСО, який укладає договір про технічне обслуговування та ремонт РРО, що вперше буде реєструватися в органах ДФС, на момент укладення такого договору має бути включений до Реєстру ЦСО.

Звертаємо увагу: до набрання чинності Наказу № 64 правові відносини між суб’єктами відносин у сфері застосування РРО під час реєстрації РРО регулюються наказом Мінфіну від 14.06.16 р. № 547.

Починаючи з дня набрання чинності Наказу № 64 РРО реєструватимуться за новими правилами в такій послідовності:

  • виробник РРО включає ЦСО до Реєстру ЦСО, а РРО – до Реєстру РРО;
  • ЦСО надсилає електронне повідомлення про укладений із власником РРО договір до контролюючого органу за місцем реєстрації РРО;
  • СГ – власник РРО подає заяву про реєстрацію РРО;
  • ДФС направляє до ЦСО довідку про резервування фіскального номера (є дійсною 3 дні);
  • ЦСО вводить РРО в експлуатацію та направляє до контролюючого органу, де реєструється РРО, акт введення в експлуатацію та довідку про опломбування РРО;
  • ДФС видає реєстраційне посвідчення.

Наголошуємо, що всі ці процедури здійснюються в електронній формі із застосуванням КЕП.

За бажанням СГ можуть подати заяву про реєстрацію РРО у паперовій формі та отримати реєстраційне посвідчення у паперовій формі.

ДФС рекомендує усім учасникам відносин у сфері застосування РРО:

  • ознайомитися з текстом Наказу № 64;
  • звернутися до будь-якого АЦСК (за необхідності) для отримання кваліфікованого сертифіката відкритого ключа – керівнику юрособи/фізособі-підприємцю, а в разі делегування права підпису документів, пов’язаних із реєстрацією РРО, ведення реєстрів – уповноваженій особі/представнику;
  • укласти договір про визнання електронних документів між СГ (юрособою або фізособою) та органом ДФС шляхом приєднання до нього на підставі заяви про приєднання до договору про визнання електронних документів та подання повідомлення про надання інформації щодо ЕЦП з інформацією про сертифікати осіб, відповідальних за подання документів, пов’язаних із реєстрацією РРО, веденням Реєстрів РРО та ЦСО;
  • провести всі інші необхідні підготовчі процедури (оформлення тестових заяв, повідомлень, інвентаризацію договорів, укладених між виробниками та ЦСО, між ЦСО та власниками РРО тощо);
  • виробникам РРО провести інвентаризацію РРО, відомості про які необхідно внести до Реєстру РРО згідно з вимогами порядку, визначеного Наказом № 64.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали