ВСУ сформував нову правову позицію стосовно оскарження результатів перевірки
Суть справи: підприємство оскаржило податкові повідомлення-рішення, вказавши на допущення податківцями процедурних порушень під час проведення перевірки.
Місцевий суд задовольнив позовні вимоги.
Однак апеляційний суд відмовив у задоволенні позову, вказавши, що у разі, якщо допуск до податкової перевірки відбувся, то в подальшому предметом розгляду у суді може бути лише суть виявлених порушень податкового та іншого законодавства.
Колегія суддів Адміністративного суду ВС скасувала постанову апеляційного суду в частині відмови в задоволенні позову про скасування податкових повідомлень-рішень та направила справу на новий розгляд в апеляції.
Верховний Суд відступив від висновків про застосування норми права у подібних правовідносинах у частині того, що:
- саме на етапі допуску до перевірки платник податків може поставити питання про необґрунтованість її призначення та проведення, реалізувавши своє право на захист від безпідставного здійснення податкового контролю щодо себе;
- допуск до перевірки нівелює правові наслідки процедурних порушень, допущених контролюючим органом при призначенні та проведенні відповідної документальної виїзної або фактичної перевірки.
Відповідні висновки викладені в постановах Верховного Суду від 13 березня 2018 року (справа № 804/1113/16), від 24 травня 2019 року (справа № 826/16221/15), від 3 жовтня 2019 року (справа № 820/850/16), від 16 жовтня 2019 року (справа № 820/11291/15), від 22 листопада 2019 року (справа N 815/4392/15) тощо.
Верховний Суд зазначив, що незалежно від прийнятого платником податків рішення про допуск (недопуск) посадових осіб до перевірки, оскаржуючи в подальшому наслідки проведеної контролюючим органом перевірки у вигляді податкових повідомлень-рішень та інших рішень, платник податків не позбавлений можливості посилатись на порушення контролюючим органом вимог законодавства щодо проведення такої перевірки, якщо вважає, що вони зумовлюють протиправність таких податкових повідомлень-рішень.
При цьому, таким підставам позову, за їх наявності, суди повинні надавати правову оцінку в першу чергу, а у разі, якщо вони не визнані судом такими, що тягнуть протиправність рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки, - переходити до перевірки підстав позову щодо наявності порушень податкового та/або іншого законодавства.
Відповідну постанову по справі № 826/17123/18 ВС прийняв 21.02.2020.
sud.ua
Коментарі до матеріалу