• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Усе, що варто знати про кредитну поруку

ред. Uteka.ua

14.07.2016 133 0 0

Верховним Судом України на засіданні Судової палати у цивільних справах 29 червня 2016 року № 6-272цс16 про стягнення в солідарному порядку заборгованості за кредитним договором було сформовано наступну позицію.

За змістом частини четвертої статті 559 ЦК порука припиняється після закінчення строку, встановленого в договорі поруки. У разі, якщо такий строк не встановлено, порука припиняється, якщо кредитор протягом 6 місяців з дня настання строку виконання основного зобов’язання не пред’явить вимоги до поручителя.

Якщо умовами договору кредиту передбачені окремі самостійні зобов’язання боржника про повернення боргу щомісяця частинами і встановлено самостійну відповідальність боржника за невиконання цього зобов’язання, то в разі неналежного виконання позичальником цих зобов’язань позовна давність за вимогами кредитора до нього про повернення позичених коштів повинна обчислюватися з моменту настання строку погашення кожного чергового платежу.

Оскільки відповідно до статті 554 ЦК поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, то зазначені правила (з урахуванням положень частини четвертої статті 559 ЦК) повинні застосовуватися і до поручителя.

Таким чином, в разі неналежного виконання боржником зобов’язань за кредитним договором передбачений частиною четвертою статті 559 ЦК строк пред’явлення кредитором вимог до поручителя про повернення боргових сум, погашення яких згідно з умовами договору визначено періодичними платежами повинен обчислюватися з моменту настання строку погашення кожного чергового платежу.

Отже, оскільки кредитним договором передбачено, що чергові платежі боржник повинен був здійснювати не пізніше 10 числа кожного місяця, а за договором поруки відповідальність поручителя настає з наступного дня після дати платежу, передбаченої кредитним договором, з моменту несплати кожного з платежів відповідно до статті 261 ГК починається перебіг позовної давності для вимог до боржника, і розрахунок встановленого частиною четвертою статті 559 ЦК шестимісячного терміну для пред’явлення вимог до поручителя.

У разі пред’явлення банком вимог до поручителя більш ніж через 6 місяців після настання терміну для виконання відповідної частини основного зобов’язання в силу положень частини четвертої статті 559 ЦК порука припиняється в частині певних щомісячних зобов’язань щодо повернення грошових коштів за межами цього терміну.

Разом з тим правовідносини поруки за договором не можна вважати припиненими в іншій частині, яка стосується відповідальності поручителя за невиконання боржником окремих зобов’язань за кредитним договором про погашення кредиту до закінчення 6 місяців з моменту виникнення права вимоги про виконання відповідної частини зобов’язань.

Джерело: http://ckp.in.ua/news/10716

 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали