Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

В Україні по-новому будуть продавати франшизи - правила переписали

27.12.2017

Українські депутати взялися за врегулювання ринку франчайзингу. Відповідний законопроект №7430 зареєстрували у Верховній Раді минулого тижня.

Сьогодні франчайзинг в Україні регулюється главою 76 Цивільного кодексу і має назву «комерційна концесія». Крім того, такі ділові відношення оформляють як ліцензійні договори або договори про спільну діяльність.

І якщо в якомусь із цих документів умови співпраці не будуть виписані в повному обсязі, частина договору або весь документ можуть легко визнати недійсними через суд, йдеться в пояснювальній записці до законопроекту. Такий стан речей, на думку авторів документа, стримує розвиток ринку і прихід до нас іноземних інвесторів.

Чи згодні з депутатами і учасники ринку, які вважають, що за регулювання ринку франчайзингу давно слід було взятися. Більш того, частина норм, виписаних в нинішньому документі, вже містилися в проекті закону ще в 2002 році, а частина позицій виникла у міру розвитку ринку. З тих пір в Раді реєстрували ще п'ять законодавчих ініціатив, які в тій чи іншій мірі стосувалися, а деякі і впливали, на ринок франчайзингу.

До того ж, кажуть експерти, підходи ринку в деяких позиціях вже випереджають ідеї представленого проекту - вже є Третейський франчайзинговий суд при Асоціації франчайзингу, отже, підсудність спорів може бути описана детальніше.

Найважливіше в законопроекті для ринку - врегулювання термінології і базових підходів. Це найважливіших крок, який дозволить відійти від комерційної концесії і почати формувати культуру франчайзингу. Над чим ще разом попрацюємо, так це над реєстрацією договору, функціонуванням саморегулівної організації, умовами входу іноземних франшиз і більш широким трактуванням використання торгових марок у франчайзингу.

По суті, в проекті нового закону вперше для українського законодавства з'являється термін, що визначає франчайзинг.

Особливостями проекту є те, що законодавець обмежує термін дії договору франчайзингу трьома роками. Також до переліку об'єктів, які можуть бути передані за договором франчайзингу, тепер включені технологічний процес і спеціалізоване обладнання.

Сторони договору франчайзингу визначені як суб'єкти підприємницької діяльності (юрособа або фізособа-підприємець). Таким чином, суб'єктний склад виключає можливість підписання договору франчайзингу з фізособою, що не володіє статусом суб'єкта підприємницької діяльності.

Проектом закону передбачено реєстрацію франчайзингового договору (з урахуванням вимог антимонопольного законодавства) органом, який проводить реєстрацію юрособи або ФОП.

Договір франчайзингу на використання об'єкта, що охороняється патентним законодавством України, також підлягає реєстрації в центральному органі виконавчої влади в галузі патентів і знаків для товарів і послуг.

Таким чином, якщо законопроект приймуть, в більшості випадків договір доведеться реєструвати двічі - в органі, що відповідає за реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності та в органі, що реєструє права на інтелектуальну власність.

Так законодавець обмежує можливість підписання «тіньових договорів», за якими ніхто нікому не платить - до моменту реєстрації договір буде вважатися недійсним.

Законодавець також передбачив можливість виплачувати винагороду в формі разових або періодичних платежів, відрахувань від виручки, націнки на оптову ціну товарів, переданих правовласником для перепродажу, або в іншій формі, передбаченій договором франчайзингу.

Найцікавішим в новому законопроекті є те, що законодавець поклав на правовласника (особа, яка передає права на об'єкт франчайзингу) відповідальність за якість послуг і товарів, що надаються франчайзі. Можливо, законодавець у такий спосіб хоче простимулювати правовласника стежити за якістю надання послуг і виробництва товарів.

Джерело: http://hvylya.net/  

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
22.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до Порядку обчислення середньої зарплати Кабмін оновив правила визначення критичності підприємств для бронювання працівників Верховна Рада схвалила в цілому зміни до ПК щодо квартального податкового розрахунку для ФОП ДПС відповідає на актуальні...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
21.05.2025
Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки
Більше за темою: Перелік галузевих та регіональних нормативних актів, якими затверджено критерії визнання підприємств критично важливими в особливий період Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Мінекономіки в листі від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 поінформу...
Нове
22.07.2025
Особливості припинення підприємницької діяльності ФОП у зв’язку зі смертю: роз'яснення Мін'юсту
Міністерство юстиції розглянуло лист Виконавчого комітету Криворізької міської ради від 13.06.2025 № 3/15/3732 щодо деяких питань, пов’язаних із припиненням підприємницької діяльності фізособи-підприємця у зв’язку зі смертю, та повідомляє. Більше за темою: Смерть єдиного засновника ферм...
22.07.2025
Уряд ліквідував декілька міністерств і створив нові
Урядом на засыданны 21 липня прийнято рішення перейменувати окремі міністерства. Більше за темою: Які підприємства мають підтвердити статус критично важливого? Урядом на засіданні 21 липня прийнято рішення перейменувати Міністерство соціальної політики на Міністерство соціальної політики,...
22.07.2025
Оприлюднено зміни до КЗпП щодо встановлення наявності ознак трудових відносин
Метою та завданнями законопроєкту є мінімізація дискреції у діях органів влади – законодавче визначення ознак наявності трудових відносин, а також встановлення обовʼязку контролюючих органів та усіх субʼєктів правовідносин для перекваліфікації останніх у трудові правовідносини – звертати...
Кращі матеріали