Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

У Раді планують зобов'язати природні монополії проводити закупівлі на ProZorro

10.02.2021

Група народних депутатів ініціює віднесення операторів систем розподілу газу, електроенергії, водо- і теплопостачання до замовників, які здійснюють закупівлі виключно через систему ProZorro.

Про це йдеться в законопроекті№5020 про внесення змін до закону про державні закупівлі зі закупівель природних монополій.

Метою законопроекту є уточнення положень Закону України «Про державні закупівлі» для забезпечення прозорих механізмів здійснення діяльності суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність з розподілу природного і нафтового газу трубопроводами, розподілу електричної енергії електричними мережами, централізованого водопостачання, водовідведення, транспортування теплової енергії.

Документом пропонується встановити, що перераховані суб'єкти господарювання є замовниками, які здійснюють закупівлі відповідно до Закону України «Про державні закупівлі».

Ухвалення законопроекту забезпечить якісне та прозоре управління газорозподільними і електричними мережами, а також системою централізованого водопостачання та водовідведення, є передумовою впровадження повноцінного ринку газу в Україні, в тому числі, для забезпечення вільного вибору постачальників на рівні побутових споживачів.

В обґрунтуванні вказується, що в країнах ЄС на природні монополії накладають жорсткі вимоги щодо прозорості та підзвітності. Тарифи операторів мереж регулюються з метою захисту споживачів від необґрунтованих витрат, з одного боку, і стимулювання належних інвестицій в інфраструктуру - з іншого.

У той же час, в Україні через невикористання системи ProZorro і нерозкриття витрат невідомо, наскільки обґрунтованими є витрати таких природних монополій, потім враховують в тарифах.

Природна монополія - ​​це стан товарного ринку, при якому задоволення попиту на цьому ринку є більш ефективним за умови відсутності конкуренції внаслідок технологічних особливостей виробництва (у зв'язку з істотним зменшенням витрат на одиницю товару в міру збільшення обсягів виробництва). Товари (послуги), що виробляються суб'єктами природних монополій, не можуть бути замінені у споживанні іншими товарами (послугами).

Відповідно до статті 12 Закону України «Про захист економічної конкуренції», підприємство займає монопольне (домінуюче) становище на ринку товару, якщо на цьому ринку у нього немає жодного конкурента або він не зазнає значної конкуренції внаслідок обмеженості можливостей доступу інших суб'єктів господарювання до закупівлі сировини, матеріалів та збуту товарів, наявності бар'єрів для доступу на ринок, наявності пільг чи інших обставин.

iportal.rada.gov.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
15.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня З 5 липня в Україні відновлюється обов’язкове подання статистичної звітності Чи буде 15 липня вихідним днем Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 28.05.2025) ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лис...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
21.05.2025
Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки
Більше за темою: Перелік галузевих та регіональних нормативних актів, якими затверджено критерії визнання підприємств критично важливими в особливий період Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Мінекономіки в листі від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 поінформу...
Нове
18.07.2025
Документи, які набули чинності з 14 по 20 липня 2025 року
Документи, які набули чинності цього тижня та стануть у нагоді при здійсненні господарської діяльності. Закон України від 17.06.2025 № 4496-IX «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу...
18.07.2025
Зміни в законодавстві з 14 по 18 липня 2025 року
Збірка змін в законодавстві, які відбулися цього тижня Кабмін оновив правила визначення критичності підприємств для бронювання працівників Кабмін зобов’язав обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації (або військові адміністрації, якщо такі створено) протягом одног...
18.07.2025
З 1 січня 2026 року для маркування будуть використовуватись електронні марки
16 липня, Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про затвердження Порядку маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України».  З 1 січня ...
Кращі матеріали