Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

У Раді планують зобов'язати природні монополії проводити закупівлі на ProZorro

10.02.2021

Група народних депутатів ініціює віднесення операторів систем розподілу газу, електроенергії, водо- і теплопостачання до замовників, які здійснюють закупівлі виключно через систему ProZorro.

Про це йдеться в законопроекті№5020 про внесення змін до закону про державні закупівлі зі закупівель природних монополій.

Метою законопроекту є уточнення положень Закону України «Про державні закупівлі» для забезпечення прозорих механізмів здійснення діяльності суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність з розподілу природного і нафтового газу трубопроводами, розподілу електричної енергії електричними мережами, централізованого водопостачання, водовідведення, транспортування теплової енергії.

Документом пропонується встановити, що перераховані суб'єкти господарювання є замовниками, які здійснюють закупівлі відповідно до Закону України «Про державні закупівлі».

Ухвалення законопроекту забезпечить якісне та прозоре управління газорозподільними і електричними мережами, а також системою централізованого водопостачання та водовідведення, є передумовою впровадження повноцінного ринку газу в Україні, в тому числі, для забезпечення вільного вибору постачальників на рівні побутових споживачів.

В обґрунтуванні вказується, що в країнах ЄС на природні монополії накладають жорсткі вимоги щодо прозорості та підзвітності. Тарифи операторів мереж регулюються з метою захисту споживачів від необґрунтованих витрат, з одного боку, і стимулювання належних інвестицій в інфраструктуру - з іншого.

У той же час, в Україні через невикористання системи ProZorro і нерозкриття витрат невідомо, наскільки обґрунтованими є витрати таких природних монополій, потім враховують в тарифах.

Природна монополія - ​​це стан товарного ринку, при якому задоволення попиту на цьому ринку є більш ефективним за умови відсутності конкуренції внаслідок технологічних особливостей виробництва (у зв'язку з істотним зменшенням витрат на одиницю товару в міру збільшення обсягів виробництва). Товари (послуги), що виробляються суб'єктами природних монополій, не можуть бути замінені у споживанні іншими товарами (послугами).

Відповідно до статті 12 Закону України «Про захист економічної конкуренції», підприємство займає монопольне (домінуюче) становище на ринку товару, якщо на цьому ринку у нього немає жодного конкурента або він не зазнає значної конкуренції внаслідок обмеженості можливостей доступу інших суб'єктів господарювання до закупівлі сировини, матеріалів та збуту товарів, наявності бар'єрів для доступу на ринок, наявності пільг чи інших обставин.

iportal.rada.gov.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
20.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято Закон щодо поновлення перебігу позовної давності Мінфін оприлюднив проєкти професійних стандартів «Головний бухгалтер бюджетної установи» та «Бухгалтер бюджетної установи» ДПС відповідає на актуальні запитання платників податкі...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
23.05.2025
Запроваджено процедуру державної реєстрації ГМО
Реалізація постанови дозволить гармонізувати українське законодавство з законодавством ЄC. Кабмін ухвалив постанову від 21.05.2025 № 584 «Деякі питання державної реєстрації генетично модифікованих організмів». Документ підготовлений Мінагрополітики та продовольства. Постанова прийнята з...
23.05.2025
Планують зміни до розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва
На сайті Державної регуляторної служби оприлюднено проєкт наказу Міністерства аграрної політики та продовольства, яким пропонується внести зміни до Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва. Більше за темою: Розрахунок частки сільгосптоваровиробництва: кому та як розраховувати На с...
23.05.2025
Експорт брухту планують ліцензувати – фактично заборонити
Міністерство економіки оприлюднило проєкт постанови КМУ «Про внесення зміни у додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2024 р. № 1481».  Проєктом постанови, шляхом доповнення додатка 1 до постанови КМУ від 24.12.2024 № 1481 «Про затвердження переліків т...
Кращі матеріали