Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Судова практика: як винести два рішення по одній справі

Редакція

22.09.2017 430 0 0

Судді змінюють судові рішення після оголошення вердикту.

OpenDataBot проаналізував ряд випадків, коли по одному і тій же справі в судовому реєстрі перебувало два різних вироку.

Якщо покарання було призначене в суді - вирок не може бути змінений. Для його оскарження потрібен апеляційний суд. Але є випадки, в яких суди вирішують «виправити» суть вироку. Такі ситуації, з великою ймовірністю вказують на корупційні схеми.

Два рішення по одній справі: таке буває?

Справа № 1

4 квітня 2017 року Суддя Березін виніс вирок головному лікарю станції швидкої медичної допомоги. Лікаря звинуватили у службовій недбалості при проведенні тендеру, зобов'язали виплатити штраф і заборонили обіймати певні посади. Це рішення було відправлено до реєстру судових рішень.

Через 23 дня в ЄДРСР було направлено друге рішення. Згідно з яким лікаря засудили за іншою частиною статті Кримінального кодексу і позбавили волі на 2 роки. У тому ж рішенні його звільнили від відбування покарання з випробувальним терміном в один рік.

Справа № 2

6 квітня 2017 Лоботінскій міський суд Харківської області засудив пенсіонера, який порушив правила дорожнього руху і став причиною ДТП, в якому загинула його дружина.

В судовому реєстрі є два рішення у цій справі. Обидва рішення прийняті в один день. Обидва вступили в законну силу. Але в одному рішенні водія позбавляють права керувати транспортним засобом на 3 роки, а в другому - на п'ять. Ми не знаємо точно, яке з цих рішень є кінцевим.

Справа № 3

4 квітня 2017 року Баришівський суд Київської області виніс вирок. На наступний день з'явився аналогічний вирок по цій же справі, однак змінився прокурор і деякі формулювання по тексту (покарання залишилося тим же).

Це законно?

Згідно зі статтею 379 Кримінально-процесуального кодексу України суд має право виправити допущені в судовому рішенні описки і явні арифметичні помилки.

Питання про внесення виправлень розглядається на судовому засіданні. Учасники процесу повинні бути про це повідомлені, але їх присутність необов'язкова.

У наших випадках мова не йде про виправлення орфографічних помилок. Судді у всіх випадках змінюють суть вироку.

Юристи також стверджують, що зміна таким чином суті судових рішень є неприпустимою практикою і вказує на порушення закону.

Суд, який прийняв рішення, після оголошення, не має права його змінювати або скасовувати. Це є однією з гарантій стабільності судового рішення.

Звичайно, у учасників судового процесу є можливість звернутися в суди апеляційних інстанцій і отримати новий вирок. Але самі тексти судових рішень можуть змінюватися виключно для виправлення описок і очевидних арифметичних помилок.

Однак не всі суди звертають увагу на такі «обмеження», і ця проблема не нова. Ще в 1990 році пленум ВСУ вказував, що не всі суди правильно визначали коло питань, які можуть бути вирішені в наступному порядку і, відповідно, порушують закон.

У випадках, які розглядалися в статті, виправлення також не стосуються описок і помилок, а змінюють суть судового рішення. Так, у першій справі навіть додані абсолютно нові абзаци з текстом мотивувальної частини і змінена докорінно резолютивна частина рішення.

Джерело: http://sud.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали