Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Судова практика: як винести два рішення по одній справі

22.09.2017

Судді змінюють судові рішення після оголошення вердикту.

OpenDataBot проаналізував ряд випадків, коли по одному і тій же справі в судовому реєстрі перебувало два різних вироку.

Якщо покарання було призначене в суді - вирок не може бути змінений. Для його оскарження потрібен апеляційний суд. Але є випадки, в яких суди вирішують «виправити» суть вироку. Такі ситуації, з великою ймовірністю вказують на корупційні схеми.

Два рішення по одній справі: таке буває?

Справа № 1

4 квітня 2017 року Суддя Березін виніс вирок головному лікарю станції швидкої медичної допомоги. Лікаря звинуватили у службовій недбалості при проведенні тендеру, зобов'язали виплатити штраф і заборонили обіймати певні посади. Це рішення було відправлено до реєстру судових рішень.

Через 23 дня в ЄДРСР було направлено друге рішення. Згідно з яким лікаря засудили за іншою частиною статті Кримінального кодексу і позбавили волі на 2 роки. У тому ж рішенні його звільнили від відбування покарання з випробувальним терміном в один рік.

Справа № 2

6 квітня 2017 Лоботінскій міський суд Харківської області засудив пенсіонера, який порушив правила дорожнього руху і став причиною ДТП, в якому загинула його дружина.

В судовому реєстрі є два рішення у цій справі. Обидва рішення прийняті в один день. Обидва вступили в законну силу. Але в одному рішенні водія позбавляють права керувати транспортним засобом на 3 роки, а в другому - на п'ять. Ми не знаємо точно, яке з цих рішень є кінцевим.

Справа № 3

4 квітня 2017 року Баришівський суд Київської області виніс вирок. На наступний день з'явився аналогічний вирок по цій же справі, однак змінився прокурор і деякі формулювання по тексту (покарання залишилося тим же).

Це законно?

Згідно зі статтею 379 Кримінально-процесуального кодексу України суд має право виправити допущені в судовому рішенні описки і явні арифметичні помилки.

Питання про внесення виправлень розглядається на судовому засіданні. Учасники процесу повинні бути про це повідомлені, але їх присутність необов'язкова.

У наших випадках мова не йде про виправлення орфографічних помилок. Судді у всіх випадках змінюють суть вироку.

Юристи також стверджують, що зміна таким чином суті судових рішень є неприпустимою практикою і вказує на порушення закону.

Суд, який прийняв рішення, після оголошення, не має права його змінювати або скасовувати. Це є однією з гарантій стабільності судового рішення.

Звичайно, у учасників судового процесу є можливість звернутися в суди апеляційних інстанцій і отримати новий вирок. Але самі тексти судових рішень можуть змінюватися виключно для виправлення описок і очевидних арифметичних помилок.

Однак не всі суди звертають увагу на такі «обмеження», і ця проблема не нова. Ще в 1990 році пленум ВСУ вказував, що не всі суди правильно визначали коло питань, які можуть бути вирішені в наступному порядку і, відповідно, порушують закон.

У випадках, які розглядалися в статті, виправлення також не стосуються описок і помилок, а змінюють суть судового рішення. Так, у першій справі навіть додані абсолютно нові абзаци з текстом мотивувальної частини і змінена докорінно резолютивна частина рішення.

Джерело: http://sud.ua/

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
22.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до Порядку обчислення середньої зарплати Кабмін оновив правила визначення критичності підприємств для бронювання працівників Верховна Рада схвалила в цілому зміни до ПК щодо квартального податкового розрахунку для ФОП ДПС відповідає на актуальні...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
21.05.2025
Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки
Більше за темою: Перелік галузевих та регіональних нормативних актів, якими затверджено критерії визнання підприємств критично важливими в особливий період Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Мінекономіки в листі від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 поінформу...
Нове
22.07.2025
Особливості припинення підприємницької діяльності ФОП у зв’язку зі смертю: роз'яснення Мін'юсту
Міністерство юстиції розглянуло лист Виконавчого комітету Криворізької міської ради від 13.06.2025 № 3/15/3732 щодо деяких питань, пов’язаних із припиненням підприємницької діяльності фізособи-підприємця у зв’язку зі смертю, та повідомляє. Більше за темою: Смерть єдиного засновника ферм...
22.07.2025
Уряд ліквідував декілька міністерств і створив нові
Урядом на засыданны 21 липня прийнято рішення перейменувати окремі міністерства. Більше за темою: Які підприємства мають підтвердити статус критично важливого? Урядом на засіданні 21 липня прийнято рішення перейменувати Міністерство соціальної політики на Міністерство соціальної політики,...
22.07.2025
Оприлюднено зміни до КЗпП щодо встановлення наявності ознак трудових відносин
Метою та завданнями законопроєкту є мінімізація дискреції у діях органів влади – законодавче визначення ознак наявності трудових відносин, а також встановлення обовʼязку контролюючих органів та усіх субʼєктів правовідносин для перекваліфікації останніх у трудові правовідносини – звертати...
Кращі матеріали