Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Судова практика: як винести два рішення по одній справі

22.09.2017

Судді змінюють судові рішення після оголошення вердикту.

OpenDataBot проаналізував ряд випадків, коли по одному і тій же справі в судовому реєстрі перебувало два різних вироку.

Якщо покарання було призначене в суді - вирок не може бути змінений. Для його оскарження потрібен апеляційний суд. Але є випадки, в яких суди вирішують «виправити» суть вироку. Такі ситуації, з великою ймовірністю вказують на корупційні схеми.

Два рішення по одній справі: таке буває?

Справа № 1

4 квітня 2017 року Суддя Березін виніс вирок головному лікарю станції швидкої медичної допомоги. Лікаря звинуватили у службовій недбалості при проведенні тендеру, зобов'язали виплатити штраф і заборонили обіймати певні посади. Це рішення було відправлено до реєстру судових рішень.

Через 23 дня в ЄДРСР було направлено друге рішення. Згідно з яким лікаря засудили за іншою частиною статті Кримінального кодексу і позбавили волі на 2 роки. У тому ж рішенні його звільнили від відбування покарання з випробувальним терміном в один рік.

Справа № 2

6 квітня 2017 Лоботінскій міський суд Харківської області засудив пенсіонера, який порушив правила дорожнього руху і став причиною ДТП, в якому загинула його дружина.

В судовому реєстрі є два рішення у цій справі. Обидва рішення прийняті в один день. Обидва вступили в законну силу. Але в одному рішенні водія позбавляють права керувати транспортним засобом на 3 роки, а в другому - на п'ять. Ми не знаємо точно, яке з цих рішень є кінцевим.

Справа № 3

4 квітня 2017 року Баришівський суд Київської області виніс вирок. На наступний день з'явився аналогічний вирок по цій же справі, однак змінився прокурор і деякі формулювання по тексту (покарання залишилося тим же).

Це законно?

Згідно зі статтею 379 Кримінально-процесуального кодексу України суд має право виправити допущені в судовому рішенні описки і явні арифметичні помилки.

Питання про внесення виправлень розглядається на судовому засіданні. Учасники процесу повинні бути про це повідомлені, але їх присутність необов'язкова.

У наших випадках мова не йде про виправлення орфографічних помилок. Судді у всіх випадках змінюють суть вироку.

Юристи також стверджують, що зміна таким чином суті судових рішень є неприпустимою практикою і вказує на порушення закону.

Суд, який прийняв рішення, після оголошення, не має права його змінювати або скасовувати. Це є однією з гарантій стабільності судового рішення.

Звичайно, у учасників судового процесу є можливість звернутися в суди апеляційних інстанцій і отримати новий вирок. Але самі тексти судових рішень можуть змінюватися виключно для виправлення описок і очевидних арифметичних помилок.

Однак не всі суди звертають увагу на такі «обмеження», і ця проблема не нова. Ще в 1990 році пленум ВСУ вказував, що не всі суди правильно визначали коло питань, які можуть бути вирішені в наступному порядку і, відповідно, порушують закон.

У випадках, які розглядалися в статті, виправлення також не стосуються описок і помилок, а змінюють суть судового рішення. Так, у першій справі навіть додані абсолютно нові абзаци з текстом мотивувальної частини і змінена докорінно резолютивна частина рішення.

Джерело: http://sud.ua/

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
01.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 16.06.2025) Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки У Резерв+ з’являться нові можливості отримати автоматичну відстрочку Уряд затвердив зміни до Порядку нарахування Є...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
01.07.2025
В Україні можуть змінити підходи до оцінювання майна
Більше за темою: Оренда комунального майна: нюанси укладення договору Унесення права користуванням майном до складеного капіталу фермерського господарства Адміністративний арешт майна платника податків: підстави та порядок накладення У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про оцінку майна (р...
01.07.2025
Держстат затвердив форму статистичного спостереження № 1-послуги (квартальна) «Звіт про обсяги реалізованих послуг»
Форма вводиться в дію, починаючи зі звіту за І квартал 2026 року. Більше за темою: Чи буде штраф за несвоєчасне подання статистичних звітів? Відповідно до ст. 5, 18, 26 Закону від 16.08.2022 № 2524-IX «Про офіційну статистику» та п. 4 Положення про Державну службу статистики України, за...
01.07.2025
Затверджено форми статистичного спостереження про надходження молока для отримання з нього молочних продуктів
Форма № 13-заг (місячна) «Звіт про надходження молочної сировини на перероблення й отримання з неї молочних продуктів» вводиться у дію, починаючи зі звіту за січень 2026 року. Форма № 13-заг (річна) «Звіт про надходження молочної сировини на перероблення й отримання з неї...
Кращі матеріали