Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Страхові компанії будуть працювати за новими правилами

Редакція

31.05.2018 169 0 0

Нардепи зареєстрували законопроект №8415 щодо регулювання страхового ринку.

Перш за все, кажуть страховики, документ допоможе позбавити ринок від проблемних страхових компаній.

Також, вперше, законодавчо здійснено регулювання передачі страхового портфеля, описаний і регламентований порядок укладення договорів про надання фінпослуг в електронному вигляді.

Але незважаючи на прогресивність окремих норм, не обійшлося і без «ложки дьогтю». В першу чергу, питання у страховиків викликають надто вже репресивний характер нагляду за страховим ринком.

Є плюси по споживачах і їх захист і мінуси по передачі занадто багатьох повноважень Нацкомісії, а також загальної націленості на репресивний характер нагляду. Проект націлений на максимальний висновок компаній з ринку, а не на механізми, прийняті в Європі по акуратному порятунку і висновку компаній з ризиковою діяльності.

Зокрема, законопроект пропонує:

Визначити принципи захисту прав споживачів фінансових послуг;

Чітко деталізувати права клієнтів фінустанов на отримання інформації;

Виписати порядок і процедуру передачі страхового портфеля: що він собою являє, його склад, предмет договору про передачу, вимоги до самого договору і т.д .;

Модернізувати і оновити існуючі і прописати нові заходи держнагляду за учасниками ринку фінпослуг;

Впровадити можливість ведення електронного документообігу між фінансовою установою та споживачем.

Найголовніше, що вперше чітко і ясно регламентований порядок укладення таких договорів (якщо договір укладається шляхом приєднання клієнта до договору), що дуже важливо для страхового ринку України. Адже процес їх підписання в останні 5 років, тобто з того моменту, як вони стали застосовуватися в практиці страхування, не було визначено.

По частині посилення держнагляду, експерти також виділили кілька примітних норм:

Змінено умови і порядок ліцензування діяльності небанківських фінустанов;

Визначені коригувальні заходи, заходи впливу і санкції;

Введено визначення і ознаки фіктивності фінансових установ, їх проблемності і неплатоспроможності;

Встановлено порядок примусової ліквідації фінансових установ.

Але проект стосується не тільки вже працюють страхових, а й тих, хто тільки планує вийти на ринок. Термін розгляду документів при видачі ліцензії автори документа пропонують збільшити втричі - до 30 днів. На стільки ж збільшиться і граничний термін проведення виїзної інспекції.

Така скрупульозність, на думку нардепів, повинна допомогти регулятору краще виявляти проблемні компанії і виводити їх з ринку. Та й помилок при видачі нових дозволів, вважають вони, має поменшати.

Але якщо такі і виникнуть, споживачеві про це скажуть не відразу. Адже автори законопроекту пропонують засекретити інформацію про визнання страхової проблемною.

Відносно наслідків визнання фінустанови проблемним, то не дуже зрозуміла норма про те, що інформація про присвоєння фінустанові такого статусу є конфіденційною. Це, на мою думку, суперечить загальним принципам захисту прав споживачів фінансових послуг, визначених цим же законом.

Втім, аналогічні норми існують і на банківському ринку. Вважається, що публічна «проблемність» може позбавити фінустанову шансів вижити, а оздоровчі заходи, що вживаються регулятором, виявляться марними.

Так чи інакше, кажуть страховики, висновок недобросовісних і ненадійних гравців з ринку допоможе зміцнити репутацію благополучних страхових компаній.

http://rada.gov.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали