Із держслужбовцями проводитиметься аналітичне інтерв’ю
Щоб допомогти службам управління персоналом держорганів, ухвалено Методику проведення аналізу посад державної служби категорій «Б» та «В» у центральних органах виконавчої влади (далі – Методика).
З метою дотримання єдиних підходів до проведення аналізу посад, узагальнення його результатів та актуалізації посадових інструкцій держслужбовців Методикою визначено правила проведення такого аналізу. Планується, що документ застосовуватиметься керівниками держслужби, працівниками служб управління персоналом, керівниками структурних підрозділів, іншими держслужбовцями, яких залучено до проведення аналізу посад.
Насамперед скажемо, що аналіз посад – це інструмент управління персоналом, що передбачає збирання, оброблення та документування всієї необхідної інформації (відомостей) про посади держслужби, зокрема щодо змісту, умов роботи, вимог до працівника, її місця в організаційній структурі.
Серед очікуваних результатів аналізу такі:
- обґрунтований розподіл та усунення дублювання функцій працівників;
- визначення впливу посади на досягнення кінцевого результату;
- отримання чіткого, стислого опису посади у структурі держоргану, основних завдань та обов’язків, виконуваних на посаді, мінімальних знань, умінь, навичок, досвіду, стажу, необхідних для ефективного виконання роботи на відповідній посаді;
- планування професійного навчання, зокрема безперервного навчання;
- визначення меж компетенції держслужбовця під час виконання посадових обов’язків для попередження виникнення конфліктів;
- планування матеріально-технічного забезпечення робочих місць.
Зазначимо, що згідно з Методикою основною роботою має бути інтерв’ювання (опитування) посадовців особисто та в групах, а також самостійне анкетування (здійснюється самими респондентами, тобто держслужбовцями, з якими проводиться інтерв’ю). У процесі аналізу вивчатимуться чинні посадові інструкції працівників, положення про структурні підрозділи та положення про держорган і, звісно ж, нормативні акти, якими регламентується діяльність відповідного держоргану.
Аналіз має проводитися робочою групою чисельністю 8–10 осіб, склад якої ухвалює керівник держслужби, який і буде керівником цієї групи.
Відповідальним за збирання та аналіз інформації (відомостей) про посаду є аналітик, який повинен поінформувати респондентів про інтерв’ю не менше ніж за тиждень до його проведення, а тривалість інтерв’ю має бути 60–120 хв.
Якщо після аналізу посади виявиться, що держслужбовцем виконуються функції та обов’язки, не зазначені в його посадовій інструкції, то така посадова інструкція потребує перегляду.
Додамо: у додатку 4 до Методики надаються практичні поради, які можна використовувати для інтерв’ювання.
Наказ Нацдержслужби від 17.08.18 р. № 199-18 набув чинності з 12.10.18 р. («Офіційний вісник України» від 12.10.18 р. № 78).
Коментарі до матеріалу