Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

З 1 січня 2023 року діє новий Закон України «Про акціонерні товариства»: що треба знати

10.01.2023

27 липня 2022 року Верховна Рада ухвалено Закон України «Про акціонерні товариства» № 2465-IX, відповідно до якого:

1.Суттєво змінюється правове регулювання діяльності акціонерних товариств (детальніше – у методичних рекомендаціях за посиланнями: httpssss://httpssssss://just.odessa.gov.ua.

2.Визнається таким, що втратив чинність, Закон України «Про акціонерні товариства» № 514-VI від 17.09.2008.

3.Вносяться зміни до Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Господарського процесуального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України, законів «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», «Про кооперацію», «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», «Про депозитарну систему України», «Про банки і банківську діяльність», «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послу», «Про кредитні спілки», «Про холдингові компанії в Україні» та інших законодавчих актів України.

В Цивільному кодексі України закріплюються поняття корпоративних прав та корпоративних відносин (стаття 961) та оновлено норми щодо акціонерних товариств, товариств з обмеженою та додатковою відповідальністю.

Закон також передбачає запровадження механізму обліку часток ТОВ та ТДВ в обліковій системі часток, що ведеться Центральним депозитарієм цінних паперів. Учасники ТОВ та ТДВ у будь-який момент мають право прийняти рішення про облік часток товариства в обліковій системі часток або про припинення такого обліку.

Датою початку та припинення обліку часток товариства в обліковій системі часток є дата внесення відповідної інформації до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (частина третя статті 151 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю»).

Статтю 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» доповнено частиною двадцятою, яка передбачає порядок державної реєстрації включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про дату початку обліку/дату припинення обліку часток товариства з обмеженою відповідальністю або товариства з додатковою відповідальністю в обліковій системі часток.

Разом з тим відтепер в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб:

  • Перелік засновників та учасників (крім учасників громадських організацій, акціонерних товариств, товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю, частки яких обліковуються в обліковій системі часток, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, благодійних фондів та політичних партій) юридичної особи: прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дата народження, країна громадянства, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), серія та номер паспорта, якщо засновником є фізична особа; найменування, країна резидентства, місцезнаходження та ідентифікаційний код, якщо засновником є юридична особа; відмітка про закінчення повноважень засновника громадського формування у зв’язку з державною реєстрацією (пункт 8 частини другої статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»);
  • Дата початку обліку/дата припинення обліку часток товариства в обліковій системі часток (для товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю, засновниками або учасниками яких прийнято відповідні рішення) (пункт 82 частини другої статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»).

Також для державної реєстрації припинення акціонерного товариства в результаті його реорганізації після закінчення процедури припинення, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами, подається розпорядження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій (пункт 61 частини чотирнадцятої статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»).

Законом закріплено обов’язок акціонерних товариств привести свою діяльність, у тому числі статути та внутрішні положення, у відповідність із цим Законом до 31 грудня 2023 року.

Разом з тим Кабінет Міністрів України у тримісячний термін з дня набрання чинності цим Законом має забезпечити приведення Модельного статуту товариства з обмеженою відповідальністю у відповідність з вимогами цього Закону.

Закон набрав чинності з 1 січня 2023 року, за винятком положень Закону щодо проведення електронних загальних зборів, функціонування авторизованої електронної системи та щодо внесення змін у Закон України «Про депозитарну систему України», які набирають чинності з 1 січня 2024 року.

https://just.odessa.gov.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
29.04.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Відстрочку від мобілізації для студентів і педагогів можуть обмежити: законопроєкт ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 22.04.2025 Категорію тих, хто має переважне право залишення на роботі при звільненні, розширять: проєкт закону Як ДПС застосовуватимуть відеореєстр...
10.02.2025
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про підвищення мінімальної зарплати, пенсій та прожиткового мінімуму
Більше за темою: Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум – 2025: які розміри та на що вплинуть Розмір мінімальної заробітної плати Парламентарі подали законопроєкт № 12462, яким передбачається підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та мінімальної пенсії за віком у 202...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
Нове
01.05.2025
Україна визнає документи про освіту та наукові ступені, видані в Республіці Молдова
Кабмін ухвалив постанову «Про затвердження Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Молдова про взаємне визнання документів про освіту та наукові ступені». Документ створює правові підстави для набрання чинності Угоди між КМУ та урядом Республіки Молдова про взаємне ви...
01.05.2025
Із 1 травня Україна перейшла на спиртовий бензин
Більше за темою: Заповнюємо заяву про отримання ліцензії на право зберігання пального Положення про закупівлю, облік та списання пального на підприємстві Документальне оформлення використання пального для сільгосптехніки: порядок і вимоги Списуємо бензин, що залишився в баку автомобіля З 1 травн...
01.05.2025
Роботодавців зобов'яжуть сплачувати працівникам пеню за затримку зарплат: прийнято за основу законопроєкт
Більше за темою: Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Якщо заборгованість із зарплати виплачується в квітні 2025 року Законопроєктом № 9510 пропонується зобов’язати роботодавців у разі затримки виплати зарплати на строк понад 15 календарних днів після за...
Кращі матеріали