Професіоналам із немедичною освітою встановлено низку преференцій
До ст. 77 Основ законодавства України про охорону здоров’я від 19.11.92 р. № 2801-ХІІ (далі – Основи), якими регулюється діяльність медиків та фармацевтів, які надають медичні послуги населенню, унесено суттєві зміни щодо пільг та підвищення оплати праці професіоналів із вищою немедичною освітою, які працюють в системі охорони здоров’я.
Нагадаємо: нині в штатах закладів охорони здоров’я (далі – ЗОЗ), а також комунальних некомерційних підприємствах із надання медичних послуг населенню перебувають мікробіологи, вірусологи, біохіміки, біологи, а також інженери (зокрема, з охорони праці, з експлуатації медобладнання) тощо, які мають вищу, але немедичну, освіту. Донині їхня робота ніяк не регулювалася нормами Основ.
Із запровадженням зазначених змін такі працівники набувають багатьох преференцій, установлених медикам, серед яких:
- підвищення кваліфікації кожні 5 років;
- обов’язкове страхування за кошти власника в разі заподіяння шкоди їхньому життю і здоров’ю у зв’язку з виконанням професійних обов’язків;
- скорочений робочий день і додаткова оплачувана відпустка, установлена законодавством, а також додаткова оплачувана щорічна відпустка тривалістю 3 календарних дні, що надається деяким лікарям та медперсоналу;
- пільгове надання житла та забезпечення телефоном;
- комунальні пільги та пільги з отримання у власність земельної ділянки.
І це ще не все. КМУ доручено встановити професіоналам із немедичною освітою доплати до заробітку, якщо вони працюють у ЗОЗ та безпосередньо зайняті ліквідацією коронавірусного захворювання. Розмір цих доплат має відповідати тому, який установлено для лікарів, безпосередньо зайнятих на роботах із ліквідації COVID-19.
Нагадаємо: відповідно до постанови КМУ від 19.06.20 р. № 610 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників закладів охорони здоров’я», що діяла до 31.12.20 р., лікарям (незалежно від посад) належало виплачувати щомісяця доплату в розмірі 70 % посадового окладу, визначеного за 14-м тарифним розрядом Єдиної тарифної сітки. Вочевидь, дія цієї Постанови продовжиться й на поточний рік, а от щодо порядку встановлення доплат дізнаємося після її ухвалення.
Окрім того, оскільки є незрозумілим, про які саме посади йдеться в коментованих змінах до Основ, МОЗ має впорядкувати норми Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров’я», а саме визначити кваліфікаційні характеристики за посадами професіоналів із вищою немедичною освітою, що працюють у ЗОЗ.
Закон від 18.12.20 р. № 1123-ІХ, чинний із 14.01.21 р., а вводиться в дію з 14.02.21 р. («Голос України» від 13.01.21 р. № 4).
Коментарі до матеріалу