Присвоєння ВНЗ статусу національного і продаж майна навчальних закладів
Верховна Рада 2 лютого ухвалила за основу законопроект № 4486.
У законопроекті пропонується внести зміни до законів «Про освіту», «Про вищу освіту» та ін.
Так, пропонується на рівні закону наділити Президента України повноваженнями надавати статус «національного» закладам вищої освіти і наукових центрів. У той же час Конституція таких повноважень Глави держави не передбачає.
Також законопроект регулює питання приватизації майна навчальних закладів.
Так, частина 4 ст. 80 Закону «Про освіту» пропонується доповнити положеннями, згідно з якими «у разі, коли майно (крім земельних ділянок) державного або комунального навчального закладу понад три роки з моменту повідомлення органу управління про припинення його використання не використовується в освітньому процесі, не забезпечує статутну діяльність і подальше його використання за освітнім призначенням не планується або неможливо, а інші державні чи комунальні навчальні заклади, установи, підприємства та організації протягом цього періоду не висловили зацікавленість у передачі їм зазначеного майна, це майно в установленому законодавством порядку може бути включено до переліку об'єктів , що підлягають приватизації за умови, що надходження від приватизації такого майна використовуються виключно на освітні потреби.
Разом з тим, пропозиція про використання надходжень від приватизації такого майна «виключно на освітні потреби» не відповідає вимогам ч. 1 ст. 25 Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна», згідно з якими кошти, отримані від продажу державного або комунального майна, інші надходження, безпосередньо пов'язані з процесом приватизації (суми штрафних санкцій за несвоєчасні розрахунки за придбані об'єкти приватизації і т. Д.), зараховуються до державного або місцевого бюджету в повному обсязі, крім плати за участь.
Крім того, відповідно до чинних положень абз. 1 цієї ж ч. 4 ст. 80 Закону України «Про освіту» об'єкти і майно державних і комунальних навчальних закладів не підлягають приватизації або використанню не за освітніми призначенням, крім надання в оренду з метою надання послуг, які не можуть бути забезпечені безпосередньо навчальними закладами, пов'язаних із забезпеченням освітнього процесу або обслуговуванням учасників освітнього процесу.
Також в ч. 1 ст. 31 Закону «Про вищу освіту» пропонується доповнити види реорганізації (злиття, приєднання, поділ, перетворення) установи вищої освіти поняттям «виділення».
iportal.rada.gov.ua
Коментарі до матеріалу