«Прибуткова» декларація та звіт про пільги: тепер в одному флаконі
Наказом від 14.11.19 р. № 481 (далі – Наказ № 481) Мінфін уніс зміни до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Мінфіну від 20.10.15 р. № 897 (далі – декларація).
Розглянемо коротенько, що ж змінилося.
1. Декларація поповнилася новим додатком ПП «Інформація про суми податкових пільг». Тепер платники податку на прибуток повинні будуть подавати інформацію про користування пільгами із цього податку в даному додатку.
Додаток ПП являє собою скорочену версію Звіту про суми податкових пільг, форму якого затверджено постановою КМУ від 27.12.10 р. № 1233. Таке доповнення до декларації піде на користь платникам-пільговикам. Адже крім того що тепер вони замість двох звітів будуть подавати один, суми використаних пільг із податку на прибуток можна буде уточнювати. Форма додатка ПП це передбачає.
2. До основної частини декларації додано новий розділ «Податкові зобов'язання, інші штрафні санкції та пені, визначені відповідно до Податкового кодексу України, не пов'язані з виправленням помилок», який містить рядки 35–37.
Зазначені рядки призначені для платників, чий прибуток звільняється від оподаткування згідно з п. 142.1–142.3, а також п. 41 підрозд. 4 розд. ХХ Податкового кодексу (далі – ПК). Це підприємства та організації, які засновані громадськими організаціями інвалідів та є їх повною власністю, Чорнобильська АЕС, підприємства, які проводять заходи щодо перетворення Чорнобильської АЕС в екологічно безпечну систему, а також підприємства – суб'єкти літакобудування. Тепер у рядках 35–37 декларації названі підприємства будуть відображати інформацію про податкові зобов'язання, штрафні санкції та пені, самостійно нараховані у випадку порушення умов користування податковою пільгою.
Крім того, щоб платник зміг виправити помилки, допущені в новому рядку 35 декларації, за допомогою додатка ВП, даний додаток також поповнився відповідним рядком 35. У цьому рядку додатка буде відображатися сума податкового зобов'язання платника-пільговика у випадку порушення ним умов цільового фінансування.
При уточненні суми податкового зобов'язання платників-пільговиків сума його збільшення (зменшення) буде відображатися в складі показника рядка 26 декларації та/або додатка ВП до неї. Тепер це передбачено формою декларації та додатка ВП.
3. Табличку «Наявність додатків» під основною частиною декларації доповнили графою для зазначення наявності нового додатка ПП. Крім того, у полі ФЗ передбачили 2 варіанти подаваної разом із декларацією фінзвітності – складеною або за правилами П(С)БО, або за правилами МСФЗ.
Уточнили також, що банки разом із декларацією подають фінзвітність за формами, затвердженими НБУ (виноска «10» до декларації).
4. Додаток ВП доповнили новою таблицею «Наявність поданих до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств додатків – форм фінансової звітності за звітний (податковий) період, що уточнюється». І в такий спосіб «узаконили» необхідність подання уточненої фінзвітності разом з уточненою податковою звітністю.
5. Унесли уточнення до форми додатка ПН. Забрали рядок 12, у якому відображалися внески та премії на страхування або перестрахування ризиків в Україні (у т. ч. страхування ризиків життя) або страхування резидентів від ризиків за межами України, що обкладаються податком на дохід нерезидента за ставкою 15 %. Справа в тому, що оподаткування операцій страхування передбачене пп. 141.4.5 ПК із ставками 0 %, 4 % і 12 %. А для них у додатку ПН уже були відповідні рядки 17–20 (після внесення змін це рядки 16–19).
Крім того, уточнили, що повне найменування нерезидента та його місцезнаходження, зазначені в додатку ПН, повинні відповідати найменуванню та місцезнаходженню, зазначеним у відповідному контракті/договорі (виноска «1» до додатка ПН).
6. У додатку РІ:
- привели у відповідність із текстом пп. 140.5.4 ПК назви різниць, зазначених у рядках 3.1.6, 3.1.6.1, 3.1.6.2 і 3.1.7;
- додали новий рядок 4.1.4.1, у якому відображається різниця за операціями страхування, що збільшує фінрезультат та діє з 01.01.19 р.
Коли можна починати користуватися оновленою формою декларації?
Наказом № 481 передбачено, що всі зміни – крім змін у табличці «Наявність додатків» (див. п. 3) і доповнення декларації новим додатком ПП (див. п. 1) – набувають чинності із дня опублікування даного наказу. Це значить, що із цієї дати платники податку на прибуток повинні подавати уточнюючі декларації з урахуванням таких змін.
Зміни в табличці «Наявність додатків» і додаток ПП згідно з Наказом № 481 набувають чинності з 01.01.20 р.
Декларацію зі змінами оприлюднено в грудні 2019 року. Це означає, що згідно з п. 46.6 ПК оновлена форма повинна застосовуватися для складання звітності за податкові звітні періоди починаючи з 01.01.20 р.
Але, як показує практика, податківці, швидше за все, будуть вимагати від платників подавати декларації за новою формою вже за 2019 рік.
Коментарі до матеріалу