Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Право на пенсію за вислуг уроків набули директори та асистенти вихователів ДНЗ

Редакція

13.01.2017 1441 0 0

Відтепер право на пенсію за вислугу років, що набувається в разі роботи в закладах і установах бюджетної сфери, набули ще й деякі працівники дошкільних навчальних закладів усіх типів (далі – ДНЗ). Після доповнення Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров‘я та соціального захисту і посад, робота в яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою КМУ від 04.11.93 р.
№ 909
(далі – Перелік № 909), на таку пенсію можуть розраховувати ще й працівники, які обіймають у ДНЗ посади директорів, а також асистентів вихователів цих закладів в інклюзивних групах.

Умовами одержання такої пенсії згідно з абзацом першим п. «е» ст. 55 Закону від 05.11.91 р. № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі – Закон № 1788) є досягнення віку 55 років та наявність спеціального стажу роботи за переліком, затвердженим Кабміном, станом на 01.04.15 р. не менше 25 років
і після цієї дати. Тобто за наявності зазначених умов вищезгадані працівники ДНЗ мають право звернутись до відповідних органів Пенсійного фонду щодо оформлення пенсії за вислугу років.

Окрім того, згідно з п. 71 Прикінцевих положень Закону від 09.07.03 р. № 1058-ІV «Про загальнообов‘яз-
кове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058) особам, які на день досягнення пенсійного віку працювали в державних або комунальних закладах на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років за п. «е» ст. 55 Закону № 1788, і мають страховий стаж (для чоловіків – 35 років, для жінок – 30 років) на таких посадах, якщо вони до цього не отримували будь-якої пенсії, належить така преференція: грошова допомога в розмірі 10 місячних пенсій цієї особи станом на день її призначення.

Простіше кажучи, директорам, асистентам вихователів ДНЗ в інклюзивних групах стаж роботи на цих посадах включатиметься також до страхового стажу, наявність якого є однією з умов одержання грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій під час виходу на пенсію за віком.

Однак особам слід буде обрати один із названих привілеїв – чи то можливість отримання пенсії за вислугу років із залишенням роботи на посадах, робота на яких визнається спеціальним стажем для одержання цієї пенсі, чи то одержання згаданої грошової допомоги. Обумовлено це тим, що за ст. 7 Закону № 1788 пенсії за вислугу років призначаються за умови залишення роботи, яка дає право на цю пенсію. Тобто особи, які працюють у ДНЗ на посадах директорів, а також асистентів вихователів
в інклюзивних групах, не мають права працювати на цих посадах після виходу на пенсію за вислугу років, інакше виплата її припиняється.

Вони можуть продовжувати працювати на спеціальних посадах, передбачених Переліком № 909, аж поки не досягнуть установленого у ст. 26 Закону № 1058 пенсійного віку без одержання пенсії за вислугу років.

Якщо такі особи, працюючи на спеціальних посадах, не скористаються правом на одержання пенсії за вислугу років, їм належатиме грошова допомога в розмірі їх 10 пенсій під час призначення пенсії за віком. Виплата цієї допомоги провадиться одночасно з виплатою призначеної пенсії (п. 7 Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затвердженого постановою КМУ від 23.11.11 р. № 1191). Тож вибір – за працівниками.

Анна СЕМЕНЕНКО, консультант

 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали