Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Положення про касові операції: чергові зміни!

22.12.2021 3295 0 0

Вкотре Нацбанк вирішив удосконалити Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 № 148 (далі – Положення № 148). Зміни внесено постановою Правління НБУ від 03.12.2021 № 132 «Про внесення змін до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» (далі – Постанова № 132). Діють зміни з 10.12.2021.

Розглянемо ці зміни докладніше.

1. Унесено уточнення до визначення поняття «готівка» (зміна до п. 3 Положення № 148).

До готівкових коштів віднесли також пам'ятні банкноти. Раніше до таких були віднесені тільки монети.

Нагадаємо, що визначення банкнотів і монет наведено в Інструкції про ведення касових операцій банками України, затвердженій постановою Правління НБУ від 25.09.2018 № 103 (далі – Інструкція № 103). Так, згідно з п. 4 розд. І цієї Інструкції:

  • банкноти – це паперові грошові знаки різного номіналу;
  • монети – металеві грошові знаки різного номіналу, до яких належать розмінні та оборотні монети національної валюти.

Перелік пам'ятних монет і банкнот можна знайти на сайті НБУ (https://bank.gov.ua). Наприклад, згідно з рішенням НБУ від від 12.10.2021 № 506-рш, починаючи з 19.11.2021 уведено в обіг пам'ятні банкноти:

  • номіналом 20 грн зразка 2018 року з підписом Голови Національного банку України Кирила Шевченка з нанесенням на їх лицьовому боці офіційної символіки (айдентики) «30 років Незалежності України»;
  • номіналом 200 грн зразка 2019 року з підписом Голови Національного банку України Кирила Шевченка з нанесенням на їх лицьовому боці офіційної символіки (айдентики) «30 років Незалежності України».

Завважимо, що це уточнення ніяк не впливає на роботу касира. І раніше суб'єкти господарювання (далі – СГ) при готівкових розрахунках за товари, роботи, послуги зобов'язані були приймати від споживачів без обмежень банкноти й монети (у т. ч. і пам'ятні банкноти та монети) (п. 21 Положення № 148).

2. Розширено коло осіб, на яких не поширюється обмеження за сумою готівкових розрахунків (зміна до п. 8 Положення № 148).

Не подумайте, що обмеження знято для більшості СГ. Ідеться тільки про випадки використання готівкових кошів із фонду оперативно-розшукових (негласних слідчих) дій, створеного на виконання ч. 4 ст. 17 розд. II Закону від 12.11.2015 № 794-VIII «Про Державне бюро розслідувань».

3. Зношені монети слід вилучати (зміна до п. 22 Положення № 148).

Якщо касири отримали від покупців зношені монети, то вони не повинні видавати їх на здачу іншим покупцям. Такі монети треба здати в банк разом із виручкою. Раніше таке правило поширювалося тільки на банкноти.

Ознаки зношеності монет наведено в п. 9 розд. ІІ Інструкції № 103. Зношеними вважаються монети, які мають одну або більше ознак пошкодження, якщо ці пошкодження не перешкоджають тому, щоб без сумніву визначити достовірність і номінал монети, а саме монети:

  • погнуті або деформовані таким чином, що унеможливлює їх машинний підрахунок;
  • з викривленими і частково збереженими зображеннями аверсу та/або реверсу внаслідок тривалого обігу, впливу навколишнього середовища та/або впливу води/хімічних речовин/вогню (утворення корозійних раковин, зміна кольору, оплавлення).

4. Уточнено порядок видачі решти (зміна до п. 22 Положення № 148).

СГ повинні забезпечувати наявність у касі банкнот, оборотної та/або розмінної монети для видачі покупцям решти з урахуванням бонусних програм лояльності та/або наявності пристроїв для приймання монет.

По суті, Нацбанк узаконив практику багатьох торговців перераховувати решту на бонусні картки покупців.

Зверніть увагу: для видачі решти мають бути в наявності іменні оборотні та розмінні монети. Згідно з визначенням з п. 4 розд. і Інструкції № 103:

  • оборотні монети – монети національної валюти номіналом від 1 грн, що виконують функцію законного платіжного засобу;
  • розмінні монети – монети національної валюти, що виконують функції розміну банкнотів та оборотних монет і законного платіжного засобу.

5. Дозволено видавати готівку з каси за е-паспортом (зміна до п. 27 Положення № 148).

Під час видачі окремим фізичним особам готівки за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред'явити паспорт/е-паспорт або інший документ, що посвідчує особу, який відповідно до законодавства України може бути використаний на території України для укладення правочинів. Реквізити пред'явленого документа, у тому числі е-паспорта, касир має записати у видатковий касовий ордер або відомість на видачу готівки.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали