Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Положення про касові операції: чергові зміни!

22.12.2021

Вкотре Нацбанк вирішив удосконалити Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 № 148 (далі – Положення № 148). Зміни внесено постановою Правління НБУ від 03.12.2021 № 132 «Про внесення змін до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» (далі – Постанова № 132). Діють зміни з 10.12.2021.

Розглянемо ці зміни докладніше.

1. Унесено уточнення до визначення поняття «готівка» (зміна до п. 3 Положення № 148).

До готівкових коштів віднесли також пам'ятні банкноти. Раніше до таких були віднесені тільки монети.

Нагадаємо, що визначення банкнотів і монет наведено в Інструкції про ведення касових операцій банками України, затвердженій постановою Правління НБУ від 25.09.2018 № 103 (далі – Інструкція № 103). Так, згідно з п. 4 розд. І цієї Інструкції:

  • банкноти – це паперові грошові знаки різного номіналу;
  • монети – металеві грошові знаки різного номіналу, до яких належать розмінні та оборотні монети національної валюти.

Перелік пам'ятних монет і банкнот можна знайти на сайті НБУ (https://bank.gov.ua). Наприклад, згідно з рішенням НБУ від від 12.10.2021 № 506-рш, починаючи з 19.11.2021 уведено в обіг пам'ятні банкноти:

  • номіналом 20 грн зразка 2018 року з підписом Голови Національного банку України Кирила Шевченка з нанесенням на їх лицьовому боці офіційної символіки (айдентики) «30 років Незалежності України»;
  • номіналом 200 грн зразка 2019 року з підписом Голови Національного банку України Кирила Шевченка з нанесенням на їх лицьовому боці офіційної символіки (айдентики) «30 років Незалежності України».

Завважимо, що це уточнення ніяк не впливає на роботу касира. І раніше суб'єкти господарювання (далі – СГ) при готівкових розрахунках за товари, роботи, послуги зобов'язані були приймати від споживачів без обмежень банкноти й монети (у т. ч. і пам'ятні банкноти та монети) (п. 21 Положення № 148).

2. Розширено коло осіб, на яких не поширюється обмеження за сумою готівкових розрахунків (зміна до п. 8 Положення № 148).

Не подумайте, що обмеження знято для більшості СГ. Ідеться тільки про випадки використання готівкових кошів із фонду оперативно-розшукових (негласних слідчих) дій, створеного на виконання ч. 4 ст. 17 розд. II Закону від 12.11.2015 № 794-VIII «Про Державне бюро розслідувань».

3. Зношені монети слід вилучати (зміна до п. 22 Положення № 148).

Якщо касири отримали від покупців зношені монети, то вони не повинні видавати їх на здачу іншим покупцям. Такі монети треба здати в банк разом із виручкою. Раніше таке правило поширювалося тільки на банкноти.

Ознаки зношеності монет наведено в п. 9 розд. ІІ Інструкції № 103. Зношеними вважаються монети, які мають одну або більше ознак пошкодження, якщо ці пошкодження не перешкоджають тому, щоб без сумніву визначити достовірність і номінал монети, а саме монети:

  • погнуті або деформовані таким чином, що унеможливлює їх машинний підрахунок;
  • з викривленими і частково збереженими зображеннями аверсу та/або реверсу внаслідок тривалого обігу, впливу навколишнього середовища та/або впливу води/хімічних речовин/вогню (утворення корозійних раковин, зміна кольору, оплавлення).

4. Уточнено порядок видачі решти (зміна до п. 22 Положення № 148).

СГ повинні забезпечувати наявність у касі банкнот, оборотної та/або розмінної монети для видачі покупцям решти з урахуванням бонусних програм лояльності та/або наявності пристроїв для приймання монет.

По суті, Нацбанк узаконив практику багатьох торговців перераховувати решту на бонусні картки покупців.

Зверніть увагу: для видачі решти мають бути в наявності іменні оборотні та розмінні монети. Згідно з визначенням з п. 4 розд. і Інструкції № 103:

  • оборотні монети – монети національної валюти номіналом від 1 грн, що виконують функцію законного платіжного засобу;
  • розмінні монети – монети національної валюти, що виконують функції розміну банкнотів та оборотних монет і законного платіжного засобу.

5. Дозволено видавати готівку з каси за е-паспортом (зміна до п. 27 Положення № 148).

Під час видачі окремим фізичним особам готівки за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред'явити паспорт/е-паспорт або інший документ, що посвідчує особу, який відповідно до законодавства України може бути використаний на території України для укладення правочинів. Реквізити пред'явленого документа, у тому числі е-паспорта, касир має записати у видатковий касовий ордер або відомість на видачу готівки.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
14.02.2025
Зміни в законодавстві з 10 по 14 лютого 2025 року
Кабмін затвердив зміни до Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів Унесено зміни до постанови КМУ від 14.04.1997 № 346 «Про затвердження Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ ...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
12.05.2025
Доходи військовополонених планують оподатковувати
Урядом на засіданні 9 травня схвалено законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо відображення у податковому розрахунку сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору, нарахованих на винагороду за працю військовополонених».   Законопроєктом пр...
12.05.2025
Яким буде страхування відповідальності надавачів нефінансових платіжних послуг після уведення відкритого банкінгу
Національний банк пропонує до обговорення проєкт Положення про порядок страхування відповідальності надавачів нефінансових платіжних послуг перед користувачами та надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків (далі – Проєкт).  Проєкт розроблений в межах підготовки до запровадженн...
12.05.2025
Мінфін оприлюднив проєкти професійних стандартів «Головний бухгалтер бюджетної установи» та «Бухгалтер бюджетної установи»
Мінфін оприлюднив проєкти професійних стандартів «Головний бухгалтер бюджетної установи» та «Бухгалтер бюджетної установи», розроблених відповідно до Порядку розроблення, введення в дію та перегляду професійних стандартів, затвердженого постановою КМУ від 31.05.2017 № 373.&nb...
Кращі матеріали