Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Перше рішення Верховного Суду у спорах з фіскальною службою: фіктивний контрагент

24.01.2018

16 січня 2018 року Верховний Суд прийняв одне з перших своїх рішень з податкових спорів між платниками та фіскальною службою. Адвокати не в захваті.

Платник уклав зі своїм контрагентом ряд договорів на надання певних послуг. Витрати на отримані послуги вплинули на розмір податку на прибуток в сторону його зменшення і податкового кредиту з ПДВ у бік його збільшення. На підтвердження отриманих послуг Платник надав податковому органу і суду такі первинні документи: акти виконаних робіт та податкові накладні.

Однак контролюючий орган послався на матеріали розслідування кримінальної справи проти директора і засновника контрагента по його обвинуваченню у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 205 КК України, - фіктивне підприємництво. Згідно з протоколом допиту директора контрагента, він не має фактичного відношення до діяльності «свого» підприємства, функції керівника не виконує. Висновки почеркознавчої експертизи показали, що первинні документи підписані не номінальним директором, а невстановленою особою. Крім того, вироком районного суду директор контрагента визнаний винним в скоєнні злочину, передбаченого ст. 205 КК України.

В результаті, фіскальна служба не визнала витрати Платника і його право на податковий кредит з ПДВ, після чого були винесені податкові повідомлення-рішення про нарахування податків і штрафів.

Перші дві судові інстанції підтримали фіскальну службу, посилаючись на фіктивність контрагента, встановлену вироком суду. Верховний Суд розглянув цю справу в попередньому судовому засіданні і залишив касаційну скаргу Підприємства без задоволення, а рішення судів - без змін.

Суд детально не аргументував свої висновки, позначивши лише, що він згоден з висновками судів попередніх інстанцій, які встановили, що всі первинні документи контрагента Позивача є неналежними. Адже вони підписані особою, яка хоч і значилося засновником і директором контрагента, але фактично ніякого відношення до зазначеного підприємства не має. Це було встановлено в рамках розслідування кримінальної справи за ст. 205 КК України.

У підсумку, Верховний Суд вказав, що статус фіктивного підприємства несумісний з легальної підприємницької діяльністю. А господарські операції таких підприємств не можуть бути легалізовані навіть при наявності формально підтверджуючих документів бухгалтерського обліку.

Насправді, це не нова позиція суду, а давно усталена практика Верховного Суду України та Вищого адмінсуду. Сам Суд у своєму рішенні посилається на аналогічну правову позицію Верховного Суду України, викладену в ухвалі від 1 грудня 2015 року.

Але в цьому-то і одна з проблем даного рішення Верховного Суду. Податкові юристи, як виявилося, сподівалися, що новий Суд відійде від звичних висновків про статус фіктивного підприємства і оголосить, що необхідно досліджувати реальність / нереальність господарської операції, а не підписи на документах і свідчення директора контрагента. Тим більше, що Верховний Суд у своєму рішенні послався лише на матеріали кримінального провадження, навіть не згадавши про існування вироку по директору контрагента.

З іншого боку, хіба реальність операції - достатня умова, щоб визнати витрати і податковий кредит правомочними, при тому, що первинні документи недійсні і на них не можна посилатися. Звідки тоді взяти суму договору і, відповідно, витрат платника.

Детальніше: http://sud.ua/ru/news/sud-info/113970...

 

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
14.02.2025
Зміни в законодавстві з 10 по 14 лютого 2025 року
Кабмін затвердив зміни до Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів Унесено зміни до постанови КМУ від 14.04.1997 № 346 «Про затвердження Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ ...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
12.05.2025
Доходи військовополонених планують оподатковувати
Урядом на засіданні 9 травня схвалено законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо відображення у податковому розрахунку сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору, нарахованих на винагороду за працю військовополонених».   Законопроєктом пр...
12.05.2025
Яким буде страхування відповідальності надавачів нефінансових платіжних послуг після уведення відкритого банкінгу
Національний банк пропонує до обговорення проєкт Положення про порядок страхування відповідальності надавачів нефінансових платіжних послуг перед користувачами та надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків (далі – Проєкт).  Проєкт розроблений в межах підготовки до запровадженн...
12.05.2025
Мінфін оприлюднив проєкти професійних стандартів «Головний бухгалтер бюджетної установи» та «Бухгалтер бюджетної установи»
Мінфін оприлюднив проєкти професійних стандартів «Головний бухгалтер бюджетної установи» та «Бухгалтер бюджетної установи», розроблених відповідно до Порядку розроблення, введення в дію та перегляду професійних стандартів, затвердженого постановою КМУ від 31.05.2017 № 373.&nb...
Кращі матеріали