Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Звітування сільського, міського голови перед територіальною громадою буде доопрацьовано

Редакція

11.05.2017 350 0 0

Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування пропонує повернути на доопрацювання проект Закону щодо звітування сільського, селищного, міського голови перед територіальною громадою.

Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування пропонує проект Закону про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо звітування сільського, селищного, міського голови перед відповідною територіальною громадою, №5340.

Проект спрямований на встановлення чіткої регламентації звітування сільських, селищних, міських голів, що дасть змогу уникнути вільного трактування положень законодавства та труднощів, пов’язаних із визначенням форм та порядку його здійснення. Законопроектом пропонується внести зміни до статей 42 та 75 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», додавши нові частини, які передбачають необхідність під час визначення процедури організації й проведення звітування врахувати такі моменти як: чіткість дотримання вимог до змісту такого документа як звіт; обов’язковість дотримання вимог інформування громадян про час, місце проведення звітування, фіксація проведення зустрічі та висвітлення матеріалів звіту в засобах масової інформації, на веб-сайті відповідної ради; відкритість зустрічі з громадянами, що, серед іншого, передбачає можливість громадян внести пропозиції, висловити ставлення до діяльності сільських, селищних, міських голів.

Також, з метою подолання формальності підходу до здійснення такого звітування внесено положення, яке передбачає необхідність визначення процедури підготовки та проведення звітів у статутах територіальних громад.

Комітет з питань запобігання і протидії корупції у своєму висновку вважає, що у проекті акта не виявлено корупціогенних факторів – проект акта відповідає вимогам антикорупційного законодавства; Комітет з питань бюджету у своєму висновку звертає увагу, що законопроект не матиме прямого впливу на показники бюджетів, оскільки відповідні заходи будуть забезпечуватися в межах видатків, передбачених у рішенні про місцевий бюджет на відповідний рік; Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України у висновку від 30.01 2017 р. № 16/3-63/5340 не підтримує прийняття вказаного законопроекту та висловлює щодо нього низку зауважень.

Так, Управління звертає увагу, що запропонована у проекті ідея докладного регулювання питань звіту сільських, селищних, міських голів перед територіальною громадою на рівні закону може розцінюватись як зворотній від децентралізації влади шлях, певний відступ від принципу правової та організаційної самостійності місцевого самоврядування, закріпленого у статті 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», і з цієї точки зору концептуальна прийнятність законопроекту викликає сумніви.

Також, на думку фахівців Управління, виглядає незрозумілим те, що у пункті 2 розділу І проекту пропонується здійснення регулювання питань звітування сільських, селищних, міських голів не лише приписами Закону, а й «… регламентом відповідної ради, статутом територіальної громади та окремими положеннями, що затверджуються радою» (новий абзац частини першої статті 75 Закону).

Таке звітування сільських, селищних, міських голів призведе до необґрунтованого звуження прав місцевого самоврядування на самостійне вирішення питань.

Крім того, Управління звертає увагу, що у випадку прийняття даного законопроекту відбудеться збільшення бюджетних витрат на проведення відповідних звітів перед територіальною громадою і тому необхідно додати фінансово-економічне обґрунтування, що передбачено частиною третьою статті 91 Регламенту Верховної Ради України.

За наслідками загального обговорення члени Комітету вирішили рекомендувати Верховній Раді України відповідно до пункту 3 частини першої статті 114 Регламенту Верховної Ради України повернути зазначений проект Закону суб’єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали