Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Огляд закону № 591: продовжено мораторій на проведення перевірок і застосування штрафів

02.06.2020 2291 0 4

29.05.20 р. набув чинності Закон від 13.05.20 р. № 591-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на попередження виникнення і розповсюдження коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі – Закон № 591). Зокрема, зміни вносяться до Закону від 08.07.10 р. № 2464-VI (далі – Закон № 2464), Закону від 05.07.12 р. № 5067-VI (далі – Закон № 5067) тощо. Розглянемо основні зміни, унесені до Податкового кодексу (далі – ПК). 

Продовження мораторію на перевірки 

Продовжено мораторій на проведення органами ДПС документальних і фактичних перевірок. Тепер мораторій діє з 18.03.20 р. до закінчення місяця, у якому завершується карантин, установлений Кабміном. Зараз карантин установлений до 22.06.20 р. і якщо не буде продовжений, то мораторій діятиме по 30.06.20 р. 

Проте слід знати, що цей мораторій не поширюється:

  • на документальні позапланові перевірки за підставами, визначеними пп. 78.1.8 ПК;
  • фактичні перевірки на предмет дотримання вимог законодавства з питань:
  • обліку, ліцензування, виробництва, зберігання і транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів;
  • цільового використання пального і спирту етилового платниками податків;
  • обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічиль¬никами;
  • здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва та обороту спирту етилового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, палива, на підставах, визначених пп. 80.2.2, 80.2.3 та 80.2.5 ПК.

Важливий нюанс! Продовження мораторію стосується тільки перевірок, здійснюваних органами ДПС.

Так, мораторій на проведення планових перевірок іншими контролюючими органами (наприклад, Держпраці) у сфері госпдіяльності (крім перевірок суб’єкта господарювання (далі – СГ) з високим ступенем ризику), як і раніше, діятиме до 30.06.20 р. Його дію не продовжено. 

Коригування плану документальних перевірок

Інформація про перенесення строків проведення документальних планових перевірок буде включена до оновленого плану-графіка протягом 10 календарних днів після завершення карантину. Ідеться про планові документальні перевірки, які мали початися в період з 18.03.20 р. і на день набуття чинності Закону від 17.03.20 р. № 533-IX (18.03.20 р.) (далі – Закон № 533) не були розпочаті. 

До закінчення місяця, у якому завершується дія карантину (було – до 31.05.20 р.), припинено проведення документальних і фактичних перевірок, які були розпочаті до 18.03.20 р. і не завершені на цю дату. Таке припинення перериває строк проведення перевірки і не потребує будь-яких додаткових рішень контролюючим органом. 

Припинення строків

До закінчення місяця, у якому завершується дія карантину (наразі – по 30.06.20 р.), зупиняється перебіг строків, передбачених:

  • ст. 52 та 53 ПК – для надання платникам податків ІПК у письмовій формі;
  • ст. 56 ПК – для процедури адміністративного оскарження за скаргами платників податків (крім скарг щодо декларування відшкодування ПДВ та/або його від’ємного значення), які надійшли (надійдуть) до закінчення місяця, у якому завершується дія карантину, та/або які не розглянуті станом на 18.03.20 р. Таке припинення не тягне за собою наслідків, передбачених ст. 56 ПК;
  • ст. 73 та 78 ПК – для надання платниками податків відповідей на запити органів ДПС (крім запитів про декларування відшкодування ПДВ та/або його від’ємного значення), які надійшли (надійдуть) платникам податків до закінчення місяця, у якому завершується дія карантину.

Зверніть увагу! На період з 18.03.20 р. до закінчення місяця, у якому завершується дія карантину (зараз – по 30.06.20 р.), припиняється перебіг строків давності, установлених ст. 102 ПК.

З наступного місяця після закінчення карантину (зараз – з 01.07.20 р.) перебіг строків, які були зупинені, продовжується з урахуванням часу, що минув до такої зупинки.

Відстрочено застосування штрафів і пені

Штрафні санкції не застосовуються за порушення податкового законодавства, допущені в період з 01.03.20 р. до закінчення місяця, у якому завершується дія карантину (зараз по 30.06.20 р.).

Виняток зроблено для санкцій, що застосовуються:

  • за порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя або договорів страхування у рамках недержавного пенсійного забезпечення, зокрема до договорів страхування додаткової пенсії;
  • відчуження майна, що перебуває в податковій заставі, без згоди контролюючого органу;
  • порушення вимог законодавства стосовно: обліку, виробництва, зберігання і транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва та обороту спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, палива;
  • реалізацію пального або спирту етилового без реєстрації платниками акцизного податку;
  • порушення порядку нарахування, декларування і сплати ПДВ, акцизного податку, рентної плати. 

Зверніть увагу! Такий продовжений мораторій поширюється і на штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних і розрахунків коригування до них (далі – ПН/РК). Таке роз’яснення надала ДПС у ЗІР (категорія 101.28).

Тобто з 1 березня по 30 червня (якщо карантин буде продовжений, то до кінця місяця, в якому він закінчиться) не будуть застосовуватися санкції за нереєстрацію, несвоєчасну реєстрацію ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних. Ідеться про ПН/РК із датою складання із 16 лютого по 15 червня, які мають бути зареєстровані у період із 1 березня по 30 червня.

У період з 01.03.20 р. до закінчення місяця, у яко¬му завершується дія карантину, платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.
Підприємців звільнили від сплати ЄСВ і за травень

Також Законом № 591 продовжили звільнення від сплати ЄСВ на період з 1 по 31 травня 2020 року для підприємців і осіб, які провадять незалежну професійну діяльність. Нагадаємо, що раніше звільнення підприємців від сплати ЄСВ за березень і квітень було передбачене Законом № 533. Періоди звільнення включаються до страхового стажу. Уважається, що страхові суми були сплачені у розмірі мінімального страхового внеску, визначеного законодавством для кожного з таких періодів.

Співавтор:
Маргарита Майоренко

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали