Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Огляд деяких документів, що набули чинності в березні 2020 року

30.03.2020 1219 0 0

Усі законодавчі та нормативні документи, про які йдеться у цьому огляді, прийнято для реалізації заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19) в Україні.

Тимчасово заборонено експорт спирту етилового

Із 25 березня до обсягів квот товарів, експорт яких підлягає ліцензуванню у 2020 році (додаток 1 до постанови КМУ від 24.12.19 р. № 1109) включено нові: спирт етиловий, неденатурований, із концентрацією спирту 80 об. % або більше; спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, крім біоетанолу, напоїв, одержаних шляхом перегонки, денатурованих, будь-якої концентрації та інших подібних товарів (код згідно з УКТЗЕД 2207). Ліцензування експорту цих товарів запроваджено до 1 червня поточного року (постанова КМУ від 23.03.20 р. № 229).

Запроваджено ліцензування експорту товарів протиепідемічного призначення

Із 14 березня до 1 червня запроваджено ліцензування експорту товарів протиепідемічного призначення (водонепроникний лабораторний костюм, рукавички з інших полімерних матеріалів, рукавички медичні нестерильні нетальковані нітрилові, рукавички неопудрені з нітрилу, халат ізоляційний медичний одноразовий, маски медичні (хірургічні), окуляри захисні, щиток захисний, респіратор класу захисту не нижче FFP2), необхідних для запобігання занесенню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом COVID-19. Під час здійснення ліцензування експорту зазначених товарів необхідно керуватися найменуванням товару та кодом згідно з УКТЗЕД (постанова КМУ від 11.03.20 р. № 214).

Про оприлюднення звітів із закупівлі «антикоронавірусних» товарів

Із 21 березня набули чинності перелік товарів, робіт і послуг, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19) на території України (далі – перелік), та Порядок проведення їх закупівель, затверджені на виконання п. 8 та 9 розд. I Закону від 17.03.20 р. № 530-IX (далі – Закон № 530). Крім того, установлено, що за результатами закупівель товарів, робіт і послуг, необхідних для здійснення перелічених заходів, проведених згідно із переліком: 

  • до 19 квітня, замовник оприлюднює в електронній системі закупівель (далі – ЕСЗ) звіт про укладені договори, договір про закупівлю та всі додатки до нього, звіт про виконання договору відповідно до ст. 10 Закону від 25.12.15 р. № 922-VIII (далі – Закон № 922); 
  • із 19 квітня – звіт про договір про закупівлю, укладений без використання ЕСЗ, договір про закупівлю та всі додатки до нього, звіт про виконання договору про закупівлю згідно зі ст. 10 Закону № 922 (постанова КМУ від 20.03.20 р. № 225).

Для закупівлі ліків створюється закупівельна організація

Із 18 березня набув чинності Закон від 17.03.20 р. № 531-IX, яким, зокрема, визначено особу, уповноважену здійснювати закупівлі у сфері охорони здоров’я (далі – організація), яка звільняється від отримання ліцензій та дозвільних документів. Організація укладатиме договори про закупівлю із постачальниками, оформлятиме ввезення ліків в Україну та розподілятиме їх між лікувально-профілактичними закладами. Організація залучатиме СГ, які мають усі необхідні дозволи та ліцензії, до ввезення, контролю якості, зберігання та постачання закуплених нею ліків у межах України. 

Код звільнення від сплати ПДВ та ввізного мита – 203

Держмитслужба видала роз’яснення у зв’язку з набуттям чинності з 18 березня Закону № 530, згідно з яким тимчасово звільняються від обкладення ПДВ операції з увезення на митну територію України лікарських засобів, медичних виробів та/або медобладнання, перелік яких визначається Кабміном (п. 71 підрозд. 2 розд. XX Податкового кодексу), а самі перелічені товари звільняються від сплати ввізного мита (п. 96 розд. XXI Митного кодексу, далі – МК).

До внесення змін до Класифікатора звільнень від сплати митних платежів при ввезенні товарів на митну територію України при митному оформленні в режимі імпорту зазначених лікарських засобів, медичних виробів та/або медобладнання слід наводити код звільнення від сплати ПДВ та ввізного мита «203» (лист Держмитслужби від 19.03.20 р. № 15/15/01-02/7/620).

Банки контролюють сплату ЄСВ під час виплати зарплати

Нацбанк видав роз’яснення у зв’язку з набуттям чинності з 18 березня Закону від 17.03.20 р. № 533-IX (далі – Закон № 533), яким тимчасово, на періоди з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня, звільняються від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ за себе фізособи-підприємці, у тому числі єдинники; самозайняті особи та члени фермерського господарства, що не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.

Нацбанк звернув увагу, що страхувальники, зазначені у п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону від 08.07.10 р. № 2464-VI, не звільнені від сплати ЄСВ із зарплати та інших доходів фізосіб, тому банки приймають від роботодавців платіжні доручення та інші розрахункові документи на видачу (перерахування) гкоштів для виплати зарплати, на які нараховується ЄСВ, та видають (перераховують) ці кошти лише за умови одночасного подання платником розрахункових документів про перерахування ЄСВ або документів, що підтверджують фактичну сплату таких сум у порядку, визначеному наказом Міндоходів від 09.09.13 р. № 453 (лист НБУ від 23.03.20 р. № 57-0009/14994).

Нацбанк тимчасово скасував тарифи за платежі у СЕП 

На період карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусу (COVID-19), Нацбанк не стягуватиме з банків плату за розрахунки в Системі електронних платежів (далі – СЕП). Із 24 березня скасовано діючу плату для банків за оброблення електронних розрахункових документів та повідомлень у СЕП (постанова Правління НБУ від 20.03.20 р. № 36).

За повідомленням НБУ (https://bak.gov.ua), після припинення карантину Нацбанк відновить тарифи за послуги, які надаються в СЕП, про що повідомить додатково. Відтерміновується запровадження нових тарифів на послуги в СЕП, яке мало відбутися з 24 березня згідно з постановою Правління НБУ від 27.12.19 р. № 160 (скасована).

Заступник голови НБУ Сергій Холод назвав дистанційність пріоритетом для Нацбанку в умовах карантину. Нацбанк уживає необхідних заходів для того, щоб безготівкові платежі були дешевшими, ніж готівкові, та рекомендує банкам знижувати вартість онлайн-розрахунків для своїх клієнтів.

Відтерміновано сплату пені за затримання оплати житлово-комунальних послуг

До 1 липня зупинено дію окремих норм Закону від 09.11.17 р. № 2189-VIII щодо сплати пені споживачами житлово-комунальних послуг у разі несвоєчасної оплати таких послуг (п. 10 ч. 2 ст. 7), у тому числі для споживачів, яких об’єднує колективний споживач (п. 2 ч. 4 ст. 7) (Закон № 533).

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали