Огляд деяких документів, що набули чинності в серпні 2019 року
УПК про застосування правил трансфертного ціноутворення представництвами нерезидентів
Мінфін затвердив узагальнюючу податкову консультацію з окремих питань застосування правил ТЦУ представництвами нерезидентів в Україні (наказ Мінфіну від 16.08.19 р. № 345). Відповідаючи на запитання, міністерство роз’яснило, що:
- операції представництва нерезидента, що не відповідає ознакам постійного, які здійснювалися виключно в межах діяльності, що має підготовчий або допоміжний характер для такого нерезидента, не визнаються контрольованими для цілей ст. 39 Податкового кодексу (далі – ПК). Подавати щодо них звіт про контрольовані операції (далі – Звіт) такому представництву не потрібно. Але в разі встановлення документальною податковою перевіркою, що представництво протягом звітного (податкового) періоду, що перевірявся, відповідало ознакам постійного представництва згідно з пп. 14.1.193 ПК, господарські операції такого представництва з нерезидентом будуть визнаватися контрольованими у періоді їх здійснення та в разі виконання умов пп. 39.2.1.7 ПК. Тоді представництво буде нести відповідальність згідно з ПК як платник податку на прибуток, який здійснював контрольовані операції, але не подавав щодо них Звіт;
- кошти, отримані від нерезидента на утримання постійного представництва або призначені для перерахування ним на користь резидентів за надані послуги (виконані роботи) для нерезидента, є господарськими операціями для цілей ТЦУ, тому згідно з пп. 39.2.1.7 ПК в повному обсязі враховуються при визначенні вартісного критерію обсягу господарських операцій для цілей застосування ТЦУ.
Оновлено порядок безготівкових розрахунків у гривні в особливий період
Із 10 серпня Положення, затверджене постановою Правління НБУ від 23.12.03 р. № 577, застосовується в новій редакції. Зокрема, залежно від рівня ризику для банківської системи, масштабу загрози та інших факторів Положенням визначено три етапи функціонування особливого періоду:
- на І етапі банки здійснюють розрахунки через систему електронних платежів НБУ в порядку, установленому нормативно-правовим актом НБУ;
- на ІІ етапі НБУ має право обмежити/зупинити безготівкові розрахунки в банках, які зареєстровані (або мають відокремлені підрозділи) у місцевостях, де введено воєнний стан;
- на ІІІ етапі в разі введення воєнного стану на всій території України НБУ приймає рішення про здійснення безготівкових розрахунків тільки через визначені уповноважені банки. Перелік таких банків НБУ визначає або (за потреби) уточнює щороку (постанова Правління НБУ від 06.08.19 р. № 103).
Визначено типові вимоги до узгоджених дій підприємців щодо спільного придбання товарів
Із 9 серпня малі та середні підприємці керуються типовими вимогами до своїх узгоджених дій щодо спільного придбання товарів, затвердженими розпорядженням АМК від 13.06.19 р. № 10-рп на виконання ст. 11 Закону від 11.01.01 р. № 2210-III.
Дозволяються і не потребують дозволу органів АМК добровільні узгоджені дії таких підприємців щодо спільного придбання товарів, якщо сукупна ринкова частка учасників узгоджених дій як покупців товару, для придбання якого вчиняються вказані дії, та як продавців такого товару не перевищує 20 % або 35 %, якщо на ринку цього товару, на якому вони його придбавають, наявний продавець, чия ринкова частка перевищує 35 %.
Якщо не пов’язані між собою узгоджені дії таких підприємців стосовно спільного придбання товарів охоплюють понад 50 % певного ринку, органи АМК можуть на підставі звернення учасників ринку або за власною ініціативою прийняти розпорядження про незастосування положень типових вимог на цьому ринку в цілому або за винятком узгоджених дій, що фактично мали місце на час прийняття такого розпорядження.
Затверджено форму акта інвентаризації залишку спирту етилового
Із 20 серпня застосовується форма акта інвентаризації обсягів залишку спирту етилового та Порядок її заповнення та подання (наказ Мінфіну від 09.07.19 р. № 291).
Коментарі до матеріалу