Об'єкти спадщини і дарування: процес оподаткування суттєво спрощено!
10.03.2017 2766 0 0
23 лютого 2017 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування спадщини» (реєстр. №0940) (далі – Закон), який станом на 6 березня 2017 року готується на підпис Голови Верховної Ради України та направлення на підпис Президенту України.
Відтак, прийнятим Законом:
1. Вносяться зміни до ряду статей Податкового кодексу України та передбачається розширення кола спадкоємців, для яких об’єкти спадщини оподатковуються за нульовою ставкою.
Так, відповідно до змін, внесених Законом до статті 174 цього Кодексу, за нульовою ставкою оподатковуються об’єкти спадщини, що успадковується членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення. Членами сім’ї такої особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені, а членами сім'ї спадкодавця другого ступеня споріднення – його рідні брати та сестри, його баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки (зміни до статті 14 Податкового кодексу України в редакції Закону).
Звертаємо увагу, що до набрання чинності прийнятим Законом, згідно із чинною статтею 174 цього Кодексу на сьогодні за нульовою ставкою оподатковуються об’єкти спадщини, що успадковуються членами сім’ї спадкодавця лише першого ступеня споріднення, а саме: його батьками, його чоловіком або дружиною, дітьми такої особи, у тому числі усиновленими. Натомість, за ставкою податку п’ять відсотків (чинний пункт 167.2 статті 167 Кодексу) оподатковується вартість будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення.
Отже, на сьогодні для зазначених осіб встановлено різні ставки для оподаткування доходу платника податку, одержаного у вигляді спадщини. Разом з тим, у разі підписання Закону Президентом та набрання ним чинності з наступного дня за днем його опублікування (розділ ІІ Прикінцеві положення Закону), ставка податку нуль відсотків діятиме для членів сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення.
Наголосимо, що чинною статтею 174 Податкового кодексу України, до якої не вносилися Законом зміни, передбачено й інших суб’єктів, які успадковують об’єкти спадщини, що оподатковуються за нульовою ставкою податку (наприклад, особа, яка є інвалідом I групи або має статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування), а також об’єкти спадщини, які успадковуються будь-яким спадкоємцем (наприклад, грошові заощадження громадян України, поміщені в установи Ощадного банку України та колишнього Укрдержстраху протягом 1992-1994 років, погашення яких не відбулося), в яких нульова ставка податку.
2. Вносяться зміни до статті 174 Податкового кодексу України та передбачається, що об’єкти дарування, зазначені в пункті 174.1 цієї статті (зокрема, об’єкти рухомого та нерухомого майна, об’єкти комерційної власності, готівка), подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковуються згідно з правилами, встановленими цим розділом для оподаткування спадщини. Доходи у вигляді дарунка, нараховані (виплачені, надані) платнику податку юридичною особо або фізичною особою – підприємцем, оподатковуються на загальних підставах, передбачених цим розділом для оподаткування додаткового блага.
3. Змінено вимоги щодо оцінки майна, зокрема, що успадковується спадкоємцями – членами сім’ї спадкодавця другого ступеня споріднення.
Так, у разі спадкування будь-яких об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою, оціночна вартість таких об’єктів з метою оподаткування не визначається. Якщо об’єкти, подаровані платнику податку, оподатковуються за нульовою ставкою, оціночна вартість таких об’єктів з метою оподаткування не визначається. В інших випадках отримання доходів у вигляді об’єктів спадщини/дарунків об’єктом оподаткування є оціночна вартість таких об’єктів спадщини/дарунка, визначена згідно із законом (статтю 174 зазначеного Кодексу доповнено новим пунктом 174.8).
4. Передбачено, що з дня набрання чинності цього Закону від оподаткування військовим збором будуть звільнені доходи спадкоємців – членів сім’ї спадкодавця як першого, так і другого ступенів споріднення, які оподатковуються за нульовою ставкою. Нині це стосується лише спадкоємців першого ступеня споріднення. Крім того, від оподаткування військовим збором також будуть звільнені доходи у вигляді об’єктів дарування, які оподатковуються нульовою ставкою, оскільки згідно із вимогами чинного підпункту 1.7 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV цього Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу.
Коментарі до матеріалу