Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Об’єднаній звітності з ЄСВ + ПДФО + ВЗ – бути!

07.12.2020 1379 1 1

Підписано Закони від 19.09.19 р. № 115-IX та № 116-IX, якими внесено зміни до п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону від 08.07.10 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо подання єдиної звітності з ЄСВ і ПДФО та до ст. 51 Податкового кодексу щодо подання єдиної звітності з ЄСВ і ПДФО.

Зміни передбачають, що замість 16 звітів (12 – з ЄСВ і 4 – з ПДФО) буде лише чотири щоквартальних, які подаватимуться протягом 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу. Це зекономить час на складання звітів, а також зменшить кількість помилок та можливих санкцій у вигляді штрафів.

Закони спрощують подання звітності з ЄСВ:

  • для фізосіб-підприємців та фізосіб, які провадять незалежну професійну діяльність. Зокрема, передбачено, що відомості про нарахування, обчислення і сплату ЄСВ із доходів від підприємницької діяльності або провадження незалежної професійної діяльності подаються у складі річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації);
  • для фізосіб – платників єдиного податку передбачено подання звітності з ЄСВ у складі податкової декларації платника єдиного податку;
  • для страхувальників (підприємств та самозайнятих осіб, які використовують працю найманих працівників) запроваджується квартальна звітність із ПДФО та ЄСВ із розбивкою за місяцями звітного кварталу. 

Отже, новий звіт називатиметься «Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску». У ньому потрібно буде зазначати відомості про суми утриманого ПДФО, військового збору (далі – ВЗ) і нарахованого ЄСВ.

На разі є лише проєкт (див. за посиланням) такого податкового розрахунку та проєкт Порядку запов­нення та подання податковими агентами та платниками ЄСВ. 

Нова форма матиме ще чотири нових додатки:

  • додаток 1 «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам»;
  • додаток 2 «Відомості про осіб, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку, при усиновленні дитини, та осіб із числа непрацюючих працездатних батьків, усиновителів, опікунів, піклувальників, які фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю»;
  • додаток 3 «Відомості про осіб, які проходять строкову військову службу»;
  • додаток 4 «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору».

Нова звітність має вигляд частини Звіту з ЄСВ, одним із додатків до якого є трохи перероблений податковий розрахунок за формою № 1ДФ.

Задум такий, що роботодавці формуватимуть: титульний аркуш, який є аналогом таблиці 1 Звіту з ЄСВ; додаток 1 до нього – аналог таблиці 6 Звіту з ЄСВ; додаток 4 – аналог форми № 1ДФ. Тобто до форми звіту потрапили таблиці із сумами зобов’язань із ПДФО, ВЗ і ЄСВ. Аналога таблиці 5 Звіту з ЄСВ у проєкті нового Звіту чомусь немає. 

Виникає запитання щодо відображення бази оподаткування ПДФО, ВЗ і нарахуванння ЄСВ. Адже вони не збігаються. Крім того, різні принципи класифікації доходів за ознаками доходів для цілей ПДФО і кодами категорій застрахованих осіб – для цілей ЄСВ. 

Мабуть, буде уніфіковано бази й коди та ознаки звіту. 

Є запитання щодо відображення негрошових доходів. У новому звіті пропонується зазначати одну базу. Але бази обкладення ПДФО і військовим збором є різними. 

Проєктом пропонується відображати не квартальні суми доходів і ПДФО, ВЗ та ЄСВ, а в розрізі місяців звітного кварталу. Тобто відомості щодо кожного працівника, який відпрацює І квартал 2021 року, відобразяться в шести таблицях: трьох щодо ЄСВ – за січень, лютий і березень та трьох щодо ПДФО і ВЗ також за січень, лютий, березень.

І декілька слів про штрафи. За неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності з ЄСВ (у складі ПДФО/ВЗ-звіту) накладатимутьсь штрафи за ст. 119 ПК. Цю статтю оновлено: передбачено відповідальність за неподання, подання з порушенням установленого строку, подання не в повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками ПДФО/ВЗ/ЄСВ-звітності, якщо такі відомості та помилки призвели до зменшення податкових зобов’язань платника, зменшення сум ЄСВ та/або зміни платника податку (застрахованої особи).

Якщо помилка призвела до збільшення відображених у звітності сум ПДФО/ВЗ/ЄСВ або не вплинула на сумові показники (крім зміни платника ПДФО, застрахованої особи), штрафи за п. 119.2 ПК застосовуватися не будуть. 

Одне заспокоює – згадані зміни набувають чинності з 01.01.21 р. Тому будемо чекати на приведення у відповідність підзаконних нормативних актів та усунення неузгодженостей. 

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 1

Кращі матеріали