Кабмін схвалив законопроєкт про внесення до Податкового кодексу змін, метою яких є забезпечення збалансованості бюджетних надходжень шляхом протидії схемам з ухилення від оподаткування, створення прозорого конкурентного середовища та підвищення ефективності використання економічних ресурсів країни. Прийняття законопроєкту дасть змогу збільшити щорічні надходження в держбюджет до 60 млрд грн. За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, законопроєкт не передбачає підвищення загальнодержавних податків для людей чи бізнесу, тобто не торкнеться підприємців або малого та середнього бізнесу.
Урядовий законопроєкт складається з чотирьох блоків та, зокрема, передбачає такі заходи:
1. Приведення у відповідність до фактичного рівня макропоказників розмірів ставок окремих податків. Пропонується застосувати індекс інфляції (2020 рік – 105 %) до ставок акцизного податку на алкогольні напої та окремих ставок екологічного податку, рентної плати за користування радіочастотним ресурсом, а також індекс цін виробників промислової продукції (2020 рік – 114,5 %) до ставок рентної плати за спеціальне використання води та лісових ресурсів, які визначені в абсолютних значеннях.
2. Підвищення ефективності справляння рентних платежів з видобування корисних копалин та акцизного податку завдяки:
3. Протидія «скруткам» та неповерненню валютної виручки, боротьба з необлікованим використанням землі та тіньовим обігом сільгосппродукції. А саме – обмеження бюджетного відшкодування ПДВ для посередників з продажу споживчих товарів; відшкодування ПДВ при експорті сільгосптоварів товарних груп 1–24 згідно з УКТЗЕД лише після надходження валютної виручки; запровадження мінімального податкового зобов’язання з 1 га товарних сільгоспземель (4,5 % нормативної грошової оцінки землі).
4. Підвищення повноти сплати податків та ефективності адміністрування податкового боргу, що передбачає: