Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Нововведення в медичному праві в 2019 році

06.02.2019 5774 0 0

Нові умови повернення ліків і виробів медичного призначення в аптеку вступили в силу з 01.01.2019 р

Законом № 2628 внесено зміни до Закону про захист прав споживачів, зокрема друге речення абз. 1 ч. 11 ст. 8 Закону про захист прав споживачів викладено в новій редакції.

Споживач в порядку і в терміни, встановлені законодавством, а також на підставі обов'язкових для сторін правил чи договору має право за своїм вибором вимагати від продавця або виробника:

1) розірвати договір і повернути сплачену за товар грошову суму;

2) замінити товар на такий же або аналогічний серед наявних у продавця (виробника) товарів.

Відповідно до ст. 1 Закону про захист прав споживачів «належну якість товару» - це властивість продукції, яка відповідає вимогам, встановленим для цієї категорії продукції у нормативно-правових актах і нормативних документах, та умовам договору із споживачем.

Варто пам'ятати, що Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками (Держлікслужба) є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері контролю якості та безпеки лікарських засобів, в тому числі медичних імунобіологічних препаратів (далі - лікарські засоби), медичної техніки і виробів медичного призначення (далі - медичні вироби) і обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, протидії їх неза онному обороту. Тому, якщо необхідно довести факт того, що лікарський засіб є неякісним, споживач може звернутися до відповідальних осіб з питань якості лікарських засобів Держлікслужби відповідно до вимог Закону про звернення громадян.

Для того щоб повернути неякісний препарат в аптеки, споживач повинен надати:

1) фіскальний чек, отриманий при купівлі саме цього товару в аптеці;

2) доказ того, що лікарський засіб є неякісним, тобто не відповідає вимогам, встановленим нормативно-правовими актами.

Вироби медичного призначення

Медичні вироби є непродовольчих товаром. Тобто по ним діють правила про обмін товару належної якості, але тільки в тому випадку, коли така медична техніка призначена для особистого, домашнього або іншого використання, не пов'язаного з підприємницькою діяльністю. Якщо пристрій придбано для домашнього використання, ви можете повернути його протягом 14 днів з моменту отримання товару (тільки при наявності чека).

Важливим є та обставина, що відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону про захист прав споживачів обмінюють товар належної якості, якщо його не використали і збережено його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярлики, а також розрахунковий документ, виданий споживачеві разом з проданим товаром.

Якщо ж медтехніку (медичне обладнання) придбали в комерційних цілях, тобто юридичні особи (медустанови), то перелічені вище права споживачів на них не поширюються. В такому випадку медтехніку повертають відповідно до умов договору купівлі-продажу, поставки, а також ЦКУ та ГКУ.

Тобто тільки за договором купівлі-продажу і тільки для фізичних осіб (для особистого використання) діє право повернення і обміну.

З 2019 року медичні карти, напрям, рецепти і лікарняні переходять в електронний формат

Електронну систему охорони здоров'я будуть поступово впроваджувати протягом декількох років. Сам процес почався з початку 2019 року. Зокрема, з січня запроваджують електронні картки в первинній ланці. Сімейні лікарі, терапевти і педіатри, які працюють в установах первинної медичної допомоги та підключені до електронної системи охорони здоров'я, вносити інформацію про візити пацієнтів уже в електронну систему. Ніякої іншої документації сімейним лікарям вести не потрібно.

HELSI.ME - це сучасна, зручна та надійна електронна медична система, створена для пацієнтів, лікарів, державних і приватних медичних установ (як заявлено на сайті helsi.me). Система створена для того, щоб полегшити і поліпшити життя громадян, в тому числі заощадити час, який пацієнти витрачають в черзі, щоб записатися на прийом до лікаря.

З квітня 2019 запускається електронний рецепт. Тобто лікар вже не буде виписувати медикаменти від руки, а пацієнти будуть отримувати смс або електронного листа з необхідним переліком ліків. Якщо пацієнт не має засобів мобільного зв'язку, лікар цей список повинен роздрукувати. Зокрема, це стосується і рецептів за програмою «Доступні ліки».

Протягом 2019 будуть впроваджені також електронні направлення до спеціалістів і лікарняні листи.

Користувачам не варто хвилюватися з приводу безпеки та конфіденційності інформації, яку вони вказують, реєструючись або користуючись програмою, тому Helsi надійно захищає дані пацієнтів. Всі відомості зберігаються в дата-центрі, який отримав сертифікат комплексної системи захисту інформації (КСЗІ) від Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України. Опрацьовують персональні дані громадян в правовому полі України.

З 01.01.2019 року набрав чинності Закон про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині

Закон про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині вступив в силу ще 24.06.2018 р, а з першого дня 2019 він введений в дію. Цей закон вводить зміни в регулюванні трансплантації анатомічних матеріалів людині.

Зокрема, розширено можливості прижиттєвого донорства, дозволено перехресне донорство, введена посада транспланто-координатора.

З 2019 року безкоштовні аналізи

З 1 липня запрацює повний перелік послуг, які повинні надавати в поліклініках, в тому числі безкоштовних аналізів. Сімейний лікар буде вимірювати тиск, відстежувати індекс маси тіла і стан серцево-судинної системи пацієнта. МОЗ також зобов'язало лікарів звертати увагу на симптоми пріоритетних захворювань: цукрового діабету, ВІЛ, туберкульозу, онкозахворювання.

У список безкоштовних лабораторних та інструментальних досліджень в поліклініках увійдуть наступні:

  • загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
  • загальний аналіз сечі;
  • аналіз на глюкозу крові
  • визначення загального холестерину;
  • вимірювання артеріального тиску
  • електрокардіограма;
  • вимірювання ваги, росту, окружності талії;
  • тести на тропоніни (для діагностики інфаркту), ВІЛ, вірусні гепатити, а також на вагітність.

З другої половини 2019 Нацслужба здоров'я почне оплачувати, у напрямку від сімейного лікаря, рентген, УЗД, мамографію, ехокардіографію серця і інші аналізи і діагностичні процедури в будь-якому медзакладі - за вибором пацієнта і безкоштовно для нього.

Відкрито регіональні підрозділи НСЗУ

Згідно з розпорядженням КМУ «Про погодження освіти міжрегіональних територіальних органів Національної служби здоров'я» від 16.01.2019 р № 18-р Нацслужба здоров'я створила 5 структурних підрозділів в регіонах:

  • Північний міжрегіональний департамент НСЗУ;
  • Східний міжрегіональний департамент НСЗУ;
  • Південний міжрегіональний департамент НСЗУ;
  • Західний міжрегіональний департамент НСЗУ;
  • Центральний міжрегіональний департамент НСЗУ.

Порядок реалізації державних гарантій медичного обслуговування на 2019 змінено

Постановою КМУ «Про внесення змін до пункту 10 Порядку реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій для первинної медичної допомоги на 2019» від 16.01.2019 р № 26 було внесено зміни до Порядку № 11178.

Зокрема, п. 10 викладено в новій реакції: «10. Коригуючі коефіцієнти, зазначені в пунктах 6 і 7 цього Порядку, не застосовуються до тарифів на надання медичних послуг, пов'язаних з первинною медичною допомогою пацієнтам, включених до Червоної книги.». Таким чином виключено помилково внесено положення, згідно з яким дія коригувальних коефіцієнтів було обмежено датою 30 червня 2018 року.

Зміни вступили в силу 19.01.2019 р.

http://narodna-pravda.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали