Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Недійсність трудового договору або окремих його умов у проекті Трудового кодексу

Редакція

26.05.2016 7710 0 0

СТАТТЯ 47. НЕДІЙСНІСТЬ ТРУДОВОГО ДОГОВОРУ АБО ОКРЕМИХ ЙОГО УМОВ

1. Трудовий договір є недійсним у разі його укладення:

1) з особами без дотримання вимог, передбачених частинами третьою, четвертою та п’ятою статті 20 цього Кодексу;

2) з особою, визнаною у встановленому порядку недієздатною;

3) у разі його укладення з неповнолітніми особами без дотримання певних вимог;

4) в інших випадках, встановлених цим Кодексом та законами.

2. Трудовий договір може бути визнаний недійсним за рішенням суду, якщо його укладено:

1) під впливом омани, погрози, примушення;

2) без наміру створити юридичні наслідки (удаваний трудовий договір);

3) в інших випадках, встановлених цим Кодексом та законами.

3. Окремі умови трудового договору є недійсними, якщо вони:

1) погіршують становище працівника порівняно з трудовим законодавством і колективним договором;

2) мають дискримінаційний характер.

КОМЕНТАР

1. Частиною 2 статті 215 ЦКУ (далі — ЦКУ) передбачено, що недійсним є правочин, якщо його недійсність установлено законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

У частині 1 статті 47 ТКУ (що коментується) викладено перелік обставин, за наявності яких трудовий договір буде недійсним і для визнання його недійсності рішення суду не потрібне. Зокрема, якщо його укладено:

— з особами що не досягли встановленого віку, з досягненням якого може укладатися трудовий договір. Такий мінімальний вік для відповідних категорій осіб установлено частинами 3–5 статті 20 ТКУ. Для укладення трудового договору з окремими категоріями працівників чи на певні роботи законом може встановлюватися вищий віковий ценз, ніж передбачено у частині 3 статті 20 ТКУ (детальніше див. коментар до ст. 31 ТКУ);

— з особою, визнаною у встановленому порядку недієздатною. Відповідно до статті 39 ЦКУ фізичну особу може визнати суд недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України. Частиною 1 статті 40 ЦКУ передбачено, що фізична особа визнається недієздатною з моменту набуття законної сили рішенням суду про це;

— у разі його укладення з неповнолітніми особами без дотримання певних вимог. Зокрема, коли порушується право неповнолітніх на особливий захист від фізичного та морального ризику у зв’язку з трудовими відносинами. Основні вимоги щодо використання праці неповнолітніх осіб викладено у статті 296 ТКУ.

Проте цей перелік не є вичерпним. Законодавством можуть передбачатися й інші випадки, коли укладений трудовий договір визнається недійсним без рішення суду.

2. В окремих випадках, передбачених частиною 2 статті 47, що коментується, для визнання трудового договору недійсним потрібне рішення суду. Зокрема, коли його укладено:

— під впливом омани, погрози, примушення. Тобто коли волевиявлення учасника правочину не є вільним і не відповідає його внутрішній волі (ч. 3 ст. 203 ЦКУ);

— без наміру створити юридичні наслідки (удаваний трудовий договір). Варто зазначити, що визначене в цій нормі поняття удаваного трудового договору суперечить статті 235 ЦКУ, відповідно до якої удаваним є правочин, який учинено сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили. Якщо буде встановлено, що правочин учинили сторони для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили, — відносини сторін регулюються правилами щодо правочину, який сторони насправді вчинили.

Тобто удаваний трудовий договір суд не може визнати недійсним.

Водночас відповідно до статті 234 ЦКУ правочин, який учинено без наміру створити правові наслідки, обумовлювані цим правочином, є фіктивним (а не удаваним). Саме фіктивний (а не удаваний) правочин визнається судом недійсним. Правові наслідки визнання фіктивного правочину недійсним установлюються законами. Трудовий договір можна визнати фіктивним, скажімо, коли посадова особа роботодавця, яка наділена компетенцією укладати трудові договори, за попередньою змовою з певною фізичною особою укладає із цією другою трудовий договір без наміру нею фактично виконувати роботу за цим договором. Метою укладення такого договору є незаконне отримання фіктивним працівником заробітної плати за цим договором та набуття відповідного трудового (страхового) стажу.

Докладніше дивись за посиланням: http://www.kadrovik.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали