Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Конфіскація та продаж товарів компанії як порушення права: позиція ЄСПЛ

01.03.2021

Справа стосувалася вилучення та продажу державою товарів, що належать компанії-заявникові.

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) постановив рішення по справі 23079/11 Aktiva DOO проти Сербії. Справа стосувалася вилучення та продажу державою товарів, що належать компанії-заявникові.

Обставини справи

Заявник Activa DOO, є компанією, що заснована в сербській столиці Белграді. Наприкінці 2004 року компанія-заявник законно імпортувала близько 650 тонн гладких залізних прутів та 252 тонн гофрованих залізних прутів для використання в залізобетоні. Вони зберігалися в складах інших компаній.

У січні 2005 року була проведена перевірка складів. Органи влади виявили порушення в бухгалтерському обліку, що складають незначне правопорушення. В окремих рішеннях від 28 та 31 січня 2005 року були видані накази про конфіскацію товарів компанії-заявника.

Рішення від 28 січня було підтримане відповідним урядовим міністерством. Компанія-заявник вимагала судового перегляду у Верховному суді, який скасував початкові рішення. Новий наказ про конфіскацію товарів був виданий та підтриманий Верховним судом. Компанія-заявник подала апеляцію до Конституційного суду, який попросив компанію-заявника вказати «чіткі законні підстави, передбачені конституцією для її скарги». Апеляція була відхилена, Конституційний суд встановив, що компанія-заявник лише повторила свої початкові підстави для апеляції.

Рішення від 31 січня пройшло аналогічний процес у судах нижчої інстанції. Проте 15 травня 2014 року Конституційний суд скасував попередні рішення та призначив нову перевірку.

Адміністративний суд наказав повернути товари компанії-заявника 31 січня 2015 року, при цьому вартість повинна була бути повернута у виконавчому провадженні. Органи влади подали апеляцію з питань права, що призвело до відновлення провадження, яке ще триває.

Проти компанії-заявника та її керуючого директора було відкрите провадження за незначний злочин порушення бухгалтерського обліку. Перш ніж справа могла бути остаточно розглянута, стверджуваний злочин був погашений давністю.

Покладаючись на статтю 1 Протоколу № 1 (захист власності) Європейської Конвенції компанія-заявник скаржилася на те, що конфіскація та продаж її товарів порушили її права.

Розглянувши всі обставини справи, Суд констатував порушення статті 1 Протоколу №1. Тому Суд постановив, що  виявлення порушення складало достатню справедливу сатисфакцію щодо моральної шкоди, завданої компанії-заявникові, а також те, що держава-відповідач повинна була виплатити компанії-заявникові 1200 євро витрат.

sud.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
21.05.2025
Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки
Більше за темою: Перелік галузевих та регіональних нормативних актів, якими затверджено критерії визнання підприємств критично важливими в особливий період Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Мінекономіки в листі від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 поінформу...
02.06.2025
Важливе у травні для платників ПДВ
Ознайомлюйтеся з важливими матеріалами для платників ПДВ у травні. Більше за темою: Спецпроєкт «ПДВ: ситуації з практики» Спецпроєкт «Електронне адміністрування ПДВ: правила, ризики, рішення» Спецпроєкт «Особливості оподаткування ПДВ в умовах воєнного часу»...
Нове
21.07.2025
НБУ оприлюднив Стратегію з розвитку іпотечного кредитування
Ключові цілі в межах Стратегії: зниження рівня ризиків через упровадження масового продукту страхування воєнних ризиків та вдосконалення законодавчого регулювання будівництва житлової нерухомості; забезпечення доступного і зрозумілого кредитування шляхом удосконалення моделі державної підтримки та с...
21.07.2025
Урегульовано питання обкладення ПДВ операцій з передачі майна водокористувачам
Прийняття законодавчих змін нарешті розблокує подальшу реалізацію меліоративної реформи в Україні та надасть більше можливостей у забезпеченні продовольчої безпеки країни. Реформа управління меліоративними системами через ОВК – це важливий крок для подальшого розвитку сільського господарства У...
21.07.2025
Оновлено правила ведення військового обліку: постанова КМУ від 16.07.2025
Кабмінов внесено зміни до Порядку організації та ведення військового обліку, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487.  Більше за темою: Ведення журналів обліку перевірок стану військового обліку Перелік документів, що оформлюються юридичною особою для ведення військового облік...
Кращі матеріали