Уряд визначив механізм надання соціальних послуг особам з інвалідністю та особам похилого віку, які страждають на психічні розлади.
Відповідну постанову № 576 було прийнято на урядовому засіданні 26 червня 2019 року.
Установлено, що особи з інвалідністю, особи похилого віку відповідно до індивідуальних потреб можуть отримувати соціальні послуги (перелік яких затвердить Мінсоцполітики), у тому числі догляд вдома, стаціонарний, денний, паліативний/хоспісний догляд і підтримане проживання.
Соціальні послуги особам з інвалідністю, особам похилого віку можуть надаватися як за плату, так і безоплатно. Безоплатно такі послуги надаватимуть особам з інвалідністю, особам похилого віку, які не здатні до самообслуговування і не мають рідних, що повинні забезпечити їм догляд і допомогу, або рідні є громадянами похилого віку чи визнані особами з інвалідністю. За плату такі послуги нададуть особам з інвалідністю, особам похилого віку, які не здатні до самообслуговування і мають рідних, що повинні забезпечити їм догляд і допомогу.
Особам з інвалідністю, особам похилого віку соціальні послуги в обсягах, визначених державними стандартами, можуть надаватися із встановленням диференційованої плати залежно від доходу таких осіб. Понад обсяги, визначені державними стандартами, такі послуги надаватимуть на платній основі.
Для отримання соцпослуг особа з інвалідністю, особа похилого віку, її законний представник, орган опіки та піклування (для недієздатних осіб - у разі відсутності законного представника) має подати письмову заяву про надання соціальної послуги. Для отримання соцпослуг, що надаються недержавними суб'єктами без залучення бюджетних коштів, особа з інвалідністю, особа похилого віку, її законний представник, орган опіки та піклування звертається до відповідного суб'єкта, що їх надає.
До заяви особи з інвалідністю, особи похилого віку, її законного представника, органу опіки та піклування додаються такі документи:
Для осіб, які потребують надання соціальної послуги стаціонарного чи паліативного догляду в умовах стаціонару, також подається:
Форму заяви затвердить Мінсоцполітики. Уповноважений орган протягом 5 робочих днів з дня отримання заяви оцінить потреби особи з інвалідністю, особи похилого віку в соціальних послугах у порядку, встановленому Мінсоцполітики.
Рішення про надання соціальних послуг відповідно до державних стандартів надсилається протягом 1 робочого дня надавачеві соціальних послуг. Форми повідомлення про надання соціальних послуг чи відмову в їх наданні та рішення про надання соціальних послуг чи відмову в їх наданні затвердить Мінсоцполітики.
Постановою також урегульовано питання надання соціальної послуги стаціонарного догляду в інтернатному закладі системи соціального захисту населення, а також випадки, коли надання соціальних послуг особам з інвалідністю та особам похилого віку припинять.
Рішення про відмову в наданні соціальних послуг або припиненні надання соціальних послуг може бути оскаржене в судовому порядку.
www.kmu.gov.ua