Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Зміни до законодавства, що діють із лютого 2018 року

Редакція

30.01.2018 6912 0 0

·          Із 1 лютого використання «єдиного вікна» в митницях є обов’язковим. До 31 січня підприємства могли приймати рішення про проведення державного санітарно-епідеміологічного, ветеринарно-санітарного, фітосанітарного, екологічного та радіологічного контролю із застосуванням інформаційно-телекомунікаційної системи (далі – ІТС) органів доходів і зборів. Тепер інформаційний обмін за принципом «єдиного вікна» з використанням електронних засобів передачі інформації є обов’язковим і здійснюється відповідно до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 25.05.16 р. № 364, у редакції постанови КМУ від 22.11.17 р. № 878. Мінфін має затвердити переліки: місць митного оформлення товарів, в яких застосовується Порядок; пунктів пропуску через державний кордон України, де функціонують комплекси для автоматизованого контролю за переміщенням радіоактивних речовин та ядерних матеріалів; документів та/або відомостей, які необхідно подати відповідному контролюючому органу для завершення відповідного виду держконтролю.

·          Із 1 лютого набули чинності зміни до Положення щодо пруденційних нормативів професійної діяльності на фондовому ринку та вимог до системи управління ризиками, затвердженого рішенням НКЦПФР від 01.10.15 р. № 1597, зокрема:

-           установлено, що для вимірювання та оцінки ризиків діяльності з торгівлі цінними паперами використовується також показник нормативу концентрації кредитного ризику (пп. 6 п. 1 гл. 1 розд. III);

-           до гл. 2 розд. ІІІ, яка визначає розмір регулятивного капіталу, унесено зміни стосовно капіталу першого рівня: встановлено формулу його розрахунку; суми, на які зменшується розмір такого капіталу; уточнено його склад;

-           уточнено норматив адекватності капіталу першого рівня, визначений гл. 4. розд. ІІІ (рішення НКЦПФР від 16.11.17 р. № 824).

·          Із 1 лютого застосовується ДСТУ EN 589:2017 (стосується автомобільних палив та газу нафтового скрапленого), гармонізований з європейським нормативним документом. Одночасно скасовано ГОСТ 27578-87 («Газы углеводородные сжиженные для автомобильного транспорта. Технические условия») (наказ ДП «УкрНДНЦ» від 25.09.17 р. № 299).

·          Із 1 лютого набули чинності національні державні стандарти, гармонізовані з європейськими нормативними документами, та скасовано низку держстандартів (стосуються засобів індивідуального захисту органів дихання та очей, одягу тепло- і вогнезахисного) (наказ ДП «УкрНДНЦ» від 22.12.17 р. № 448).

·          Із 1 лютого 2018 року до 1 січня 2019 року надано чинності національним стандартам, гармонізованим з європейськими (стосовно одягу захисного від холоду та дощу, індивідуального спорядження для захисту від падіння), поправкам до національних стандартів. Із 1 лютого 2018 року скасовано деякі стандарти (стосуються засобів індивідуального захисту органа слуху) (наказ ДП «УкрНДНЦ» від 22.12.17 р. № 450).

·          Із 1 лютого набули чинності державні стандарти, гармонізовані з європейськими, які стосуються виробів металевих, устаткування ємкісного зі склопластиків (GRP) надземного; міді та мідних сплавів; посуду для готування їжі; посудин, що працюють під тиском без вогневого підведення тепла, механізмів запобіжних для захисту від надлишкового тиску тощо), зміни та поправки до деяких стандартів. Також скасовуються деякі держстандарти (стосовно виробів металевих, міді та мідних сплавів) (наказ ДП «УкрНДНЦ» від 26.12.17 р. № 460).

·          Із 4 лютого уточнено технологічну схему контролю водних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон (затверджена постановою КМУ від 21.05.12 р. № 451). Тепер, якщо агентська організація (морський агент) не проінформувала митний орган, в зоні діяльності якого розташований порт, про товари, прийняті до перевезення у контейнерах у порт призначення на митній території України, вивантаження товарів із судна закордонного плавання заборонено. Після надання інформації про такі товари в електронному вигляді їх вивантаження дозволяється через 24 години (п. 5) (постанова КМУ від 18.12.17 р. № 979).

·          Із 6 лютого набули чинності зміни до законодавства, які вдосконалюють порядок примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів, а саме:

1. До КУпАП, який доповнено новими нормами, зокрема:

·          за вчинення адмінправопорушень застосовується таке адміністративне стягнення, як суспільно корисні роботи (п. 61 ст. 24);

·          керування транспортним засобом (далі – ТЗ) особою, якій встановлено тимчасове обмеження у праві керування ТЗ, передбачено адміністративне покарання у вигляді позбавлення права керування ТЗ на строк від 3 до 6 місяців (ч. 3 ст. 126);

·          несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім’ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, передбачається виконання суспільно корисних робіт на строк від 120 до 240 годин (ст. 1831). Оплата праці за виконання таких робіт здійснюється погодинно за фактично відпрацьований час у розмірі не меншому, ніж встановлений законом мінімум (ст. 3251). Роботи виконуються не більше 8 годин, а неповнолітніми – не більше 2 годин на день (ст. 3252).

2. До Закону від 02.06.16 р. № 1404-VIII. За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців, держвиконавець виносить вмотивовані постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві:

·          виїзду за межі України;

·          керування ТЗ. За винятком таких випадків: встановлення цього обмеження позбавляє боржника основного законного джерела засобів для існування; боржник використовує ТЗ у зв’язку з інвалідністю чи перебуванням на утриманні боржника особи з інвалідністю I, II групи або дитини з інвалідністю; боржник проходить військову службу та виконує бойові завдання у бойовій обстановці чи в районі АТО; у разі розстрочення або відстрочення сплати заборгованості за аліментами у порядку, встановленому законом (ч. 10 ст. 71);

·          користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії; полювання – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі (ч. 9 ст. 71).

Установлено обов’язки власника підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу (далі – власник) за місцем виконання порушником суспільно корисних робіт, зокрема:

·          погодити з органом Державної пенітенціарної служби (далі – ДПС) перелік об’єктів, на яких порушники виконують суспільно корисні роботи, та види таких робіт;

·          контролювати за виконанням порушниками призначених їм робіт, своєчасно повідомляти орган ДПС про ухилення порушника від виконання робіт;

·          вести облік та інформувати орган ДПС про кількість відпрацьованих порушником годин;

·          нараховувати плату порушнику за виконання робіт та перераховувати її на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби для подальшого погашення заборгованості (ст. 3253) (Закон від 07.12.17 р. № 2234-VIII).

·          Із 6 лютого скасовується чинність деяких держстандартів стосовно вагів та дозаторів: ДСТУ 3647-97, ДСТУ ГОСТ 8.469:2009, ГОСТ 27735-94, ГОСТ 30124-94 (наказ ДП «УкрНДНЦ» від 20.11.17 р. № 375).

·          Із 7 лютого власники наземних ТЗ можуть укладати внутрішні електронні договори страхування (далі – договір) згідно із законодавством у сфері електронної комерції. Для подання заяви на страхування власнику ТЗ необхідно через ІТС виразити намір про укладення договору та внести відповідні відомості. Страховик на підставі цієї заяви має скласти проект страхового поліса, зареєструвати його в єдиній централізованій базі даних щодо обов’язкового страхування цивільноправової відповідальності власників наземних ТЗ (далі – база даних) та направити через ІТС власнику ТЗ пропозицію укласти договір.

У разі погодження з отриманою пропозицією власник ТЗ надає страховику через ІТС відповідь про її прийняття і підписує договір. Договір вважається укладеним з моменту одержання страховиком відповіді та набирає чинності з початку строку дії, зазначеного у страховому полісі, але не раніше дати його реєстрації у базі даних.

Перелік відомостей, необхідних для укладення договору, відомостей, які має містити пропозиція, інформацію про спосіб перевірки факту реєстрації пропозиції затверджує та оприлюднює на своєму веб-сайті Моторне (транспортне) страхове бюро України (далі – МТСБУ):

Страховик має надати страхувальнику в паперовій або електронній формі перелік представників, уповноважених виконувати функцію такого страховика щодо опрацювання претензій в АР Крим, областях, м. Києві та Севастополі, спеціальний знак та бланк повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду встановленого МТСБУ зразка (розпорядження Нацкомфінпослуг від 31.08.17 р. № 3631).

·          Із 11 лютого набув чинності Закон від 07.12.17 р. № 2244-VIII, яким урегульовано питання про тимчасові дозволи на мовлення в зоні проведення АТО та прикордонних районах України. Таким дозволом є рішення Нацтелерадіо про надання телерадіоорганізації права на позаконкурсних засадах строком до 1 року здійснювати тимчасове мовлення на територіях з особливим режимом мовлення. Такими визнано райони, що межують з тимчасово окупованою територією України, – АР Крим та м. Севастополь, райони Донецької і Луганської областей.

Нацтелерадіо видає дозвіл за наявності у володільців радіоелектронних засобів дозволів на їх експлуатацію, без проведення конкурсу (за заявковим принципом) та на безоплатній основі.

Порядок видачі та анулювання дозволу на тимчасове мовлення, умови дозволу та порядок здійснення нагляду за додержанням законодавства про телебачення і радіомовлення телерадіоорганізаціями, що здійснюють тимчасове мовлення на територіях з особливим режимом мовлення на підставі відповідного дозволу, визначаються Нацтелерадіо (ч. 9 ст. 23 Закону від 21.12.93 р. № 3759-XII). Закон № 2244 поширюється на період проведення АТО та ще на один рік після дня її завершення.

·          До 23 лютого ліцензіати, які постачають електроенергію за регульованим тарифом, зобов’язані привести свою господарську діяльність у відповідність до Ліцензійних умов, затверджених постановою НКРЕКП від 13.04.17 р. № 504, та подати до НКРЕКП документи і відомості, передбачені ч. 3 ст. 15 Закону від 02.03.15 р. № 222-VIII.

·          Із 23 лютого набуває чинності постанова КМУ від 15.11.17 р. № 870, якою регулюються питання відшкодування втрат підприємств, що виникають у період розгляду розрахунків тарифів на послуги з вивезення побутових відходів; на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води; на централізоване водопостачання та водовідведення; на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем); з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, а також їх встановлення та оприлюднення уповноваженим органом.

Розмір втрат визначається самим підприємством (ліцензіатом, виконавцем) виходячи з витрат, понесених ним на надання відповідного обсягу послуг протягом періоду, який починається з дня подання до уповноваженого органу заяви про встановлення тарифів до дня введення в дію тарифів, включаючи період розгляду розрахунків тарифів, їх встановлення та оприлюднення. Відповідні доповнення унесено до постанов КМУ від 26.07.06 р. № 1010 та від 11.10.17 р. № 817.

·          Із 23 лютого набуває чинності постанова КМУ від 15.11.17 р. № 856, якою внесено зміни:

1. До умов оптової та роздрібної торгівлі ТЗ та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери (п. 10 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 11.11.09 р. № 1200). Нові ТЗ, ТЗ, що перебували в користуванні, їх складові частини, виготовлені в Україні та/або ввезені на митну територію України, з ідентифікаційними номерами, допускаються до продажу у разі відповідності обов’язковим вимогам законодавства, що підтверджується сертифікатом відповідності.

Нові сільсько- та лісогосподарські трактори, їх причепи і змінні причіпні машини, системи, складові частини та окремі технічні вузли, а також ті, що перебували в користуванні, інші механізми та їх складові частини, виготовлені в Україні та/або ввезені на територію України, з ідентифікаційними номерами і для яких встановлено обов’язкові вимоги до безпеки для життя, здоров’я споживачів, їх майна, навколишнього природного середовища, допускаються до продажу за наявності:

·          знака відповідності технічним регламентам, декларації про відповідність або декларації про вбудовування незавершеної машини – для машин, на які поширюється дія Техрегламенту, затвердженого постановою КМУ від 30.01.13 р. № 62 (далі – Техрегламент № 62);

·          номера сертифіката затвердження типу, нанесеного на табличці виробника або зазначеного в паспорті на машину, сертифіката відповідності затвердженому типу, оформленого на підставі сертифіката затвердження типу, – для машин, на які поширюється дія Техрегламенту, затвердженого постановою КМУ від 28.12.11 р. № 1367 (далі – Техрегламент № 1367).

2. До порядку відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільгосптехніки, інших механізмів (далі – машини) державними інспекціями сільського господарства. У разі першої реєстрації машин необхідно подавати:

·          декларацію про відповідність, оформлену виробником або його уповноваженим представником, – для машин, на які поширюється дія Техрегламенту № 62;

·          сертифікат затвердження типу, виданий органом з оцінки відповідності, а також сертифікат відповідності затвердженому типу, оформлений виробником або його уповноваженим представником на підставі сертифіката затвердження типу, – для машин, на які поширюється дія Техрегламенту № 1367 (п. 82 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 08.07.09 р. № 694).

 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали