Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Енергетична ефективність будівель

Продовжуємо започатковану традицію публікації (не)доступних і (не)офіційних держстандартів. 

Сьогодні пропонуємо Вашій увазі ДСТУ Б А.2.2-12:2015 Енергетична ефективність будівель. Метод розрахунку енергоспоживання при опаленні, охолодженні, вентиляції, освітленні та гарячому водопостачанні, затверджений наказом Мінрегіону від 27.07.2015 №178) - для вільного скачування http://zhytlo.in.ua/…/dstu_b_a.2.2-12-2015_energetichna_efe…

Документ прийнятий на вимогу адаптації законодавства України до Європейських норм. Глобальна його мета – надати європейським інвесторам адаптовану і зрозумілу інформацію для прорахунку інвестиційної привабливості проектів з термомодернізації будівель.

Спробуємо розглянути, які новації встановлює цей Держстандарт.

ДСТУ детально враховує кліматичні умови, характерні для конкретної будівлі, а саме:

  1. Зовнішню температуру та вологість, що розраховується для будівлі погодинно. Це дуже зручно, якщо є можливість регулювати споживання тепла.
  2. Враховуються такі умовно нестабільні величини, як сонячна енергія, що має погодинно змінний кут. Тут існують постійні затінення (будівлі, дерева тощо) та хмарнісь, що змінюється безперервно. Також сонячне тепло найбільше нагріває сторону з прямим попаданням світла та в десятки разів більше при прямому попаданні через скляні елементи (вікна, прозорі двері, тощо).
  3. Вітер, що має похвилинно змінну швидкість (пориви) та напрямок, і, залежно від напрямку, має різні перешкоди, так зване вітрове затінення в різних частинах будівлі. Вплив вітру також змінюється з підвищенням поверху.

Слід зазначити, що врахувати усі вищезазначені умови можна виключно методом усереднення. Також у п.5.2.2. зазначається, що найкращий результат можна отримати саме при прорахунку за рік. Помісячні розрахунки дають суттєве відхилення.

Варто зазначити, що методика розрахунку планового енергоспоживання будівлі (за середніми кліматичними показниками), яка використовувалася раніше, також давала доволі точний результат при річному розрахунку.

ДСТУ має на меті врахування теплопередачі всередині будинку, а саме між різними зонами. Зони відрізняються за тепловим режимом, режимом циркуляції повітря, освітленням, вологістю тощо.

Як наслідок, щоб описати одне приміщення (кімнату) в будівлі, необхідно для неї «ексклюзивно» врахувати зовнішню температуру (погодинно), вологість (погодинно), проникнення сонячної енергії через стіни та вікна (погодинно, у\враховуючи захмарення та стаціонарне затінення, напрямок відносно півночі), вітер (силу, напрямок, затінення, поверх), розміщення у будівлі.

Оскільки документ містить велику кількість деталей щодо методики розрахунку енергобалансу, то ці розрахунки досить важко зробити вручну. Процес розрахунку значно спрощує спеціалізоване програмне забезпечення.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
15.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня З 5 липня в Україні відновлюється обов’язкове подання статистичної звітності Чи буде 15 липня вихідним днем Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 28.05.2025) ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лис...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
21.05.2025
Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки
Більше за темою: Перелік галузевих та регіональних нормативних актів, якими затверджено критерії визнання підприємств критично важливими в особливий період Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Мінекономіки в листі від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 поінформу...
Нове
18.07.2025
Документи, які набули чинності з 14 по 20 липня 2025 року
Документи, які набули чинності цього тижня та стануть у нагоді при здійсненні господарської діяльності. Закон України від 17.06.2025 № 4496-IX «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу...
18.07.2025
Зміни в законодавстві з 14 по 18 липня 2025 року
Збірка змін в законодавстві, які відбулися цього тижня Кабмін оновив правила визначення критичності підприємств для бронювання працівників Кабмін зобов’язав обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації (або військові адміністрації, якщо такі створено) протягом одног...
18.07.2025
З 1 січня 2026 року для маркування будуть використовуватись електронні марки
16 липня, Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про затвердження Порядку маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України».  З 1 січня ...
Кращі матеріали