Електронний реєстр медвисновків (огляд наказу № 2136)
1 жовтня 2020 року набув чинності наказ МОЗ від 18.09.20 р. № 2136 «Деякі питання ведення Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я» (далі – Наказ № 2136), яким затверджено два документи:
- Порядок ведення Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я (далі – Порядок № 2136/1);
- Порядок формування та видачі медичних висновків про народження в Реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров’я (далі – Порядок № 2136/2).
Крім того, були внесені зміни до деяких наказів МОЗ.
Розглянемо основні зміни, які пов’язані з появою Реєстру медичних висновків (далі – Реєстр) в електронній системі охорони здоров’я.
Порядок ведення Реєстру
На кого поширюється Порядок № 2136/1?
Дія Порядку № 2136/1 поширюється на установи охорони здоров’я та фізосіб-підприємців, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики (далі – СГ) і формують медвисновки відповідного виду.
Майте на увазі! Медвисновки, внесені до Реєстру відповідно до Порядку № 2136/1, є первинною обліковою медичною документацією в електронній формі.
Які відомості вносяться до Реєстру?
Наказ № 2136 містить перелік обов’язкових медичних відомостей, унесених до Реєстру, а саме:
- медичних висновків про народження з 1 жовтня 2020 року – для всіх установ охорони здоров’я та фізосіб-підприємців, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики за фахом «Акушерство та гінекологія» і надають медичну допомогу під час пологів;
- медичних висновків інших видів – для установ охорони здоров’я та фізосіб-підприємців, які отримали ліцензію на провадження госпдіяльності з медичної практики (у строки, які будуть визначатися законодавством щодо формування та видання таких висновків).
До відома! Поняття «медичний висновок» уживається в значенні електронного документа, який формується на підставі медичних записів у системі та містить висновок лікаря про тимчасову або постійну втрату працездатності, придатність до певних видів діяльності, про стан здоров’я пацієнта або з інших питань, визначених законодавством.
Які відомості містить медвисновок?
Згідно з п. 7 Порядку № 2136/1 запис про медвисновок в Реєстрі містить:
- номер запису в Реєстрі;
- посилання на запис про пацієнта в Реєстрі пацієнтів;
- посилання на запис про лікаря в Реєстрі медичних працівників, який сформував і підписав медвисновок;
- посилання на запис про СГ у Реєстрі суб’єктів господарювання у сфері охорони здоров’я;
- дату та час формування та реєстрації медвисновку в Реєстрі;
- вид медвисновку;
- суть висновку лікаря відповідно до виду медвисновку;
- строк дії медвисновку або вказівки «безстроково»;
- відомості, передбачені відповідними порядками формування та видання медвисновків відповідного виду, затвердженими МОЗ.
Увага! Медичні висновки, які вносяться до Реєстру, підписуються кваліфікованим електронним підписом лікаря (п. 6 Порядку № 2136/1).
Чи можна вносити зміни до запису Реєстру?
Зміни до медичних висновків уносяться шляхом створення нового запису в Реєстрі з одночасним проставлянням позначки про скасування запису, до якого вносяться зміни.
Важливий нюанс! Початковий зміст інформації, що міститься в медвисновку, зберігається в центральній базі даних і не підлягає зміні або видаленню!
Якщо технічну неточність або недостовірну інформацію в медвисновку з Реєстру виявить:
- особа, яка внесла цей медвисновок до Реєстру – така особа повинна внести відповідні зміни до запису, а також повідомити про це пацієнта (його законного представника) по телефону, електронною поштою або іншим доступним способом зв’язку протягом 3 днів із дня внесення таких змін;
- пацієнт (його законний представник) або інша особа, що має доступ до медвисновків – йому слід звернутися до особи, яка внесла цей запис до Реєстру, щоб до системи були внесені відповідні зміни (звернутися можна також по телефону, електронною поштою або іншим доступним способом). У свою чергу, зазначену особу зобов’язані повідомити про внесення змін пацієнта (його законного представника) по телефону, електронною поштою або іншим доступним способом протягом 3 днів із дня внесення таких змін.
Як пацієнт може отримати відомості з Реєстру в паперовій формі?
Згідно з п. 10 Порядку № 2136/1 на прохання пацієнта (його законного представника) медичний працівник із правом доступу до відповідних даних у системі повинен надати пацієнтові інформацію про нього, що міститься в Реєстрі, у формі виписки.
Формування та видання медичних висновків про народження
Механізм формування та видання медичних висновків про народження в Реєстрі визначено Порядком № 2136/2. Даний Порядок є обов’язковим для установ охорони здоров’я та фізосіб-підприємців, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медпрактики за фахом «Акушерство та гінекологія» і надають медичну допомогу під час пологів.
Згідно з п. 6 Порядку № 2136/2 кожний медвисновок про народження містить такі відомості:
- номер запису в Реєстрі;
- посилання на запис про немовля в Реєстрі пацієнтів;
- посилання на запис про жінку, яка народила дитину, у Реєстрі пацієнтів;
- посилання на запис про лікаря в Реєстрі медичних працівників, який сформував і підписав медичний висновок;
- посилання на запис про СГ у Реєстрі суб’єктів господарювання у сфері охорони здоров’я;
- повне найменування СГ (П. І. Б. для фізосіб-підприємців);
- адресу місця надання медичних послуг;
- посилання на запис у Реєстрі медичних записів, записів про направлення та електронних рецептів, на підставі якого здійснюється формування та видання медвисновку про народження
- дату та час формування та реєстрації медвисновку в Реєстрі;
- вид медвисновку («Медичний висновок про народження»);
- категорію медвисновку («За результатами огляду пологів»)
- суть висновку лікаря: дата народження дитини; стать немовляти;
- строк дії медвисновку визначається як безстроковий (дата закінчення дії медвисновку не вказується).
Майте на увазі! Медвисновок про народження, унесений до Реєстру, містить висновок лікаря про факт народження дитини і є підставою для реєстрації народження дитини в органах державної реєстрації актів цивільного стану.
Коментарі до матеріалу