Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Аудит по-новому: що чекає бізнес

05.10.2018

З 1 жовтня набирає чинності закон Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність, який повністю змінює правила гри на ринку аудиту.

Підписавши Угоду про асоціацію з ЄС у 2014 році, Україна взяла на себе зобов'язання гармонізувати своє законодавство з європейськими нормами. І перш за все це стосується ділового законодавства, включаючи сферу фінансової звітності та аудиту.

З метою виконання зобов'язань України в минулому році були внесені зміни до Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні. Згідно з новими вимогами закону, підприємства поділяються за категоріями, і з'являються нові вимоги до аудиту певних категорій підприємств, включаючи підприємства суспільного значення - нове поняття, яке було внесене в українське законодавство відповідно до загальносвітової практики, а також додаткові вимоги до підготовки та оприлюднення фінансової звітності різних категорій підприємств і звіту про управління (management report).

Закон Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність, що вступив у дію, ґрунтується на положеннях Директиви 2006/43/ЄС та Регламенту 537/2014, які регулювали реформу аудиту в країнах ЄС у 2016 році, і посилює вимоги до аудиту і процесу складання та оприлюднення фінансової звітності компаній, а також до системи корпоративного управління компаній та взаємодії з аудиторами.

Для більшості компаній України фінансова звітність разом з обов'язковим аудиторським висновком стає надбанням громадськості, оскільки з'являється нова вимога щодо оприлюднення звітності для низки категорій підприємств. Також тепер разом з фінансовою звітністю більшість компаній повинна буде надавати звіт про управління, який відображає стан і перспективи розвитку підприємства і розкриває основні ризики та фактори невизначеності щодо його діяльності. Отже, в результаті нововведень ринок отримає більшу прозорість діяльності бізнесу, що підвищить довіру зарубіжних інвесторів до українських компаній і підвищить інвестиційну привабливість України в цілому.

Серед норм, які сприятимуть прозорості аудиторських послуг - вимога щодо створення аудиторського комітету. Публічно значущі компанії також більше не зможуть використовувати послуги бухгалтерського обліку на аутсорсингу і зобов'язані будуть створити внутрішню бухгалтерську службу.

Також можна прогнозувати, що передбачені законом Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність нові вимоги до контролю якості, аудиторських висновків, мінімальної кількості сертифікованих аудиторів, необхідних для проведення обов'язкового аудиту, не тільки сприятимуть підвищенню якості і прозорості надання аудиторських послуг, але й спричинять додаткові витрати для аудиторських компаній і бізнесу, включаючи обов'язкові внески на фінансування діяльності нового регулятора і Аудиторської палати України.

З іншого боку, важливим нововведенням є заборона на надання низки неаудиторських послуг аудитором підприємств суспільного значення, який також може збільшити затратність для бізнесу в Україні, принаймні в перехідному періоді. Дані обмеження є більш суворими, ніж це передбачено Кодексом професійної бухгалтерської етики Ради з міжнародних стандартів бухгалтерської етики (IESBA), яким керуються аудитори при проведенні аудиторських перевірок згідно з Міжнародними стандартами аудиту, проте, практично повністю повторює вимоги, введені в країнах ЄС в рамках аудиторської реформи 2016 року. Деякі термінологічні неузгодженості в законодавстві ускладнюють моніторинг заборон такого роду, у зв’язку з чим є можливість суб'єктивного трактування тих чи інших положень.

Ускладнить впровадження закону і відсутність сформованого інституту громадського нагляду за аудиторською діяльністю, який покладається на нового регулятора - Державна установа "Орган громадського нагляду за аудиторською діяльністю", який був зареєстрований в кінці вересня 2018 року, але поки ще перебуває в процесі створення.

За відсутності вибудуваної роботи регулятора ринку може виникнути певний колапс, коли аудиторські компанії зіткнуться з безліччю питань про трактування тих чи інших норм закону і не зможуть отримати відповіді на них з боку уповноваженого державою органу. Щоб прискорити впровадження закону аудиторськими компаніями, на даному етапі було б доцільним проведення з боку регулятора і Аудиторської палати України інформаційно-роз'яснювальної роботи, а також створення умов для підвищення кваліфікації існуючих аудиторів згідно з новими правилами.

З огляду на все вищевикладене, на думку експертів в Україні, період адаптації бізнесу до нових вимог закону Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність (№6016-д) становитиме не менше одного-двох років.

https://biz.nv.ua/

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
27.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки Актуальні рахунки для сплати податків Пропонують повернути 100 % бронювання для критично важливих підприємств Мінцифри змінила критерії визначення критично важливих під...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
Нове
27.05.2025
Затверджено зміни до Інструкції про порядок нарахування і сплати ЄСВ
Абзаци сьомий, восьмий пп. 5 п. 2 розд. ІII Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449, викладено в новій редакції.   Відповідно до Законів від 19.12.2024 № 4170-...
26.05.2025
ПН_РЕЗ привели у відповідність до митної декларації: чи вказувати в декларації дані РК_РЕЗ_2
Чи необхідноз 01.12.2024 відображати в декларації дані РК_РЕЗ_2, складеного з метою приведення показників ПН_РЕЗ у відповідність з показниками митної декларації? Більше за темою: Режим експортного забезпечення ПДВ: аналізуємо роз’яснення ДПС Як оформлювати податкові накладні при експорт...
26.05.2025
Обов’язок щодо особистого страхування від нещасних випадків на транспорті скасовано
Більше за темою: Нещасний випадок на підприємстві: як діяти Урядом на засіданні 23 травня визнано такою, що втратила чинність, постанову КМУ від 14.08.1996 № 959 «Про затвердження Положення про обов’язкове особисте страхування від нещасних випадків на транспорті» у звʼязку з ...
Кращі матеріали