Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Заплановано реформу статзвітності

03.08.2020 78 0 0

В інтерв’ю електронному виданню «Економічна правда» (https://www.epravda.com.ua) Ігор Дядюра, заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, розповів про заплановане реформування статистичної звітності.

Зараз підприємства повинні подавати в Держстат десятки звітів на рік. На їх оформлення компанії витрачають близько 147 млн грн щороку.

Подання звітів створює величезне навантаження на підприємства, значно ускладнює ведення бізнесу, негативно впливає на інвестиційний клімат. Маємо на меті – зменшити кількість звітів або відмовитися від них, проте це неможливо, бо статистичні дані необхідні для процесів державного управління.

Система державної статистики забезпечує достовірною економічною та соціальною інформацією чотири основні групи користувачів: громадянське суспільство, органи влади, бізнес та міжнародні організації.

У сучасному світі потреба в статистичній інформації надзвичайно велика, але ця інформація має бути якісною, оперативною та релевантною. На жаль, сьогодні це не завжди так, і ситуацію повинна змінити реформа. Крім Держстату, офіційну статистику збирають і поширюють інші державні органи. Інформацію про систему охорони здоров’я накопичує Центр медичної статистики МОЗ, дані про банківську систему акумулює та оприлюднює НБУ. Користувачам часто важко знайти необхідну інформацію, бо немає єдиної налагодженої системи даних. Як розв’язати цю проблему?

Треба на законодавчому рівні закріпити обов’язок держорганів надавати статистичній службі всі дані для підготовки офіційної статистики. Це прискорить процес збирання та оброблення даних, покращить їх якість і точність. Крім того, органи влади повинні координувати свою діяльність, збирати та обробляти дані таким чином, щоб їх можна було порівняти між собою.

На початку цього року уряд оголосив, що планує скасувати близько 40 % форм статзвітності підприємств. Наразі органи влади ще мають час для налагодження інформаційного обміну статистикою. Проміжні результати показують, що цілком можливо відмовитися від деяких форм. Окремі звіти можна подавати не щомісяця, а раз на п’ять років. Ці кроки допоможуть зменшити навантаження на бізнес. У результаті виграють усі: і бізнес, і держава, і суспільство.

Коментар редакції 

На початку року перелік обов’язкової звітності до Держстату був дещо змінений, деякі звіти були скасовані, деякі – поєднані з іншими (детальніше див. «Уточнено перелік розрахунково-касових операцій, які не обкладаються ПДВ»).

Скориставшися зручним сервісом від Держстату для респондентів (http://www.ukrstat.gov.ua) та увівши лише код ЄДРПОУ своєї установи, ви можете переглянути перелік статзвітності, яку слід подати саме вашій установі.

Отже, чекаємо на реформу статзвітності та на зменшення навантаження. Про всі зміни будемо повідомляти в наших публікаціях.

Утім, станом на сьогодні замість скорочення ми бачимо затвердження наказом Держстату від 21.07.20 р. № 222 нової форми № 3-борг (місячна) «Звіт про заборгованість з оплати праці».

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали