Відновлення ПДВ-реєстрації за рішенням суду: чи можна скористатися колишнім лімітом реєстрації
ПДВ-реєстрація у відповідях на запитання
Оподаткування перехідних операцій у разі зміни статусу платника ПДВ
В Індивідуальній податковій консультації ДФС від 08.10.18 р. № 4332/6/99-99-15-03-02-15/ІПК розглянута ситуація, коли підприємству згідно з рішенням суду була відновлена реєстрація як платника ПДВ. У зв'язку із цим у підприємства виникло запитання: чи може воно скористатися лімітом реєстрації, який сформувався на його електронному рахунку в системі електронного адміністрування (далі – СЕА) до моменту анулювання його ПДВ-реєстрації?
На жаль, ні. Річ у тому, що після анулювання ПДВ-реєстрації залишок коштів на рахунку платника в СЕА перераховується до бюджету, а сам рахунок закривається (п. 2001.8 Податкового кодексу, далі – ПК; п. 7 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 16.10.14 р. № 569).
А ось із бюджету платник може повернути свої кошти, подавши до органу ДФС заяву в довільній формі (п. 43.4 ПК). Причому платникам ПДВ ці суми повертаються на електронний рахунок у СЕА (п. 43.41 ПК). Проте повернення таких сум у СЕА не призводить до збільшення ліміту реєстрації (ЗІР, категорія 101.17). Отримані гроші платник може використовувати для погашення податкових зобов'язань за декларацією, уточнюючим розрахунком або повернути на свій поточний рахунок на підставі додатка 4 до декларації (але тільки в межах існуючого на дату подання декларації ліміту реєстрації).
Державна фіскальна служба України
Індивідуальна податкова консультація
від 08.10.18 р. № 4332/6/99-99-15-03-02-15/ІПК
Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо можливості використання платником податку, якого відновлено у реєстрі платників ПДВ на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкові накладні та/або розрахунки коригування до податкових накладних (∑Накл) (далі – реєстраційна сума), що обліковувалася у такого платника податку на рахунку у Системі електронного адміністрування ПДВ (далі – Система) до дати анулювання реєстрації його як платника податку та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Основні принципи функціонування Системи визначено статтею 200 розділу V ПКУ і пунктами 33, 34 і 341 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі – Порядок № 569).
Відповідно до пункту 2001.8 статті 2001 розділу V ПКУ та пункту 7 Порядку № 569 після анулювання реєстрації платника податку залишок коштів на його рахунку у Системі перераховується до бюджету, а такий рахунок закривається. Перерахування коштів до бюджету здійснюється на підставі реєстру, який центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника і сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру такий орган перераховує суми податку до бюджету.
При цьому згідно з пунктом 27 Порядку № 569 у разі анулювання реєстрації платника податку податкові зобов’язання визначаються на підставі податкової звітності з ПДВ за підсумками останнього звітного (податкового) періоду, визначеного пунктом 184.6 статті 184 розділу V ПКУ. Залишок коштів на електронному рахунку платника податку після розрахунків з бюджетом за результатами останнього звітного (податкового) періоду перераховується до бюджету.
Якщо після анулювання реєстрації платника податку залишок коштів на електронному рахунку недостатній для сплати до бюджету узгоджених податкових декларацій з ПДВ, остаточний розрахунок з бюджетом таким платником здійснюється з власного поточного рахунка на електронний рахунок.
Якщо залишок коштів на електронному рахунку, який після анулювання реєстрації платника податку перераховано до бюджету, перевищує суми узгоджених податкових зобов’язань з податку за результатами останнього звітного (податкового) періоду, такі суми повертаються з бюджету в порядку, передбаченому статтею 43 розділу II ПКУ, за заявою платника податку.
Разом з цим, на сьогодні нормами чинного законодавства не передбачено можливості використання платником податку, якого відновлено у реєстрі платників ПДВ, у тому числі на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, реєстраційної суми, що обліковувалася у такого платника податку на рахунку у Системі до дати анулювання реєстрації його як платника податку.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II ПКУ).
Коментарі до матеріалу