Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Вплив дисконтування на оподаткування

05.12.2019

З 29 жовтня 2019 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 16 вересня 2019 року № 379 (далі - Наказ № 379), яким запроваджено дисконтування як процентної, так і безпроцентної дебіторської та кредиторської заборгованостей.

Що ж таке дисконтування?

Дисконтування - це приведення вартості майбутніх боргів до значення на теперішній момент. Воно відображає той економічний факт, що сума грошей, наявна в цей момент, має більшу вартість ніж рівна їй сума, яка з’явиться в майбутньому.

Простими словами, вартість фінансових активів на дату визнання буде більшою ніж їх вартість на дату погашення, а вартість фінансових зобов’язань на дату визнання буде меншою ніж їх вартість на дату погашення через інфляцію, ризики, можливість отримання альтернативних доходів.

З урахуванням змін, внесених Наказом № 379 до П(С)БО 10 та П(С)БО 11, вся довгострокова дебіторська заборгованість (а не лише та, на яку нараховують проценти) та всі довгострокові зобов’язання (а не лише ті, на які нараховують відсотки) мають бути відображені в балансі за їхньою теперішньою (дисконтованою) вартістю.

Крім цього, з П(С)БО 11 «Зобов'язання» виключено норму, згідно з якою зобов'язання, на яке нараховуються відсотки та яке підлягає погашенню протягом 12 місяців з дати балансу, слід розглядати як довгострокове зобов'язання, якщо первісний термін погашення був більше ніж дванадцять місяців та до затвердження фінансової звітності існує угода про переоформлення цього зобов'язання на довгострокове.

У примітках до фінансової звітності наводиться інформація про перелік і суми зобов'язань, що включені до статей балансу «Інші довгострокові зобов'язання», «Інші поточні зобов'язання».

Як впливають зміни  в бухгалтерському обліку на податковий облік?

Податковий облік базується на бухгалтерському обліку та коригується лише виключним переліком податкових різниць, регламентованим статтями 138, 139, 140, 141 Податкового кодексу України.

Платники зобов’язані дотримуватись вимог  ПСБО (МСБО) щодо  обліку фінансових інструментів (фінансових зобов’язань та фінансових активів) та формування доходів та витрат за рахунок дисконтування.

Правильність відображення операцій в обліку набирає особливої актуальності після запровадження механізму визначення об'єкта оподаткування з податку на прибуток на основі даних бухгалтерського обліку. Адже неправильне відображення операцій в бухгалтерському обліку автоматично призводить до появи податкових ризиків.

Зокрема,  це стосується обліку фінансових інструментів (фінансових активів та фінансових зобов’язань) та формування витрат та доходів за рахунок дисконтування.

Яких саме фінансових інструментів?

Тих, які утримуються суб’єктами господарювання до погашення та контрактні умови яких передбачають надходження чи погашення коштів як основної суми, так і відсотків на непогашену суму в конкретні дати.

Прикладами фінансових активів є довгострокові дебіторські заборгованості, видані позики, отримані векселі, придбані облігації, депозити у банках.

Прикладами фінансових зобов’язань є довгострокові кредиторські заборгованості, отримані позики, отримані кредити, видані векселі, емітовані облігації.

kyiv.tax.gov.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
08.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Уряд пропонує розшири категорії громадян, які мають право на відстрочку Держпраці перевірятиме роботодавців на предмет мобінгу: законопроєкт підписаний ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 27.06.2025 Які податки планує збільшити ...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
10.07.2025
Чи можна укладати ЦПД із неповнолітньою особою замість трудового договору
Використовуєте працю неповнолітніх осіб? А який вид відносин з ними можна укладати: цивільно-правового характеру чи трудовий? Більше за темою: Договір ЦПХ: оформлення та відображення у звітності Працюємо з фізособами за ЦПД: вимоги до оформлення та бухобліку розрахунків Конституцією України (ст. 4...
10.07.2025
Перевіряємо оцифрування трудових книжок в особистому кабінеті
До завершення терміну оцифрування трудових книжок залишилось менше року, тому важливо не зволікати з поданням сканкопій до ПФУ. Більше за темою: Електронні та паперові трудові книжки: що краще обрати та як використовувати Трудова книжка втрачена чи зіпсована: як оформити дублікат Подати сканкопії ...
10.07.2025
Інфляція в червні склала 100,8 %
Зведена таблиця індексів інфляції (ІСЦ) Інфляція на споживчому ринку у червні 2025 року порівняно із травнем 2025 року становила 0,8 %, з початку року – 12,1 %. Базова інфляція у травні 2025 року порівняно із квітнем 2025 року становила 0,5 %, з початку року – 4,4 %. На споживчому ринк...
Кращі матеріали