Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи вплине сума «перехідної» дооцінки на результати податкового обліку

14.06.2019 76 0 0

Платник податку на прибуток уніс зміни до своєї облікової політики. А саме: змінив модель оцінки інвестиційної нерухомості (далі – ІН) на дату балансу. Раніше він оцінював свою ІН за первісною вартістю за вирахуванням зносу (з урахуванням втрат/вигід від зменшення/відновлення корисності), а зараз оцінюватиме таку нерухомість за справедливою вартістю. Причому при переході на нову модель оцінки об’єкт ІН відразу довелося дооцінити у бухобліку до такої справедливої вартості.

Запитання: чи вплине сума «перехідної» дооцінки на результати податкового обліку платника, який зобов’язаний коригувати фінрезультат на різниці, передбачені розд. III Податкового кодексу (далі – ПК)?

Відповідь: так, тією мірою, якою вона вплине на бухгалтерський фінрезультат до оподаткування. А «переоціночні» коригування з п. 138.1 та 138.2 ПК у цьому випадку не застосовуються. Пояснимо, чому так.

У період оцінки ІН за первісною вартістю за вирахуванням зносу платник для обліку операцій із такою ІН застосовував різниці, установлені ст. 138 ПК для основних засобів (далі – ОЗ) (зокрема, різниці, пов’язані з амортизацією). При цьому така ІН не підлягала переоцінці згідно з п. 18 П(С)БО 32. Тому «переоціночні» різниці з п. 138.1 та 138.2 ПК до неї не застосовувалися.

Після переходу на модель оцінки ІН за справедливою вартістю така ІН перестала підпадати під визначення ОЗ з пп. 14.1.138 ПК. Адже вартість такої нерухомості перестала поступово зменшуватися у зв’язку з її фізичним або моральним зносом (тобто перестала амортизуватися). Тому всі операції з такою ІН перестали підлягати коригуванню на різниці, передбачені ст. 138 ПК. Вони повинні відображатися для цілей податкового обліку так само, як і в бухобліку.

Тому результат від дооцінки ІН до справедливої вартості на дату балансу при переході на іншу модель оцінки відображається за правилами бухобліку і показується у складі фінрезультату до оподаткування без коригувань з п. 138.1 та 138.2 ПК.

Такого ж висновку дійшли і фахівці ДФС у Харківській області в Індивідуальній податковій консультації від 03.04.19 р. № 1410/ІПК/20-40-12-04-11.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали