Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Виплати практикантам

02.03.2015

Студент може проходити на підприємстві практику або стажування. Оподаткування виплат таким категоріям працівників різниться. Щоб раптом не переплутати практиканта зі стажером, треба подивитись на договір, який підприємство з ним уклало. Власне, договір на стажування укладається безпосередньо із самим студентом, а на проходження практики – з учбовим закладом.

Правове регулювання виробничої практики різниться для студентів вищих навчальних закладів, та учнів професійно-технічних училищ:
· Положення про проведення практики студентів вищих навчальних закладів України (Положення № 93) затверджено наказом Міністерство Освіти України від 08.04.1993 р. № 93
· Порядок надання робочих місць для проходження учнями, слухачами професійно-технічних навчальних закладів виробничого навчання та виробничої практики ( Порядок № 992) затверджено постановою КМУ від 07.06.1999 р. № 992.

Форми договорів про проходження практики для студентів наведені у додатку 1 до Положення № 93, для учнів ПТУ - в додатку до Порядку № 992.

Відповідно до п 5.2 Положення № 93, витрати на практику студентів вищих навчальних закладів входять складовою частиною в загальні витрати на підготовку спеціалістів. Усі витрати на проходження практики студентів вишів підприємству перераховує учбовий заклад. Розмір витрат на практику студентів визначається кошторисом-калькуляцією, яка є невід'ємною частиною договору між вишем і підприємством. Основними статтями витрат на проходження практики можуть бути:

  • оплата праці безпосереднього керівника практики,
  • витрати на матеріальне забезпечення практики (придбання матеріалів, канцтоварів, експлуатація обладнання) тощо.

При цьому для практикантів-студентів вишів законодавчими нормами не передбачено обов'язкової оплати їхньої праці. Тобто оплата праці практикантів-студентів вишів може здійснюватися лише з власної ініціативи підприємств.

Відшкодовувати витрати підприємствам на організацію та проведення практики учнів професійно-технічних училищ ніхто не зобов'язаний. Крім того, відповідно до ст. 25 Закону України «Про професійно-технічну освіту» 10.02.1998 р. № 103/98-ВР, «професійно-практична підготовка учнів, слухачів здійснюється у тісному поєднанні з виготовленням корисної продукції, наданням послуг, що оплачуються згідно з законодавством».

Згідно з п. 17 Положення № 992 оплата праці практикантів-учнів ПТУ здійснюється за фактично виконаний обсяг робіт відповідно до встановлених норм праці та укладених з ПТУ договорами про навчально-виробничу практику. Оплату праці проводять згідно з установленими системами оплати праці за нормами, розцінками, ставками (окладами) з урахуванням коефіцієнтів, доплат і надбавок.

Нараховані учням кошти переводяться для виплати на рахунок ПТУ або виплачуються їм безпосередньо підприємством не пізніше 5 днів після виплати заробітної плати працівникам підприємства. Також умовами договору про проходження практики може бути передбачено, що 50% нарахованої заробітної плати учнів ПТУ спрямовується на рахунок навчального закладу, а 50% виплачується практиканту.

Обкладення ПДФО доходів практикантів відбувається на загальних підставах.
Що стосується ЄСВ, то відповідно до абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 08.07.2010 р. № 2464-VI, платниками ЄСВ є роботодавці, зокрема підприємства, установи й організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності й господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами.

Відповідно до п. 7 Порядку № 992 учні, слухачі навчальних закладів, які згідно з договором, укладеним між ПТУ і підприємством, проходять виробничу практику і виробниче навчання на підприємстві, не включаються до складу і штатного розпису працівників підприємства.

ДФС у своєму роз’ясненні («ЗІР» категорія 301.03) зробила висновок, що між підприємством, що надає робочі місця, і учнями, що проходять виробничу практику, договірні відносини не виникають, тому роботодавці по відношенню до практикантів — учнів професійно-технічних навчальних закладів не є страхувальниками, а практиканти — не є застрахованими особами.
Оскільки учні, які проходять виробничу практику, не є штатними працівниками підприємства, а отже, не перебувають із ним у трудових відносинах, заробітна плата, яка виплачується їм під час проходження виробничої практики, не є базою нарахування й утримання ЄСВ.

Згідно з п. 3.7 Положення № 93 за наявності вакантних місць студенти можуть бути зараховані на штатні посади, якщо робота на них відповідає вимогам програми практики. При цьому не менше 50 відсотків часу відводиться на загально професійну підготовку за програмою практики. У такому випадку між підприємством і практикантом виникають трудові відносини. При цьому підприємство укладає зі студентом строковий трудовий договір на період проходження практики, про що вноситься запис у трудову книжку.

Якщо з практикантом не укладено трудовий або цивільно-правовий договір, то суми виплат за проходження практики обкладаються лише ПДФО.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
20.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято Закон щодо поновлення перебігу позовної давності Мінфін оприлюднив проєкти професійних стандартів «Головний бухгалтер бюджетної установи» та «Бухгалтер бюджетної установи» ДПС відповідає на актуальні запитання платників податкі...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
23.05.2025
Товар вивезено в різних періодах за кількома митними деклараціями: як правильно скласти ПН до операцій РЕЗ
Операції з вивезення товарів за межі МТУ в митному режимі експорту відображаються у складі податкової декларації за звітний (податковий) період, на який припадає дата оформлення кожної такої додаткової декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, на підставі даних таких додатко...
23.05.2025
Єдинник подав несвоєчасно декларацію після скасування рішення ДПС про його анулювання: чи буде штраф
За несвоєчасне подання декларації та несвоєчасну сплату єдиного податку до ФОП – платника єдиного податку (першої – третьої груп) не застосовується фінансова відповідальність. Чи застосовується фінансова відповідальність за несвоєчасне подання податкової декларації платника ЄП (далі &nda...
23.05.2025
У разі виплати авансу утримали менший ПДФО: яка буде відповідальність після перевірки
Платники податків, податкові агенти, а також інші суб’єкти у випадках, прямо передбачених ПК, несуть фінансову відповідальність за вчинення податкових правопорушень. Розглянемо детальніше. Яка відповідальність передбачена до податкового агента, якщо перевіркою встановлено, що під час виплати д...
Кращі матеріали