Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Разделы:
Подразделы:
Подразделы:
Подразделы:

Виплати практикантам

Студент може проходити на підприємстві практику або стажування. Оподаткування виплат таким категоріям працівників різниться. Щоб раптом не переплутати практиканта зі стажером, треба подивитись на договір, який підприємство з ним уклало. Власне, договір на стажування укладається безпосередньо із самим студентом, а на проходження практики – з учбовим закладом.

Правове регулювання виробничої практики різниться для студентів вищих навчальних закладів, та учнів професійно-технічних училищ:
· Положення про проведення практики студентів вищих навчальних закладів України (Положення № 93) затверджено наказом Міністерство Освіти України від 08.04.1993 р. № 93
· Порядок надання робочих місць для проходження учнями, слухачами професійно-технічних навчальних закладів виробничого навчання та виробничої практики ( Порядок № 992) затверджено постановою КМУ від 07.06.1999 р. № 992.

Форми договорів про проходження практики для студентів наведені у додатку 1 до Положення № 93, для учнів ПТУ - в додатку до Порядку № 992.

Відповідно до п 5.2 Положення № 93, витрати на практику студентів вищих навчальних закладів входять складовою частиною в загальні витрати на підготовку спеціалістів. Усі витрати на проходження практики студентів вишів підприємству перераховує учбовий заклад. Розмір витрат на практику студентів визначається кошторисом-калькуляцією, яка є невід'ємною частиною договору між вишем і підприємством. Основними статтями витрат на проходження практики можуть бути:

  • оплата праці безпосереднього керівника практики,
  • витрати на матеріальне забезпечення практики (придбання матеріалів, канцтоварів, експлуатація обладнання) тощо.

При цьому для практикантів-студентів вишів законодавчими нормами не передбачено обов'язкової оплати їхньої праці. Тобто оплата праці практикантів-студентів вишів може здійснюватися лише з власної ініціативи підприємств.

Відшкодовувати витрати підприємствам на організацію та проведення практики учнів професійно-технічних училищ ніхто не зобов'язаний. Крім того, відповідно до ст. 25 Закону України «Про професійно-технічну освіту» 10.02.1998 р. № 103/98-ВР, «професійно-практична підготовка учнів, слухачів здійснюється у тісному поєднанні з виготовленням корисної продукції, наданням послуг, що оплачуються згідно з законодавством».

Згідно з п. 17 Положення № 992 оплата праці практикантів-учнів ПТУ здійснюється за фактично виконаний обсяг робіт відповідно до встановлених норм праці та укладених з ПТУ договорами про навчально-виробничу практику. Оплату праці проводять згідно з установленими системами оплати праці за нормами, розцінками, ставками (окладами) з урахуванням коефіцієнтів, доплат і надбавок.

Нараховані учням кошти переводяться для виплати на рахунок ПТУ або виплачуються їм безпосередньо підприємством не пізніше 5 днів після виплати заробітної плати працівникам підприємства. Також умовами договору про проходження практики може бути передбачено, що 50% нарахованої заробітної плати учнів ПТУ спрямовується на рахунок навчального закладу, а 50% виплачується практиканту.

Обкладення ПДФО доходів практикантів відбувається на загальних підставах.
Що стосується ЄСВ, то відповідно до абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 08.07.2010 р. № 2464-VI, платниками ЄСВ є роботодавці, зокрема підприємства, установи й організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності й господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами.

Відповідно до п. 7 Порядку № 992 учні, слухачі навчальних закладів, які згідно з договором, укладеним між ПТУ і підприємством, проходять виробничу практику і виробниче навчання на підприємстві, не включаються до складу і штатного розпису працівників підприємства.

ДФС у своєму роз’ясненні («ЗІР» категорія 301.03) зробила висновок, що між підприємством, що надає робочі місця, і учнями, що проходять виробничу практику, договірні відносини не виникають, тому роботодавці по відношенню до практикантів — учнів професійно-технічних навчальних закладів не є страхувальниками, а практиканти — не є застрахованими особами.
Оскільки учні, які проходять виробничу практику, не є штатними працівниками підприємства, а отже, не перебувають із ним у трудових відносинах, заробітна плата, яка виплачується їм під час проходження виробничої практики, не є базою нарахування й утримання ЄСВ.

Згідно з п. 3.7 Положення № 93 за наявності вакантних місць студенти можуть бути зараховані на штатні посади, якщо робота на них відповідає вимогам програми практики. При цьому не менше 50 відсотків часу відводиться на загально професійну підготовку за програмою практики. У такому випадку між підприємством і практикантом виникають трудові відносини. При цьому підприємство укладає зі студентом строковий трудовий договір на період проходження практики, про що вноситься запис у трудову книжку.

Якщо з практикантом не укладено трудовий або цивільно-правовий договір, то суми виплат за проходження практики обкладаються лише ПДФО.

Комментарии к материалу
Быстрая регистрация
Будьте в курсе изменений и актуальных тем, задавайте вопросы.
Популярное
20.05.2025
Топ-20 новостей прошлой недели
Самые интересные новости минувшей недели Принят Закон о возобновлении течения исковой давности Минфин обнародовал проекты профессиональных стандартов «Главный бухгалтер бюджетного учреждения» и «Бухгалтер бюджетного учреждения» ГНС отвечает на актуальные вопросы налогоплате...
27.02.2025
Хранение и использование горючего на предприятии в 2025 году: учет, налоги и документальное оформление
Марафон-2025: главные бухгалтерские акценты года У субъектов хозяйствования, использующих в своей деятельности транспортные средства, другие машины и механизмы, потребляющие топливо, постоянно возникают вопросы, связанные с учетом и документальным оформлением операций с таким горючим, а также с изме...
05.03.2025
Опубликовано постановление КМУ, которым упрощена процедура бронирования военнообязанных
Больше по теме: Бронирование работников: пошаговые действия Аннулирование бронирования военнообязанных: основания и условия Отчетность по воинскому учету и бронированию 5 февраля на сайте Кабмина опубликовано постановление от 28.02.2025 № 233, которыи внесены изменения впорядок бро...
Новое
23.05.2025
Товар вывезен в разных периодах по нескольким таможенным декларациям: как правильно составить НН к операциям РЭО
Операции по вывозу товаров за пределы ТТУ в таможенном режиме экспорта отражаются в составе налоговой декларации за отчетный (налоговый) период, на который приходится дата оформления каждой дополнительной декларации, что удостоверяет факт пересечения таможенной границы Украины, на основании данных т...
23.05.2025
Единщик подал несвоевременно декларацию после отмены решения ГНС о его аннулировании: будет ли штраф
За несвоевременную подачу декларации и несвоевременную уплату единого налога к ФЛП – плательщику единого налога (первой – третьей групп) не применяется финансовая ответственность. Применяется ли финансовая ответственность за несвоевременную подачу налоговой декларации плательщика ЕН (дал...
23.05.2025
В случае выплаты аванса удержали меньший НДФЛ: какой будет ответственность после проверки
Налогоплательщики, налоговые агенты, а также другие субъекты в случаях, прямо предусмотренных НК, несут финансовую ответственность за совершение налоговых правонарушений. Рассмотрим подробнее. Какая ответственность предусмотрена для налогового агента, если проверкой установлено, что при выплате дохо...
Лучшие материалы