Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Щодо амортизації об’єктів приєднання як складових газорозподільної системи

Редакція

24.11.2016 171 0 0

Лист ДФС

від 08.11.2016 № 23955/6/99-99-15-02-02-15

Державна фіскальна служба України розглянула лист щодо амортизації об’єктів приєднання як складових газорозподільної системи, які зараховуються до складу основних засобів та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Згідно з п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу III «Податок на прибуток підприємств» Кодексу.

Відповідно до ст. 121 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» публічні акціонерні товариства, банки, страховики, а також підприємства, які провадять господарську діяльність за видами, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, складають фінансову звітність та консолідовану фінансову звітність за міжнародними стандартами.

Ведення публічними акціонерними товариствами бухгалтерського обліку  основних засобів здійснюється за Міжнародним стандартом бухгалтерського обліку 16 «Основні засоби» (далі – МСБО 16).

Різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів, визначаються відповідно до ст. 138 Кодексу.

Розрахунок амортизації основних засобів або нематеріальних активів здійснюється відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності з урахуванням обмежень, встановлених п.п. 14.1.138 п. 14.1 ст. 14 розділу I цього Кодексу, підпунктами 138.3.2 – 138.3.4 цього пункту. При такому розрахунку застосовуються методи нарахування амортизації, передбачені національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, крім «виробничого» методу. (п.п. 138.3.1 п. 138.3 ст. 138 Кодексу).

 Відповідно до п.п. 138.3.2 п. 138.3 ст. 138 Кодексу не підлягають амортизації та проводяться за рахунок відповідних джерел фінансування витрати на придбання/самостійне виготовлення та ремонт, а також на реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення невиробничих основних засобів.

Термін «невиробничі основні засоби» означає основні засоби, які не використовуються в господарській діяльності платника податку.

Підпунктом 138.3.3 п. 138.3 ст. 138 Кодексу передбачені мінімально допустимі строки амортизації основних засобів та інших необоротних активів.

У разі коли строки корисного використання (експлуатації) об’єкта основних засобів в бухгалтерському обліку менше ніж мінімально допустимі строки амортизації основних засобів та інших необоротних активів, то для розрахунку амортизації використовуються строки, встановлені цим підпунктом.

У разі коли строки корисного використання (експлуатації) об’єкта основних засобів в бухгалтерському обліку дорівнюють або є більшими, ніж ті, що встановлені цим підпунктом, то для розрахунку амортизації використовуються строки корисного використання (експлуатації) об’єкта основних засобів, встановлені в бухгалтерському обліку.

Пунктом 11 підрозділу 4 розділу XX «Перехідних положень» Кодексу передбачено, що при розрахунку амортизації основних засобів та нематеріальних активів відповідно до п.138.3 ст.138 Кодексу балансова вартість основних засобів та нематеріальних активів станом на 1 січня 2015 року має дорівнювати балансовій вартості таких активів, що визначена станом на 31 грудня 2014 року відповідно до ст.ст. 144-146 та 148 розділу III Кодексу у редакції, чинній до 1 січня 2015 року.

Таким чином, податковій амортизації згідно з п. 138.3 ст. 138 Кодексу підлягає об’єкт основного засобу, визначений платником у бухгалтерському обліку відповідно до положень МСБО 16, протягом строків корисного використання (експлуатації) такого об’єкта з урахуванням вимог абз. 3 та 4 п.п. 138.3.3 п. 138.3 ст. 138 Кодексу за умови його використання платником податку у власній господарській діяльності.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Міністерством фінансів України, яке затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (п. 2 ст. 6 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).

Отже, з питання правильності визначення об’єкта основного засобу для цілей амортизації у бухгалтерському обліку (у вашому випадку – газопроводу, до якого відбулось приєднання газових мереж зовнішнього газопостачання) слід звертатися до Міністерства фінансів України.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали