Звільнення працівника в період хвороби: коли можливо?
03.03.2016 524 0 0
Відповідь на це запитання надає завідувач сектору юридичного забезпечення Управління Держпраці у Волинській області Сергій Соколов.
Гарантія щодо недопущення звільнення працівника в період його тимчасової непрацездатності з ініціативи власника або уповноваженого ним органу (роботодавця) закріплена в Кодексі законів про працю України (далі — КЗпПУ).
Так, відповідно до ч. 3 ст. 40 КЗпПУ, не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період його тимчасової непрацездатності.
Проте, в деяких випадках працівника, можна звільнити.
По-перше, заборона звільнення в період тимчасової непрацездатності не діє у випадку звільнення працівника з ініціативи роботодавця на підставі п.5 ст. 40 КЗпПУ – нез’явлення на роботу протягом більш як чотирьох місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності, не рахуючи відпустки по вагітності і родах, якщо законодавством не встановлений триваліший строк збереження місця роботи (посади) при певному захворюванні.
По-друге, заборона звільнення в період тимчасової непрацездатності не діє у випадку повної ліквідації підприємства, установи, організації.
Згідно з п. 17 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.1992 р. № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів», недопустимість звільнення працівника в період тимчасової непрацездатності стосується як передбачених статтями 40, 41(1) КЗпП, так й інших випадків, коли розірвання трудового договору відповідно до чинного законодавства провадиться з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. При цьому маються на увазі щорічні, а також інші відпустки, що надаються працівникам як із збереженням, так і без збереження заробітку.
Розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не може бути визнано обгрунтованим, якщо в день звільнення працівнику видано лікарняний листок (довідку в установлених законом випадках) про його тимчасову непрацездатність.
Це зумовлено тим, що ст. 7 КЗпПУ передбачає можливість встановленння законодавством додаткових підстав звільнення працівників, у тому числі і з ініціативи роботодавця.
Щодо звільнення працівника в період тимчасової непрацездатності з власної ініціативи чинне законодавство не містить жодного обмеження.
Джерело: Управління Держпраці у Волинській області
Коментарі до матеріалу