Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Встановлювати ліміт каси у 5-кратному розмірі для відповідних суб’єктів господарювання можна

17.09.2019 606 0 1

За усталеною практикою суб’єкти підприємництва з населених пунктів, де немає банків, розраховуючи граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час (далі – ліміт каси), збільшують середньоденний показник надходження (або видачі) готівки на кратний коефіцієнт (зазвичай 5, якщо здають виручку в банк раз на 5 днів). Хоча Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.17 р. № 148 (далі – Положення № 148), не дає чіткого алгоритму розрахунку, п. 50 цього Положення дозволяє самостійно визначати особливості встановлення такого ліміту. Про встановлення ліміту у п’ятикратному розмірі йшлося в «попереднику» Положення № 148 – Положенні про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженому постановою Правління НБУ від 15.12.04 р. № 637.

Однак ще влітку податківці в одній із своїх консультацій (див. Індивідуальну податкову консультацію ГУ ДФС у Миколаївськiй областi від 02.07.19 р. № 3032/ІПК/14-29-14-06-15) зазначили про неприпустимість, на їхню думку, застосування кратних коефіцієнтів (ураховуючи графік здавання готівкової виручки до банку). Вільно трактуючи Положення № 148, контролери дійшли висновку: у такому разі підприємство повинне встановити ліміт залишку готівки в касі, виходячи зі середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси; натомість підприємство має право тримати в касі готівкову виручку, яка перевищує самостійно встановлений ліміт, протягом 5 робочих днів, уключаючи день, в який уперше виникло перевищення, та 5-й робочий день включно..

Для прояснення ситуації та уникнення непорозумінь із контролерами редакція підготувала відповідний запит до НБУ. Відповідь регулятора (лист НБУ від 14.08.19 р. № 50-0006/42074, див. нижче) однозначна, та, як видно, абсолютно протилежна думці фіскального органу: підприємства, які мають строк здавання готівкової виручки в банк, передбачений пп. 3 п. 48 Положення № 148, можуть визначати ліміт каси у п’ятикратному розмірі середньоденних надходжень готівки або її середньоденної видачі з каси.

Вважаємо, що на цьому можна ставити крапку в зазначеному питанні. Адже саме НБУ визначає порядок ведення касових операцій підприємств та організацій (п. 6 ст. 33 Закону від 20.05.99 р. № 679-ХІV «Про Національний банк України»). А ДФС проводить перевірки на предмет дотримання цього порядку.


Національний банк України  

ЛИСТ  

від 14.08.19 р. № 50-0006/42074

ГО «Всеукраїнський бухгалтерський клуб»

Національний банк України розглянув лист Громадської організації «Всеукраїнський бухгалтерський клуб» від 30.07.19 р. № 1036/0020 ВБК щодо надання роз’яснення з питань встановлення ліміту каси підприємством та повідомляє таке.

Відповідно до пункту 48 розділу V Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні (далі – Положення), затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29.12.17 р. № 148 <...>, установа/підприємство визначає і встановлює за погодженням з банком (у якому відкрито рахунок установи/підприємства, на який зараховуються кошти) строки здавання ним готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках відповідно до таких вимог:

1) для установ/підприємств, розташованих у населених пунктах, де є банки – щодня [у день надходження готівкової виручки (готівки) до їх кас];

2) для підприємств, у яких час закінчення робочого дня (зміни), установлений правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності відповідно до законодавства України, не дає змогу забезпечити здавання готівкової виручки (готівки) у день її надходження, – наступного за днем надходження готівкової виручки (готівки) до каси дня;

3) для установ/підприємств, розташованих у населених пунктах, де немає банків, – не рідше ніж один раз на п’ять робочих днів.

Згідно з пунктом 50 розділу V Положення установа, підприємство, небанківська фінансова установа на підставі цього Положення та з урахуванням особливостей роботи зобов’язані розробити та затвердити внутрішнім документом порядок розрахунку ліміту каси установи, підприємства, небанківської фінансової установи та їх відокремлених підрозділів. У розрахунку враховується строк здавання установою, підприємством, небанківською фінансовою установою готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунка. Ліміт каси установи, підприємства, небанківські фінансові установи встановлюють на підставі розрахунку середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси за рішенням керівника установи, підприємства, небанківської фінансової установи або уповноваженої ним особи.

Отже, підприємства, які мають строк здавання готівкової виручки в банк, передбачений підпунктом 3 пункту 48 розділу V Положення, можуть визначати ліміт каси у п’ятикратному розмірі середньоденних надходжень готівки або її середньоденної видачі з каси.

Одночасно повідомляємо, що згідно з абзацом першим пункту 54 розділу V Положення готівка не вважається понадлімітною в день її надходження, якщо вона здана в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків не пізніше наступного робочого дня банку або видана для використання установою/підприємством відповідно до законодавства (без попереднього здавання її до банку і одночасного отримання з каси банку) наступного дня на потреби, пов’язані з діяльністю установи/підприємства.

Директор Департаменту грошового обігу Національного банку України

В. ЗАЙВЕНКО

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали