Устанавливать лимит кассы в 5-кратном размере для соответствующих субъектов хозяйствования можно
По устоявшейся практике субъекты предпринимательства из населенных пунктов, где нет банков, рассчитывая предельный размер суммы наличности, которая может оставаться в кассе во внерабочее время (далее – лимит кассы), увеличивают среднедневной показатель поступления (или выдачи) наличности на кратный коэффициент (обычно 5, если сдают выручку в банк раз в 5 дней). Хотя Положение о ведении кассовых операций в национальной валюте в Украине, утвержденное постановлением Правления НБУ от 29.12.17 г. № 148 (далее – Положение № 148), не дает четкого алгоритма расчета, п. 50 этого Положения позволяет самостоятельно определять особенности установления такого лимита. Об установлении лимита в пятикратном размере речь шла в «предшественнике» Положения № 148 – Положении о ведении кассовых операций в национальной валюте в Украине, утвержденном постановлением Правления НБУ от 15.12.04 г. № 637.
Однако еще летом налоговики в одной из своих консультаций (см. Индивидуальную налоговую консультацию ГУ ГФС в Николаевской области от 02.07.19 г. № 3032/ІПК/14-29-14-06-15) отметили о недопустимости, по их мнению, применения кратных коэффициентов (учитывая график сдачи наличной выручки в банк). Свободно трактуя Положения № 148, контролеры пришли к выводу: в таком случае предприятие должно установить лимит остатка наличности в кассе, исходя из среднедневного поступления наличности в кассу или ее среднедневной выдачи из кассы; вместо этого предприятие имеет право держать в кассе наличную выручку, которая превышает самостоятельно установленный лимит, в течение 5 рабочих дней, включая день, в который впервые возникло превышение, и 5-й рабочий день включительно.
Для прояснения ситуации и избежания недоразумений с контролерами редакция подготовила соответствующий запрос в НБУ. Ответ регулятора (письмо НБУ от 14.08.19 г. № 50-0006/42074, см. ниже) однозначный и, по всей видимости, абсолютно противоположный мнению фискального органа: предприятия, которые имеют срок сдачи наличной выручки в банк, предусмотренный пп. 3 п. 48 Положения № 148, могут определять лимит кассы в пятикратном размере среднедневных поступлений наличности или ее среднедневной выдачи из кассы.
Считаем, что на этом можно ставить точку в указанном вопросе. Ведь именно НБУ определяет порядок ведения кассовых операций предприятий и организаций (п. 6 ст. 33 Закона от 20.05.99 г. № 679-ХІV «О Национальном банке Украины»). А ГФС проводит проверки на предмет соблюдения этого порядка.
Національний банк України
ЛИСТ
від 14.08.19 р. № 50-0006/42074
ГО «Всеукраїнський бухгалтерський клуб»
Національний банк України розглянув лист Громадської організації «Всеукраїнський бухгалтерський клуб» від 30.07.19 р. № 1036/0020 ВБК щодо надання роз’яснення з питань встановлення ліміту каси підприємством та повідомляє таке.
Відповідно до пункту 48 розділу V Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні (далі – Положення), затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29.12.17 р. № 148 <...>, установа/підприємство визначає і встановлює за погодженням з банком (у якому відкрито рахунок установи/підприємства, на який зараховуються кошти) строки здавання ним готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках відповідно до таких вимог:
1) для установ/підприємств, розташованих у населених пунктах, де є банки – щодня [у день надходження готівкової виручки (готівки) до їх кас];
2) для підприємств, у яких час закінчення робочого дня (зміни), установлений правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності відповідно до законодавства України, не дає змогу забезпечити здавання готівкової виручки (готівки) у день її надходження, – наступного за днем надходження готівкової виручки (готівки) до каси дня;
3) для установ/підприємств, розташованих у населених пунктах, де немає банків, – не рідше ніж один раз на п’ять робочих днів.
Згідно з пунктом 50 розділу V Положення установа, підприємство, небанківська фінансова установа на підставі цього Положення та з урахуванням особливостей роботи зобов’язані розробити та затвердити внутрішнім документом порядок розрахунку ліміту каси установи, підприємства, небанківської фінансової установи та їх відокремлених підрозділів. У розрахунку враховується строк здавання установою, підприємством, небанківською фінансовою установою готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунка. Ліміт каси установи, підприємства, небанківські фінансові установи встановлюють на підставі розрахунку середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси за рішенням керівника установи, підприємства, небанківської фінансової установи або уповноваженої ним особи.
Отже, підприємства, які мають строк здавання готівкової виручки в банк, передбачений підпунктом 3 пункту 48 розділу V Положення, можуть визначати ліміт каси у п’ятикратному розмірі середньоденних надходжень готівки або її середньоденної видачі з каси.
Одночасно повідомляємо, що згідно з абзацом першим пункту 54 розділу V Положення готівка не вважається понадлімітною в день її надходження, якщо вона здана в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків не пізніше наступного робочого дня банку або видана для використання установою/підприємством відповідно до законодавства (без попереднього здавання її до банку і одночасного отримання з каси банку) наступного дня на потреби, пов’язані з діяльністю установи/підприємства.
Директор Департаменту грошового обігу Національного банку України
В. ЗАЙВЕНКО
Комментарии к материалу