Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Умови, за яких можуть не сплачувати єдиний податок фізособи-підприємці, які знаходяться за кордоном

21.12.2023 12 0 0

Чи мають право ФОП – платники єдиного податку (далі – ЄП) першої та другої груп, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, з 01.08.2023 не сплачувати ЄП, якщо такі особи знаходяться за межами території України та здійснюють господарську діяльність (надання послуг/продаж товарів) через мережу Інтернет та/або здійснюють діяльність на іншій території України? 

Основні принципи податкового законодавства України встановлені ст. 4 Податкового кодексу (далі – ПК), зокрема, кожна особа зобов’язана сплачувати встановлені ПК, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями ПК. 

Відповідно до п. 295.1 ПК визначено, що платники ЄП першої та другої груп сплачують ЄП шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20-го числа (включно) поточного місяця. 

Такі платники ЄП можуть здійснити сплату ЄП авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року. Якщо сільська, селищна або міська рада приймає рішення щодо зміни раніше встановлених ставок ЄП, ЄП сплачується за такими ставками у порядку та строки, визначені пп. 12.3.4 ПК. 

Нарахування авансових внесків для платників ЄП першої та другої груп здійснюється контролюючими органами на підставі заяви такого платника ЄП щодо розміру обраної ставки ЄП, заяви щодо періоду щорічної відпустки та/або заяви щодо терміну тимчасової втрати працездатності (п. 295.2 ПК). 

Законом від 30.06.2023 № 3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» (далі – Закон № 3219) внесено зміни з 01.08.2023, зокрема, до ПК щодо скасування можливості для фізосіб-підприємців – платників ЄП першої та другої груп не сплачувати ЄП (крім тих, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих територіях України, станом на дату початку бойових дій, або тимчасової окупації). 

Так, згідно з абзацом першим пп. 9.1 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК, тимчасово, з 1 квітня 2022 року до 31 липня 2023 року фізособи-підприємці – платники ЄП першої та другої групи мали право не сплачувати ЄП. 

Законом № 3219 підрозд. 8 розд. ХХ ПК доповнено пунктом 11, згідно з яким установлено, що з 1 серпня 2023 року фізособи-підприємці – платники ЄП першої та другої групи, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих рф територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації, мають право не сплачувати ЄП за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію. 

Причому такі особи не заповнюють декларацію платника ЄП – фізособи-підприємця за період, в якому відповідно до абзацу першого п. 11 підрозд. 8 розд. ХХ ПК ЄП не сплачувався. 

Для таких платників ЄП, які скористалися правом не сплачувати ЄП, контролюючий орган не проводить нарахування авансових внесків з ЄП, визначене п. 295.2 ПК. 

Податкові зобов’язання із сплати ЄП нараховуються таким платникам ЄП за періоди, за які був сплачений ЄП, що відображені в декларації платника ЄП. 

Штрафні санкції та пеня за несплату (неперерахування) або сплату (перерахування) не в повному обсязі авансових внесків з ЄП у порядку та строки, визначені ПК, до таких платників не застосовуються. 

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, визначається у встановленому Кабміном порядку (абзац сьомий п. 11 підрозд. 8 розд. ХХ ПК). 

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, затверджено наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22.12.2022 № 309, зареєстрованим в Мін’юсті 23.12.2022 за № 1668/39004 (далі – Перелік № 309). 

Відповідно до Переліку № 309 визначаються дати початку та завершення активних бойових дій, виникнення та припинення можливості бойових дій або початку та завершення тимчасової окупації. 

Норми п. 11 підрозд. 8 розд. ХХ ПК не застосовуються з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому було проведено державну реєстрацію зміни місцезнаходження фізособи-підприємця на іншу, ніж зазначена в абзаці першому п. 11 підрозд. 8 розд. ХХ ПК, територію України. 

Однією з умов, яка надає платникам ЄП першої та другої групи право не сплачувати ЄП згідно з абзацом першим п. 11 підрозд. 8 розд. XX ПК, є знаходження їх (платників ЄП ) податкової адреси на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації. 

Відповідно до п. 299.7 ПК відомості щодо податкової адреси суб’єкта господарювання та дати реєстрації вносяться до реєстру платників ЄП. 

Таким чином, не сплачувати ЄП згідно з абзацом першим п. 11 підрозд. 8 розд. XX  ПК мають право фізособи-підприємці – платники ЄП першої та другої групи, податкова адреса яких станом на дату реєстрації платником ЄП (відомості про яку внесені до реєстру платників ЄП) відповідає Переліку № 309, з урахуванням визначених цим же Переліком дат початку бойових дій або тимчасової окупації. 

Разом з тим право не сплачувати ЄП, надане платникам ЄП першої та другої груп п. 11 підрозд. 8 розд. ХХ ПК, не розповсюджується на фізосіб-підприємців – платників ЄП першої та другої груп, які зареєструвались на території, визначеній Переліком № 309, вже після визначених Переліком № 309 дат виникнення можливості бойових дій/початку бойових дій/тимчасової окупації. Такі фізособи сплачують ЄП на загальних підставах. 

Отже, фізособи-підприємці – платники ЄП першої та другої груп, податкова адреса яких станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, які, зокрема, здійснюють господарську діяльність (надання послуг/продаж товарів) через мережу Інтернет та/або здійснюють діяльність на іншій території України, та/або такі особи знаходяться за межами території України, мають право не сплачувати ЄП за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію. 

ЗІР, категорія 107.01 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали