Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Спрощена декларація з ПДВ для нерезидента, який надає електронні послуги: хто і коли подає?

24.11.2021 51 0 0

Нагадаємо, що з 02.07.2021 набув чинності Закон від 03.06.2021 № 1525-IX (далі – Закон № 1525), відомий як Закон про податок на Google (детально про Закон № 1525 ми писали в матеріалі «Закон про податок на Google: знайомимося з новаціями») Згідно із цим Законом нерезиденти (іноземні компанії), які поставляють українським фізособам (включаючи підприємців) електронні послуги, зобов’язані реєструватися платниками ПДВ за спрощеною процедурою. Відповідно, після ПДВ-реєстрації такі платники повинні подавати звітність із ПДВ.

І ось Мінфін наказом від 21.10.2021 № 555 (далі – Наказ № 555) затвердив:

  • форму спрощеної податкової декларації з ПДВ;
  • форму уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань із ПДВ до спрощеної податкової декларації у зв’язку із самостійно виявленими помилками;
  • порядок заповнення і подання спрощеної звітності з ПДВ.

Наказ № 555 повинен набути чинності з 1 січня 2022 року, але не раніше дня його офіційного опублікування («Офіційний вісник України» від 23.11.2021 № 89).

Обсяг наданих послуг і подання заяви на ПДВ-реєстрацію

Як випливає з п. 79 підрозд. 2 розд. ХХ Податкового кодексу (далі – ПК), нерезидент матиме реєструватися платником ПДВ, якщо обсяг операцій із надання електронних послуг фізособам в Україні за 2021 рік перевищить 1 млн грн. У цьому випадку реєстраційну заяву слід подати до 31.03.2022.

Звітний (податковий) період

Згідно з п. 2081.4 ПК звітним періодом для платника ПДВ – нерезидента є квартал. Декларація подається протягом 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу – незалежно від того, поставляв нерезидент протягом такого кварталу електронні послуги українським фізособам чи ні.

Подання декларації і виправлення помилок

Декларацію подає або сам нерезидент, або його представник, який має бути дистанційно ідентифікований.

Усі показники наводяться в іноземній валюті (євро або долар США). Валюта вибирається при реєстрації нерезидента платником ПДВ (наразі форму реєстраційної заяви для таких осіб ще не затверджено). У цій самій валюті спачується податок.

Суму податкових зобов’язань до сплати нерезидент обчислює самостійно. Ця сума вважається узгодженою з дня подання декларації до податкового органу і не може бути оскаржена в адміністративному або судовому порядку.

Проте якщо нерезидент виявить помилку в уже поданій звітній декларації, він має право:

  • подати нову звітну декларацію з виправленими показниками – якщо встигне це зробити до закінчення строку, установленого для подання декларації за цей період;
  • подати уточнюючий розрахунок (далі – УР) – якщо строк для подання декларації за цей період уже минув.

Форма декларації

Форма декларації дуже проста, текст складено двома мовами (українською та англійською). Тобто декларацію можна заповнити або українською, або англійською.

У формі передбачено рядки:

  • для вибору валюти: євро (позначка «Х» проставляється в ряд. 051) або долар США (позначка «Х» проставляється в ряд. 052);
  • для відображення загальної договірної вартості послуг, постачання яких відбулося протягом звітного періоду (база оподаткування);
  • для відображення суми ПДВ (20 % від бази оподаткування).

Оформлення УР

Принцип виправлення помилок в УР до спрощеної декларації нерезидента – такий самий, як і в УР до звичайної декларації українського платника ПДВ.

Тобто в УР заповнюються графи, у яких відображаються:

  • показники декларації, до якої подається УР (гр. 2);
  • правильні показники (які мали бути в декларації) (гр. 3);
  • різниця в абсолютному значенні показників (гр. 3 – гр. 2) (гр. 4).

Недоплата або переплата ПДВ

Якщо в результаті виправлення помилки виникає:

  • недоплата – нерезидент зобов’язаний доплатити до бюджету цю суму протягом 30 календарних днів, що настають за днем подання УР;
  • переплата – її сума автоматично зараховується в рахунок сплати податкових зобов’язань за деклараціями наступних звітних періодів. Нерезиденту сума переплати не повертається.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали