Уцінка товару перед продажем: як обкладати ПДВ?
Багато підприємств з тієї або іншої причини уцінюють свої запаси. Нагадаємо, що запаси відображаються в бухгалтерському обліку і фінансовій звітності за найменшою із двох оцінок (п. 24 П(С)БО 9):
- або за первісною вартістю – історичною (фактичною) собівартістю;
- або за чистою вартістю реалізації – очікуваною ціною реалізації запасів в умовах звичайної діяльності за вирахуванням очікуваних витрат на завершення їх виробництва і реалізацію.
Причому оцінювати запаси за чистою вартістю реалізації слід, якщо на дату балансу (п. 25 П(С)БО 9):
- ціна запасів знизилася;
- запаси зіпсовані;
- запаси застаріли;
- іншим чином втратили первісно очікувану економічну вигоду.
І якщо на дату балансу виявиться, що первісна вартість запасів перевищує їх чисту вартість реалізації, то проводять їх уцінку.
В Індивідуальній податковій консультації від 27.11.19 р. № 1577/6/99-00-07-03-02-15/ІПК розглянуто порядок обкладення ПДВ операцій з уцінки товарів та їх подальшого продажу.
Так, при уцінці товарів об’єкт обкладення ПДВ не виникає, оскільки немає постачання (право власності на товари не переходить до іншої особи) (пп. 14.1.191, п. 185.1 Податкового кодексу, далі – ПК).
Якщо ж підприємство приймає рішення продати уцінені товари, тоді база обкладення ПДВ цієї операції визначається згідно з п. 188.1 ПК. Тобто виходячи з продажної ціни, але не нижче за ціну придбання (для куплених товарів) або не нижче за звичайну ціну (для продукції власного виробництва).
І якщо договірна ціна при продажу товарів виявиться нижчою за базу оподаткування, тоді на різницю потрібно буде донарахувати податкові зобов’язання й оформити податкову накладну з типом причини «15».
Коментарі до матеріалу