Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Вимоги до посад держслужби визначаються в посадових інструкціях

14.09.2020 4295 0 0

Основні обов’язки держслужбовців визначено у ст. 8 Закону від 10.12.15 р. № 889-VІІІ «Про державну службу» (далі – Закон № 889). Цією самою нормою передбачено, що держслужбовці виконують також інші обов’язки, визначені у положеннях про структурні підрозділи держорганів та посадових інструкціях, затверджених керівниками держслужби в цих органах, та контракті про проходження державної служби (у разі укладення).

Згідно зі ст. 19 Закону № 889 право на держслужбу мають повнолітні громадяни України, які вільно володіють державною мовою та яким присвоєно ступінь вищої освіти не нижче:

  • магістра – для посад категорій «А» і «Б»;
  • бакалавра, молодшого бакалавра – для посад категорії «В».

Відповідно до ст. 20 Закону № 889 вимогами до осіб, які претендують на вступ на держслужбу, є вимоги до їхньої професійної компетентності, які складаються із загальних та спеціальних вимог.

Особа, яка претендує на зайняття посади держслужби, має відповідати таким загальним вимогам, зокрема, для посад категорії «В»: наявність вищої освіти ступеня не нижче молодшого бакалавра або бакалавра за рішенням суб’єкта призначення, вільне володіння державною мовою.

Спеціальні вимоги до осіб, які претендують на зайняття посад державної служби категорій «Б» і «В», визначаються суб’єктом призначення з урахуванням рекомендацій, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері держ¬служби.

У п. 2 та 4 розд. I Порядку розроблення посадових інструкцій державних службовців категорій «Б» і «В», затвердженого наказом Нацдержслужби від 11.09.19 р. № 172-19 (далі – Порядок), передбачено, що посадова інструкція – документ, що містить інформацію про посаду держслужби, мету посади, визначає основні посадові обов’язки, права держслужбовця, перелік суб’єктів зовнішньої службової комунікації, вимоги до компетентності та умови служби на відповідній посаді.

Положення посадових інструкцій ураховують для розроблення спеціальних вимог під час підготовки проєкту умов проведення конкурсу, розроблення індивідуальної програми підвищення рівня професійної компетентності держслужбовця, в інших випадках, передбачених законодавством про держслужбу.

Згідно з п. 1 та 4 розд. III Порядку посадова інструкція розробляється відповідно до Форми посадової інструкції державних службовців категорій «Б» та «В» (далі – Форма посадової інструкції) згідно з додатком до цього Порядку на основі:

  • пріоритетів діяльності, завдань і функцій відповідного держоргану та структурного підрозділу;
  • актів законодавства, що передбачають загальні та спеціальні вимоги для зайняття посади державної служби.

Одним із розділів посадової інструкції є вимоги до компетентності, де зазначається перелік відповідних вимог, необхідних для ефективного виконання посадових обов’язків.

Ураховуючи викладене, загальні вимоги для осіб, які претендують на зайняття посад держслужби, передбачено ст. 19 Закону № 889. Спеціальні вимоги для осіб, які претендують на зайняття посад держслужби, мають визначатися суб’єктом призначення.

Щодо вимог до професійної компетентності, то вони визначені у ст. 20 Закону № 889.

Крім того, посадова інструкція має містити спеціальні вимоги, зокрема щодо освіти, які можуть бути передбачені спеціальним законодавством.

Додатково зазначаємо, що у Формі посадової інструкції передбачено розділ «Вимоги до компетентності», в якому можуть бути зазначені вимоги до посади, зокрема щодо освіти.

Роз’яснення Нацдержслужби від 22.07.20 р. № 101-р/з.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали