Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чи слід подавати декларацію з рентної плати в разі продажу свердловини

Роз’яснення
23.07.2025

Чи припиняється подання податкової декларації з рентної плати (в частині рентної плати за спеціальне використання води) у разі відчуження земельної ділянки з свердловиною або закінчення дії/припинення дії (відкликання) дозволу на спеціальне водокористування, на підставі якого здійснювалося використання води?

Відповідно до п. 255.1 Податкового кодексу (далі – ПК) платниками рентної плати за спеціальне використання води, зокрема, є первинні водокористувачі – суб’єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізособи-підприємці, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об’єктів.

Об’єктом обкладення рентною платою за спеціальне використання води є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі (п. 255.3 ПК).

Частиною 1 ст. 49 Водного кодексу визначено, що спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування (далі – Дозвіл).

Дозвіл видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства (ч. 2 ст. 49 Водного кодексу).

Видача, переоформлення та припинення дії (відкликання, визнання недійсним) Дозволу здійснюються відповідно до Законів від 17.02.2022 № 2073-IX «Про адміністративну процедуру» та від 06.09.2005 № 2806-IV «Про дозвільну систему в сфері господарської діяльності» у встановленому Кабміном порядку (ч. 3 ст. 49 Водного кодексу).

Підстави для припинення права спеціального водокористування визначено ст. 55 Водного кодексу.

Припинення права спеціального водокористування здійснюється шляхом припинення дії (відкликання, визнання недійсним) Дозволу (ч. 1 ст. 55 Водного кодексу).

Орган, що видав Дозвіл, приймає рішення про відкликання дозволу, зокрема, у разі звернення водокористувача із заявою про відкликання Дозволу (абзац другий ч. 2 ст. 55 Водного кодексу).

Слід зазначити, що постановою КМУ від 14.03.2025 № 288 внесено зміни до постанови КМУ від 18.03.2022 № 314 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану» (далі – Постанова № 314), а саме виключено пп. 4 та 5 п. 1 Постанови № 314, що дозволяло платниками на період воєнного стану користуватися, зокрема Дозволами без їхнього продовження у разі закінчення терміну дії.

Абзацом першим п. 49.2 ПК передбачено, що платник податків зобов’язаний за кожний встановлений ПК звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПК подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.

Таким чином, у разі відчуження земельної ділянки з свердловиною суб’єкт господарювання припиняє подання податкової декларації з рентної плати (в частині рентної плати за спеціальне використання води) (далі – Декларація), за умови закінчення терміну дії Дозволу або припинення дії (відкликання) Дозволу за його заявою, після подання Декларації за звітний період, у якому закінчився термін дії відповідного Дозволу або дію Дозволу було припинено (відкликано).

За інших умов власник діючого Дозволу (у т. ч. у разі відчуження земельної ділянки з свердловиною) є платником рентної плати за спеціальне використання води до закінчення терміну дії Дозволу або припинення дії (відкликання) Дозволу.

ЗІР, категорія 118.05

 

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
22.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до Порядку обчислення середньої зарплати Кабмін оновив правила визначення критичності підприємств для бронювання працівників Верховна Рада схвалила в цілому зміни до ПК щодо квартального податкового розрахунку для ФОП ДПС відповідає на актуальні...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
21.05.2025
Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки
Більше за темою: Перелік галузевих та регіональних нормативних актів, якими затверджено критерії визнання підприємств критично важливими в особливий період Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Мінекономіки в листі від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 поінформу...
Нове
23.07.2025
Особливості переведення працівника під час простою
Більше за темою: Пропозиція щодо тимчасового переведення на іншу роботу на період простою Доповідна записка начальника відділу кадрів про тимчасове переведення працівника на іншу роботу на період простою Заява про згоду на тимчасове переведення на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, на...
23.07.2025
Перенесення щорічної відпустки
Щорічна відпустка має бути перенесена на інший період або продовжена в разі хвороби працівника, засвідченої у встановленому порядку, тобто за наявності листка непрацездатності. Більше за темою: Заміна відпустки грошовою компенсацією: коли та як це можна зробити Виїзд заброньованих працівників за к...
23.07.2025
Коли можуть відмовити в оплаті лікарняного
Головне управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області інформує про причини відмови застрахованій особі в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності. Більше за темою: Лікарняний у відпустці: як оплачувати? Чи враховувати суми лікарняних при нарахуванні резерву оплати відпусток Оплата ...
Кращі матеріали