Штатний розпис: як часто його оновлюють?
30.05.2016 14587 0 0
Чи потрібно змінювати штатний розклад під кожне підвищення зарплати або потрібен наказ про внесення змін до нього?
Відповідно до статті 64 ГОСПОДАРСЬКОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис.
Штатний розпис - це документ, який встановлює для кожного підприємства структуру, штати і посадові оклади працівників.
Штатний розпис містить назви посад, чисельність персоналу і оклади по кожній посаді (Юридичний словник, 1983 р., видавництво друге, перероблене і доповнене, під редакцією В.М.Бабія, Ф.Г.Бурчака, В.М.Корецького, В. В.Цвєткова).
Питання, пов'язані з обліком штатних працівників, регулюються Інструкцією зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Держкомстату від 28.09.2005 р № 286, дія якої поширюється на всіх юридичних осіб, їх філії, представництва та інші відокремлені підрозділи, а також на фізичних осіб - підприємців, які використовують найману працю.
Тому з урахуванням необхідності врегулювання та забезпечення прав працівників на працю, захисту від незаконного звільнення та оплати праці, затвердження штатного розкладу на підприємстві є обов'язковим.
При цьому законодавець не затвердив типову форму такого документа. А це дозволяє підприємство самостійно розробити форму і вид штатного розкладу, а також включити в нього такі реквізити, в яких має потребу в першу чергу сам.
Як правило, штатний розпис затверджується на початку року директором (керівником) підприємства і діє протягом календарного року.
Відповідно до п. 2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці України, Мінюстиції України, Мінсоцзахисту України від 29.07.93 № 58, записи про найменування роботи, професії або посади, на яку прийнятий працівник, виконуються для робітників та службовців відповідно до найменування професій і посад, зазначених у Класифікаторі професій.
У зв'язку дією в Україні Класифікатора професій при розробці та затвердженні штатного розпису слід мати на увазі, що власник може давати штатним одиницям тільки такі назви, які відповідають Класифікатору професій.
Крім цього, ці ж назви повинні використовуватися в текстах наказів про прийом на роботу, переведення на іншу роботу, записів до трудової книжки.
На практиці дуже часто зустрічається, що до штатного розпису вводять окремою колонкою ще код професії з Класифікатора, крім вказівки самої професії, чисельності та посадового окладу. За точку зору автору статті, це не є ні порушенням, ні обов'язковою вимогою, оскільки наявність кодів професій дозволить інспектору з праці швидко визначити відповідність професій Класифікатору.
Що стосується розмірів посадових окладів, то вони встановлюються в штатному розписі незалежно від того, кого приймають на роботу: основного працівника або сумісника. У штатному розписі можуть встановлюватися також надбавки до посадових окладів деяким категоріям працівників.
Зміни до штатного розпису вносяться у випадках:
- введення нових штатних одиниць,
- змін посадових окладів або істотних умов праці (систем і окладів, розрядів і найменувань посад тощо).
Власник (керівник) має право на власний розсуд вносити зміни до штатного розпису в будь-який зручний час.
Якщо на підприємстві незначно змінюється організаційна структура, вводяться нові посади або змінюються оклади, то видається наказ про внесення змін до штатного розпису, який має відображати обґрунтування внесення змін і містити формулювання цих змін. Якщо директором підприємства видається такий наказ, то штатний розпис, затверджений на початку року, можна не міняти, а керуватися наказом про внесення змін до штатного розпису.
Якщо ж протягом календарного року структура підприємства трансформується істотно, а також масово змінюються посадові оклади, вводяться нові найменування посад, доцільно видавати наказ про затвердження штатного розпису в новій редакції. В такому випадку штатний розпис складається з урахуванням всіх змін та затверджується директором підприємства на момент внесення цих змін.
Тетяна МОЙСЕЄНКО,
податковий консультант
Джерело: http://dominanta.in.ua/turnjs4/sample...
Джерело: http://dominanta.in.ua/turnjs4/samples/double-page/spravkabook.php
Коментарі до матеріалу